in ,

Tek Adımda Ölçeklendirme ve Gizlilik Çözümü: Espresso Nedir?

Blok zinciri teknolojisi hızla gelişiyor ve yeni projeler ekosistemde yer alan bazı sorunları çözme odaklı olarak geliştiriliyor. Bu projelerden biri olan Espresso Systems, EVM uyumlu blok zinciri ile Web3 uygulamalarına düşük ücretler ve daha iyi gizlilik getirme misyonuyla hareket ediyor. 

Dünya çapında etkili olmayı planlayan Espresso Systems, yüksek maliyetler ve sınırlı gizlilik işlevselliğini bugün Web3 kullanıcıları için engel oluşturduğunu ileri sürüyor. Bu sorunlar, Web3 geleceğinin benimsemesini ve yenilikçi projeler geliştirilmesini baltalıyor. Artan ücretler, en popüler merkeziyetsiz uygulamalarının çoğuna tüketicilerin erişmesini engelliyor. Benzer şekilde, çoğu blok zinciri sisteminin tamamen şeffaf yapısı veri gizliliğine önem veren kullanıcılar açısından sorun teşkil ediyor. Espresso Systems’da, Web3 uygulamaları için yeni olasılıkların kilidini açacak ve yeni nesil kullanıcılara öncülük edecek ölçeklendirme ve gizlilik çözümleri oluşturuluyor.

Espresso Projesinin Hedefleri 

  • Yüksek maliyetler için pratik bir sistem geliştirilmesi
  • Özelleştirilebilir gizlilik

Kısaca Espresso’nun tanımına bakacak olursak Espresso, yüksek verim ve düşük ücretler elde etmek için proof-of-stake konsensüsünü ve ZK-Rollup mekanizmasını birleştiren bir Layer-1 blok zinciri sistemidir. ZK-Rollup ise mevcut bir konsensüs protokolünün üzerinde Layer-2 olarak uygulanan, gelişmekte olan bir ölçeklendirme tekniğidir.

Espresso ayrıca, herhangi bir EVM blok zincirinde çalışabilir bir uygulama olan Configurable Asset Privacy for Ethereum’u (Ethereum için Yapılandırılabilir Varlık Gizliliği-CAPE) geliştirmiştir. CAPE, Espresso Systems tarafından geliştirilen ve dijital varlık oluşturucuların ürettikleri token’lar hakkında hangi bilgileri görebileceğini belirlemelerini sağlayan bir akıllı sözleşme uygulamasıdır.

Espresso Systems, ekosistemin ihtiyaç duyduğu şeyin merkeziyetsiz veri kullanılabilirliğini korurken verimi en üst düzeye çıkarabilecek bir yaklaşımın geliştirilmesi olduğunu düşünüyor. Espresso Systems’da, ZK-Rollup ölçeklendirme mekanizmasını en başından itibaren proof-of-stake konsensüs protokolü sıkı bir şekilde entegre ederek bu konuya çözüm olarak sunuluyor.

Diğer yandan stablecoin’lerden NFT’lere kadar CAPE’deki dijital varlıklar kullanıcıların ihtiyaç duyduğu her yerde gizlilikle dengelemek için özelleştirilebilir. Böylelikle, yeni varlıklar oluşturmak veya Ethereum’da var olan varlıkları değiştirmek için kullanılabiliyor ve onlara gizlilik özellikleri kazandırıyor. CAPE, varlık oluşturmak veya sarmak isteyen herkes tarafından kullanılabilirken protokol, özellikle güvenlik konusunda çözüm olmak için stablecoin sağlayıcıları düşünülerek tasarlandı.

Sonuç olarak Espresso’nun iş hacmini ölçeklendirme yaklaşımı, merkeziyetsiz proof-of-stake konsensüs protokolü ile EVM için ZK-Rollup’un dikkatli bir şekilde entegrasyonunu içeriyor. CAPE herhangi bir EVM blok zincirinde çalıştırılabilse de uygulamayı Espresso’ya geçirmek ve bir köprü aracılığıyla Ethereum varlıklarıyla etkileşimi sağlamak için Ethereum Rinkeby testnet’te demo olarak yakında dağıtılacak. Kullanıcılar için gerçek sorunları çözme konusunda çözüm odaklı ilerleyen Espresso ekibi, alanında yetkin kişilerden oluşuyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Bitcoin Fiyatında Son Durum Ne?

Apecoin (APE) Nedir? Nasıl Alınır?