in , , ,

Teknik Analiz ile İşlem Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler – 1

Teknik analiz, para piyasaları ile ilgilenenler için artık vazgeçilmez bir araç olmuş durumda. Teknik analiz, elbette ki bize %100 doğru sonuçlar vermeyecektir ancak piyasalar ile ilgilenen, işlemler yapan herkesin bir şekilde başvurduğu araçların başında gelmeye devam edecektir.

Özellikle kısa vadeli yatırımcıların vazgeçilmezi olan teknik analiz araçlarını kullanırken bazı gözlemler ile ortaya çıkan başlıklardan söz etmek istiyorum.

Piyasa Yapısı

Öncelikle sürekli olarak dile getirdiğimiz, trendleri oluşturan piyasa yapısından bahsetmek istiyorum.

Piyasa genel kanı olarak 4 aşamadan oluşur :

Aşama 1- Birikim (Accumulation)

Birikim aşaması genellikle diplerde karşılaştığımız bir aşamadır. Piyasanın artık düşecek gücünün kalmadığını düşünen alıcılar alım yapmaya başladığında gerçekleşir. Bu aşama genel olarak düşüş trendi içerisinde yatay bir piyasa gibi görünebilir. Temel itibariyle boğaların, fiyatların çok düşük olduğunu düşündükleri için alımlar yapmaya başlaması ile oluşur.

Boğaların alım yapmasına rağmen piyasadaki düşüşün devam edebileceğini düşünen satıcı kısım da aşağı yönlü işlemler açmaya devam ederler.

İşte bu alım ve satım baskısı birleştiği zaman piyasada bir denge durumu söz konusu olur. Oluşan birikim (accumulation) yapısının kırılım yönüne göre düşüş tendinin bittiğine ya da devam edeceğine karar veririz.

Aşama 2- Yükseliş Trendi

Birikim (accumulation) yapısının yukarı yönlü kırılımının gerçekleşmesi halinde yükseliş trendi başlar. Bu aşamada trader’lar yükseliş trendinin başladığını fark ederek satın almaya ya da alım fırsatları bulmaya başlarlar.

Aşama 3- Dağıtım (Disturbation)

Dağıtım (disturbation) aşaması da birikim (accumulation) aşaması gibi yatay bir piyasa görüntüsü olarak karşımıza çıkabilir. Ancak yükseliş trendi içerisinde ya da trend bitimlerinde karşılaşırız. Yükseliş trendi devam ederken fiyatların çok yükseldiğini düşünen trader’lar artık bir geri dönüşün başlayacağını düşünerek satış pozisyonlarına geçmeye başlarlar.

Ancak doğal olarak trendin hala devam edeceğini düşünen trader’ların da alımlar yapmaya devam ettiği bir durum söz konusudur. Birikim (acuumulation) aşamasında olduğu gibi bir denge durumu söz konusu olacaktır. Bu durumda yine dağıtım (distribution) yapısının kırılım yönüne göre yükseliş trendinin bittiğini ya da devam edeceğini anlayabiliriz.

Aşama 4- Düşüş Trendi

Dağıtım (disturbation) aşamasının tamamlanması ile yeni düşük dipler oluşmaya başlaması ile artık yükseliş trendinin bittiğini ve düşüş trendinin başladığını düşünebiliriz. Bu durumda trader’lar satış pozisyonlarını arttırarak ya da yeni pozisyonlar açarak trende dahil olmak isteyebilirler.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Hasan Bölük tarafından yazıldı.

Uzun yıllar sinema sektöründe kameraman olarak görev yaptı. Yüzden fazla film ve dizi projesinde yer aldı, youtube ve benzeri dijital platformlarda içerik üretimi, danışmanlığı görevlerinde bulundu. Son üç yılını kripto alanında teknik analize ayırdı. Günlük ve haftalık analizlerini hem web sitemizde hem de telegram grubumuzda paylaşmaktadır.

Layer 0, 1 ve 2 Blok Zincirleri Nelerdir?

RIF Nedir?