içinde ,

Teknik Analiz: İndikatörler 2

Bir önceki indikatör yazımda genel hatlarıyla indikatörlerin ne olduğu ve devamında RSI indikatöründen bahsetmiştim. Bu yazımda ise diğer temel indikatörlerden olan MACD ve Bollinger bantlarından bahsedeceğim.

MACD

Açılımı Moving Average Convergence Divergence olan MACD’nin Türkçesi ise Hareketli Ortalamaların Mesafesidir. Trend ve momentum göstergeleri için önemli bir indikatör (RSI gibi aslında bir osilatör) olan MACD, fiyatların iki farklı fiyat hareketli ortalaması alınarak takip edilir.

indikatör

MACD çizgisi: 12 günlük (kısa periyot) üssel hareketli ortalamanın 26 günlük (uzun periyot) üssel hareketli ortalamadan çıkartılması ile elde edilmektedir. En sık kullanılan değerler 12 ve 26’dır. Ancak bu sayıları kendinize göre optimize edebilirsiniz.

Sinyal çizgisi: MACD çizgisinin, 9 günlük üssel hareketli ortalaması hesaplanarak çizilir. En sık kullanılan değer ise 9’dur.

MACD histogramı: MACD çizgisi ile Sinyal çizgisi arasındaki farkı göze daha hitap edecek şekilde Sıfır çizgisi etrafında bir histograma dönüştürür.

Sıfır çizgisi: MACD çizgisi, Sıfır çizgisinde veya yakınsa 12 ve 26 günlük hareketli ortalama arasında fark yok veya çok az fark olduğu anlamına gelir.

MACD çizgisi, Sıfır çizgisinin üzerindeyse (yani pozitif bölge) kısa periyotlu üssel hareketli ortalama değeri uzun periyotlu üssel hareketli ortalama değerinden büyüktür. Eğer MACD çizgisi, Sıfır çizgisinin altındaysa (yani negatif bölge), bu sefer de, uzun periyotlu üssel hareketli ortalama değeri kısa periyotlu üssel hareketli ortalama değerinden büyük demektir.

Volatil piyasalarda hatalı sinyal verme olasılığı artar.

MACD Nasıl Yorumlanır?

MACD çizgisi, Sıfır çizgisini aşağı yönlü keser ve alçalmaya devam ederse, bu, fiyatta negatif yönlü trendin güçlendiği yorumu yapılır. Eğer MACD çizgisi, Sıfır çizgisini yukarı yönlü keser ve yükselmeye devam ederse, bu, fiyatta pozitif yönlü trendin güçlendiği yorumu yapılır.

Gelelim Sinyal çizgisiyle MACD çizgisinin kesişim bölgelerine.

Boğa Sinyal Hattı Kesişimi: MACD çizgisi, Sinyal çizgisini negatif bölgede yukarı yönlü keserse; güçlü al sinyali olarak yorumlanır. MACD çizgisi, Sinyal çizgisini pozitif bölgede yukarı yönlü keserse; zayıf al sinyali olarak yorumlanır.

Ayı Sinyal Hattı Kesişimi: MACD çizgisi, Sinyal çizgisini pozitif bölgede aşağı yönlü keserse; güçlü sat sinyali olarak yorumlanır. MACD çizgisi, Sinyal çizgisini negatif bölgede aşağı yönlü keserse; zayıf sat sinyali olarak yorumlanır.

Pozitif bölgede, histogram boyunun artması alış yönündeki momentumun artığını gösterir. Boy kısaldıkça alım yönündeki momentumun azaldığı, güç kaybetmesi olarak yorumlanır. Aynı mantıkla negatif bölgede MACD histogram boyu uzaması, satış yönündeki momentumun artmasına işaret eder. Boy kısaldıkça satış yönündeki momentumun azaldığı anlamına gelir.

Bollinger Batları

Bollinger bantları bir volatilite indikatörüdür. 3 temel bileşeni bulunmaktadır.

indikatör

Orta bant, 20 günlük basit hareketli ortalamadır. Üst bant ve alt bant, fiyatlardaki değişime bağlı olan standart sapma çizgileridir. (20 günlük basit hareketli ortalama için kullanılan standart sapma değeri 2’dir.)

Bollinger Bantları Nasıl Yorumlanır?

Fiyatlar alt banda yaklaştıkça, alt banda değince veya alt bandın altına sarkınca, bu, satışların artığı ve olası bir al fırsatı olarak yorumlanır. Fiyatlar üst banda yaklaştıkça, üst banda değince veya üst bandın üstüne sarkınca, bu, alışların artığı ve olası bir satış fırsatı olarak yorumlanır.

Tekrar belirtmek isterim, ASLA tek bir indikatörü baz alarak hareket edilmemelidir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Bitcoin (BTC) Düşüşlerinde Öne Çıkan Başlıklar

Celer Network

Celer Network (CELR) Nedir?