içinde , ,

Teknik Analizde En Çok Kullanılan Formasyonlar – 2

Temel Analiz

Teknik analiz konusunda en çok kullanılan formasyonlar serimizin ikincisi ile devam ediyoruz. Yine sıklıkla duyduğumuz, Flama (Bayrak), Üçgenler, Kama (takoz) ve Fincan-Kulp formasyonları ile devam edeceğiz.

Flama (Bayrak)

Flama formasyonları, genellikle bir trendin devamı esnasında oluşan ve bu trendin düzeltmesi olarak da nitelendirilebilen formasyonlardır. Çoğu formasyonda olduğu gibi Bullish ve Bearish olarak grafikler üzerinde aranabilir.

Bullish Flama

Yukarı yönlü bir trend oluşumu sırasında, bu trendin bazı seviyelerde yeni alıcılar toplayabilmesine yardımcı olan ve formasyonun tamamlanması ile aynı yönde fiyat hareketlerinin devam etmesini öngörebildiğimiz bölgelerdir.

Yapı olarak bir paralel kenarı andıran flama’lar için genel olarak bu kanal içerisindeki hareketlerde 5 adet temas gözlemlenmeye çalışılır. Ancak bu temas sayısı trendin gücüne göre daha fazla veya daha az da olabilmektedir.

Bearish Flama

Aşağı yönlü trend oluşumları sırasında, trendin devamını takip edebilmek için kullanılabilecek bir formasyon çeşididir. Bullish flama’ya göre tersi şekilde çalışır ve yeni satıcıların da trende dahil olabilmesi için bir fırsat oluşturur.

Yine bullish flama da olduğu gibi, oluşan kanal içerisinde 5 temas gözlemlenmesi çoğunlukla tercih edilir. Daha önce de belirttiğim gibi, bu sayı daha az ya da daha fazla olabilir.

Üçgenler

Üçgen formasyonları genel olarak üç değişik şekilde takip edilebilir. Alçalan Üçgen, Yükselen Üçgen ve Simetrik Üçgen olarak farklı şekilleri mevcuttur. Traderlar arasında, Alçalan Üçgen yukarı yönlü, Yükselen Üçgen aşağı yönlü olarak bir tanım içerse de, başka bir çoğunluk da üçgenlerin herhangi bir kırılım gerçekleştirmesinin mümkün olduğunu savunur. Özetle, bir kısım analist üçgen yapısına göre işleme girmeyi tercih ederken, başka bir kısım analist de kırılım yönüne göre işleme girmeyi tercih eder.

Simetrik Üçgen

Temel olarak yükselen bir trend ile düşen bir trendin kesişiminden oluşur ve herhangi bir yöne kırılımı mümkündür.

Kesişim noktasına yaklaştıkça fiyatların sıkışmasından dolayı, trendin hangi yöne devam edeceğini öngermek için kullanılır ve kırılımları sonrası sert hareketler gerçekleşebilir.

Yükselen Üçgen

Genellikle fiyatların sert yükselişleri sonrasında oluşan ve üçgen kenarlarının kesişimi sonucunda yukarı yönlü bir tepe oluşturan üçgenlerdir.

Trend ihlallerine sıklıkla rastlanabilir, bu yüzden kırılım gerçekleşmeden işleme girilmesi riskli olabilir. Yukarıda da belirttiğim gibi bir kısım trader bu tip üçgenlerin aşağı yönlü kırılımını destekler.

Alçalan Üçgen

Fiyatların yükselen üçgende olduğu gibi, sert düşüşleri sonrasında ortaya çıkan oluşumlardır.

Yine belirtmek isterim ki, bir kısım trader, yönün yukarı döneceğine işaret ettiğini savunarak işleme girebilirler. Kırılım gerçekleşmeden işleme girmek risk oranını yükseltebilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Hasan Bölük tarafından yazıldı.

Uzun yıllar sinema sektöründe kameraman olarak görev yaptı. Yüzden fazla film ve dizi projesinde yer aldı, youtube ve benzeri dijital platformlarda içerik üretimi, danışmanlığı görevlerinde bulundu. Son üç yılını kripto alanında teknik analize ayırdı. Günlük ve haftalık analizlerini hem web sitemizde hem de telegram grubumuzda paylaşmaktadır.

Trust Wallet: BSC Allowance Checker Nedir?

PREMINT Platformu Hacklendi! Neler Oldu?