içinde , , ,

Teknik Analizde En Çok Kullanılan Formasyonlar – 3

Teknik analiz

Teknik analizde en çok kullanılan formasyonlar serimize bugün, AB=CD formasyonu ile devam edeceğiz. Bu tür formasyonların hepsinin ortak özelliği, Fibonacci temelli oluşumlar olmalarıdır. Bu yüzden daha önceki Fibonacci Kullanımı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Gün içinde paylaştığım teknik analizlerim için Twitter adresimi takip edebilirsiniz.

Twitter: Kripto Kirpi

AB=CD Formasyonu

İsminden de anlaşılacağı gibi, AB uzantısının BC uzantısına eşit olduğu bir formasyondur. Yani, bir yükseliş yada düşüş hareketinden sonra gerçekleşen trend uzunluğunun, bu yükseliş yada düşüş hareketi bittikten sonra, oluşturduğu yeni trend uzunluğu ile aynı uzunlukta olmasıdır.

Bu uzunlukları keşfedebilmemiz için bir ABC dalgasına ihtiyacımız var. Bu ABC dalgasının oluşumu ile, Fibonacci aracını kullanmaya başlıyoruz. Aşağıdaki grafiklerden Grafik-1’e dikkat ederseniz, A noktasından, B noktasına çizilen bir Fibonacci ile C noktasını keşfediyoruz. Bu C noktasının, 0.618 seviyesine dokunmuş olması formasyonun başlıca kuralıdır. Fiyat, 0.618 seviyesine dokunabilir, altına inebilir. Formasyonun geçersiz olabileceği durumlar ise, fiyatın, 0.618 seviyesinin altında bir kapanış gerçekleştirmesi, 0.786 seviyesine dokunması ya da 0.618 seviyesine hiç dokunmaması gibi seçeneklerdir. Dikkat edilmesi gereken en önemli detay, bir iğne bırakarak 0.618 altında fiyatlanma gerçekleştirmesi, formasyonu bozmaz. Grafik-1 üzerinde de bu olasılığa güzel bir örnek görünüyor.

AB=CD Formasyonu

A noktasından B noktasına kadar çizdiğimiz Fibonacci’nin, 0.618 seviyesinde C noktasını oluşturduğunu gördüğümüz zaman, bu Fibonacci aracını grafik üzerinden kaldırarak, Tradingview’de sol sütunda bulunan Fibonacci araçları kısmından Trend Temelli Fibonacci’yi seçiyoruz ve ABC noktalarına bu aracımızı yerleştiriyoruz. Bu çizim ile, B noktasının Trend Temelli Fibonacci aracında 0.618 seviyesine denk gelmesi ile formasyon çizimimizin sağlamasını yapabiliriz. Grafik-2 üzerinde görebileceğiniz gibi, fiyatlar C noktasından Trend Temelli Fibonacci aracının 1 seviyesine kadar yükseliyorlar. Ve bu noktadan itibaren bir düşüş gerçekleşiyor. AB uzunluğunu bir trend çizgisi ile aldığımız zaman, bu çizgiyi C noktasına koyarak D noktamızı da tespit edebiliriz.

AB=CD Formasyonu

AB=CD formasyonunun oluşumu bu şekilde. Peki, biz nasıl kullanacağız? ABC oluşumunu keşfettikten sonra, fiyatların D noktasına ulaşmasından sonra bullish versiyonu için alış, bearish versiyonu için ise satış şeklinde işleme girilebilir. Yukarıdaki örnekte bearish bir AB=CD formasyonu mevcut. Sizler için aşağıya bullish versiyonunu da bırakıyorum.

teknik analiz
AB=CD Formasyonu
teknik analiz
AB=CD Formasyonu

Bu noktada en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri de, fiyatların D noktasına ulaşmasını beklemeden işleme girilmesi, ya da “nasılsa D noktasına ulaşacak” düşüncesi ile CD aralığında işleme girilmesi hatasıdır. Eğer ki, AB=CD formasyonuna dair bir işlem yapacaksak D noktası oluşmadan işleme girmek hatalı bir davranış olabilir, çünkü fiyatlar her zaman bu noktaya ulaşmayabilir ve formasyon oluşmayabilir.

Dikkat edilmesi gereken başka bir husustan söz etmek gerekir ise, formasyonun başarısız olacağı, yani çalışmayacağı durumlardan kaçınmak için, stop-loss kullanarak işleme girmek her zaman daha yararlı olacaktır. Hedefler konusunda ise net bir seviye söz konusu değildir, ancak trader’lar genellikle 0.5 seviyesini ve 0 seviyesini kademeli olarak hedef seviyeleri olarak kullanırlar.

Son defa bir özet geçmek gerekir ise, ABC dalgalarının oluşumu ile tespit ettiğimiz D noktasından işlemlere girebileceğimiz, Fibonacci araçları kullanılarak tespit edilebilen bir formasyondan bahsettik. Bundan sonraki yazımda da yine Fibonacci temelli bir formasyondan bahsetmeyi istiyorum.

Bol kazançlar.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

 

Hasan Bölük tarafından yazıldı.

Uzun yıllar sinema sektöründe kameraman olarak görev yaptı. Yüzden fazla film ve dizi projesinde yer aldı, youtube ve benzeri dijital platformlarda içerik üretimi, danışmanlığı görevlerinde bulundu. Son üç yılını kripto alanında teknik analize ayırdı. Günlük ve haftalık analizlerini hem web sitemizde hem de telegram grubumuzda paylaşmaktadır.

Paranın Zaman Değeri

Kripto Para Arbitrajı Nedir? Nasıl Çalışır?