in , , ,

Teknik Analiz: Destek & Direnç Nedir? Nasıl Çizilir?

Teknik Analiz

Teknik analiz konusunda, en çok takip edilen ve en temel analiz sistemini oluşturan destek & direnç seviyeleri, alıcıların ve satıcıların yoğunlukta bulunduğu, bu yoğunluktan dolayı fiyat hareketlerinin öngörülebileceği algısı ile kullanılır.

Bu öngörüler dahilinde, destek çizgisi/bölgesi ile fiyatın temas etmesi halinde alış, direnç çizgisine/bölgesine fiyatın temas etmesi halinde ise satış işlemleri yapılacağı düşünülür. Bir destek & direnç çizgisi/bölgesi geçmişe dönük olarak kontrol edildiği zaman, aynı alış/satış tepkilerinin gerçekleşip gerçekleşmediği kontrol edilerek doğruluğu tespit edilebilir.

Tek bir cümle ile açıklamak gerekir ise destekte al, dirençte sat mantığı ile hareket edilir.

destek & direnç
Resim 1

Resim-1’de de görüldüğü gibi (1 Günlük), fiyatın direnç bölgesine her temasında satış işlemleri hızlanmış, destek bölgesine temaslar ile alış işlemleri ağırlık kazanmaya başlamış. Ancak ilerleyen süreçte destek bölgesi üzerindeki alım işlemlerinin gitgide azalması ile aşağı yönlü bir kırılım gerçekleşiyor. Bu kırılım sonrası da düşüş hareketinin hız kazanmasının sebepleri olarak artık destek bölgesinin altında bulunan fiyata karşı güveni sarsılan yatırımcıların da daha fazla zarar etmemek adına çıkış yapmaya başlamalarından dolayı ya da stop-loss seviyelerinin genel olarak destek & direnç kırılımları ihtimaline karşı bu seviyelere yakın tutmaya çalışılması gösterilebilir.

destek & direnç
Resim 2

Peki bu alımların azaldığına dair belirtileri nasıl ön görebiliriz? Destek & direnç bize bunu sağlar mı? Farklı zaman dilimlerindeki grafikler, eş zamanlı olarak incelenerek bu türden ek bilgiler sağlayabiliriz. Resim-2, 4 saatlik grafik üzerinden çizilmiş olup kırmızı ok işaretleri ile ara direnç seviyesi belirlenmiştir. Günlük grafiklerde tamamladığımız çizimimiz sonrasında, daha düşük bir zaman dilimi için destek & direnç çizimlerimizi gerçekleştirerek de bakış açımızı genişletebiliriz. Tekrar belirtmek gerekir ise sarı oklar günlük grafiklerde, kırmızı oklar 4 saatlik grafiklerde oluşturduğumuz destek & direnç seviyelerindeki tepkileri göstermektedir.

destek & direnç
Resim 3

Devam eden süreçte, aynı bölgelerin simetrik uzantılarını alarak tekrardan kullanabilmemiz de mümkündür ki zaten geriye dönük olarak doğruluğunu da test ettiğimiz bir yöntem olduğu için ileriye dönük olarak da analizlerimizde yardımcı olabilirler. (Resim-3)

Birkaç işe yarayacak detaydan bahsetmek gerekir ise kırılan bir destek, artık direnç görevi görmeye başlar. Aynı şekilde kırılan bir direnç, kırılım sonrası destek olarak kullanılabilir (Resim-4)

destek & direnç
Resim 4

Başka bir detaydan bahsetmek gerekir ise bir destek ya da direnç bölgesine milimetrik dokunuşların olması şart değildir. Piyasa koşullarına göre küçük miktarlarda farklılıklar gerçekleşebilir. Hatta bazı dönemlerde fake-out diye adlandırılan, kırılımın gerçekleştiği ancak fiyatın kırılımdan kısa bir süre sonra geri dönüş yaşadığı durumlar da ortaya çıkabilir.

Önemli destek & direnç çizimlerinden bir diğeri de yükselen ve düşen trendler ile oluşanlardır. Bu konuya da bir sonraki yazımda değineceğim.

Gün içinde paylaştığım teknik analizlerim için Twitter adresimi takip edebilirsiniz.

TwitterKripto Kirpi

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Hasan Bölük tarafından yazıldı.

Uzun yıllar sinema sektöründe kameraman olarak görev yaptı. Yüzden fazla film ve dizi projesinde yer aldı, youtube ve benzeri dijital platformlarda içerik üretimi, danışmanlığı görevlerinde bulundu. Son üç yılını kripto alanında teknik analize ayırdı. Günlük ve haftalık analizlerini hem web sitemizde hem de telegram grubumuzda paylaşmaktadır.

Pi Network Borsaya Aktaramıyorum, Neden?

Galatasaray Fan Token Nedir? $GAL Token Nasıl Satın Alınır?