içinde ,

Teknik Analizde En Çok Kullanılan Formasyonlar – 1

Teknik Analiz

Sıklıkla duyduğumuz formasyon isimleri ve türlerinin ne anlamlara geldiği, al-sat işlemleri yaparken bize nasıl yardımcı olabilecekleri üzerine bilgiler paylaşacağız.

Omuz-Baş-Omuz (OBO) ve Ters-Omuz-Baş-Omuz (TOBO) Formasyonları

Omuz-Baş-Omuz (OBO) formasyonu, genellikle tepe noktalarında rastlanan, ancak herhangi bir trend içerisinde de karşılaşabileceğimiz ve sonucunda aşağı yönlü hareketlerin beklendiği bir formasyondur. Fiyatlar, bir tepe, arkasından bir yüksek tepe daha yaptıktan sonra, üçünü hareketinde bu yüksek tepeyi geçemeyerek yeni bir düşük tepe oluşturduğunda karşımıza çıkar. Örneğin aşağıdaki grafik oluşumunda görüldüğü gibi, fiyat yükseliş trendini sürdürürken, yeni bir tepe oluşumu gerçekleşmiyor ve sağ omuzun da tamamlanması ile düşüş trendine geçtiğine dair bir ön hazırlık yapmamızı sağlıyor.

OBO yada TOBO formasyonlarının, işleme giriş noktası olarak boyun çizgisinin kırılımı beklenir. Bu kırılımın gerçekleşmesi ile işleme girilir ve boyun çizgisi ile BAŞ seviyesinin arasındaki uzaklık kadar hedef belirlenir. Grafik üzerinde, yatay kırmızı çizgi ile belirtilen seviye boyun çizgisi, beyaz dikey olarak belirtilen çizgi ise, hedef seviyesidir.

formasyon
Grafik 1 : Omuz-Baş-Omuz Formasyonu

Ters Omuz Baş Omuz formasyonu da, düşüş trendlerinde, yukarı yönlü dönüşü ön görebilmemiz için kullanabileceğimiz, OBO formasyonuna göre çizim şekli olarak tam tersi olan formasyon çeşididir. Bu formasyon aranırken de, düşük bir dip sonrası oluşan daha düşük bir dip ve arkasından gelen yüksek bir dip oluşumuna dikkat edilir. Yine OBO formasyonunda olduğu gibi, boyun çizgisinin oluşması ile, boyun çizgisi ile yüksek dip arasındaki mesafe baz alınarak hedef seviyesi belirlenir.

formasyon

İkili Dip ve İkili Tepe Formasyonları

Yine en çok karşılaşma olasılığımız olan ve en çok duyduğumuz formasyonlardan olan ikili dip ve ikili tepe formasyonları.

İkili tepe ile başlayacak olursak, yükseliş trendinin bittiğini ve artık fiyatların geri çekilmeler yaşayacağı konusunda ön görüler sunar. Bu formasyon ile ilgili üç detaya dikkat etmek gerekiyor:

formasyon

  • Bir tepe oluşumundan sonra, daha düşük bir tepenin oluşması.
  • Bir tepe oluştuktan sonra aynı seviyede bir tepe oluşması.

formasyon

  • Bir tepe oluştuktan sonra oluşan yeni tepenin düzeltmesi. Bu seçenekte, diğerlerinden farklı olarak, oluşan ilk tepenin düzeltmesi olan dibi boyun çizgisi olarak baz alacağız ve, bir sonraki yüksek tepenin düzeltmesi sürecinde bu boyun çizgisinin kırılımını bekleyeceğiz.

formasyon

İkili Tepe formasyonunu örneklerle açıkladıktan sonra, şimdi de İkili Dip’e geçelim. Bu formasyon arayışlarını da, düşüş trendlerinde trendin dönüş olasılıklarını hesaplamak için kullanacağız. Ve yine 3 farklı noktaya dikkat edeceğiz:

  • Bir dip oluşumundan sonra, daha yüksek bir dip oluşumu.

formasyon

  • Bir dip oluşumundan sonra, aynı seviyelerde bir dip oluşumu.

formasyon

formasyon

  • Bir dip oluşumundan sonra, oluşan yeni dibin, bir önceki dip ile oluşturduğu boyun çizgisini kırılımı sonrası.

Bu yazımızda anlattığımız bütün formasyon çeşitlerinde, boyun çizgisinin kırılımının önemi unutulmamalıdır. Dikkat edilmesi gereken en önemli detay budur. Aksi taktirde formasyon çalışmayacak ve trend devam edecektir. Aynı zamanda hiç bir formasyonun yada analizin garanti ettiği bir durum söz konusu değildir. Önlemlerimizi almadan açacağımız pozisyonlar, bizi büyük zararlara sokabilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Hasan Bölük tarafından yazıldı.

Uzun yıllar sinema sektöründe kameraman olarak görev yaptı. Yüzden fazla film ve dizi projesinde yer aldı, youtube ve benzeri dijital platformlarda içerik üretimi, danışmanlığı görevlerinde bulundu. Son üç yılını kripto alanında teknik analize ayırdı. Günlük ve haftalık analizlerini hem web sitemizde hem de telegram grubumuzda paylaşmaktadır.

LOCGame Haftalık Gelişmeler

Ethereum

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Teknik Analizi | 24 Aralık 2021