in , , ,

Tecrübeli Analist Üstad Splinter ile Temel Analiz Soru Cevap Etkinliği

Üstad Splinter

Topluluğumuzun tecrübeli temel analisti Üstad Splinter Pazartesi günleri 13:00-15:00 saatleri arasında yaptığı temel analiz soru cevap etkinliğine kaldığı yerden devam ediyor.

Bu hafta, Pazartesi gününün ardından gelen talep üzerine, Perşembe günü de soru cevap etkinliği yapıldı. Bu yazıda temel analiz konusunda bilgi edinmek isteyen, etkinliği kaçıran ya da önemli noktaları tekrar okumak isteyen okuyucularımız için etkinlikte konuşulanları sizlerle paylaşacağız.

İlk olarak topluluktan “Dogecoin shitcoin midir?” sorusu geldi. Üstad Splinter’den gelen cevap ise şöyle:

Dogecoin

“Dogecoin elbette bir shitcoindir. Shitcoin ne demek? İşlevsiz, sadece topluluk ilgisiyle ayakta duran, fiyatı kolayca manipüle edilen, dolandırıcılık ve sahteciliğe açık proje demektir. Ancak şu da var; aynı zamanda Dogecoin bir bilinirlik ve marka gücünü temsil ediyor.”

“Dogecoin teknoloji yükseltilip işlevler kazandırılırsa uzun vadede değerlenebilir, keza Shiba da öyle. Ancak bu projeler çok volatil ve balina manipülasyonuna açıktır. Hele Dogecoin klonları saçma isimliler, çok tehlikeliler. Token basmak ve tanıtmanın maliyeti çok düşük olduğundan internette gezinen uyanıklar bu sahte token işine girdiler. Piyasanın açgözlülüğünden faydalanarak büyük para topladılar. Dikkatli olmanızı öneririm.”

Ardından topluluktan Üstad Splinter’e FLM hakkındaki görüşleri soruldu. Cevap ise şu şekilde:

Flamingo (FLM) Coin nedir? - İçerik Haber

“FLM, Neo tabanlı bir proje ve kurucusu, Neo’nun da kurucularındandır. NEO 3.0 ile ciddi bir altyapı güncellemesi ve yükseltmesi yapıyor. Bu süreçte mesela NeoID merkezsizleştirilmiş kimlik protokolü gibi epey kaliteli işler de yapıyorlar.”

“Neo’nun radikal değerlenmesi ve teknoloji artışı direkt FLM’yi etkileyebilir. Ancak şu var; diğer DeFi projelerine göre günlük aktif kullanıcı sayısı çok düşük. Bu da FLM’nin ciddi dezavantajı olarak göze çarpıyor. TVL, yani toplam kilitlenen varlık arttıkça, fiyata olumlu tesir edecektir. TVL’yi takip ediniz.”

Topluluktan gelen bir diğer soru ise şu şekildeydi: “Altcoinlerden tahmini ne zaman çıkmak lazım?  BTC tepeyi gördüğünde, olası senaryolar ne olabilir?”

BTC zirve yaptığında BTC maximalistleri, balina ve borsalar long patlatmak maksadıyla sert bir BTC hareketi tezgahlayabilirler. Bunun cevabı değişkendir. Kripto piyasası anlık okunur, öngörüler proje tabanlıdır. Piyasanın ritmini ve yönünü fudlar ve fomolar belirler. Destekleyici unsur olarak da onchain gibi teknik verilere bakmak gerekir.”

“Aynı zamanda psikolojik veriler de önemlidir. Mesela şu an BTC Greedy yani “Açgözlülük Endeksi” yine yükseldi. 1 ay önce bu “extreme fear” durumdaydı. Yani piyasada BTC tepesi ile çekilen operasyona göre altcoinlerin performansı çok değişebilir. Bu yüzden haftalık ve günlük bakmak lazım piyasaya.”

Üstad Splinter bu cevabın ardından “Solana geleceğin Ethereum’u olabilir mi?” sorusunu cevapladı.

Solana

Olamaz. Sebebi şu: Solana “süper computer” gerektiren bir sistem. 1000’e yakın onaylayıcı var. Ethereum ise 200bine yakın madenci, binlerce geliştirici desteğine sahip. Solana yeterince dağıtık ve kolay madenciliği yapılan bir proje değil. Aynı zamanda ftx borsası ceosu Solana balinası’dır. Bu da diğer balinaları ürkütür. Bir balinada çok yüklü coin olması piyasadaki güveni alan bir durumdur.”

Piyasa genel öngörüsü ise şu şekilde:

“Dalgalı seyirli bir piyasa izleyeceğiz. Artık kripto piyasasının, underground’dan kayıp mainstream bir sürece girdiğini düşünüyorum. Sert hareketler olsa da çok kalıcı bir ayı veya boğa beklemiyorum. Ancak 2022 ortasında özellikle dev şirketlerin entegrasyonu ile büyük hareketler bekliyorum. Eylül, Ekim gibi biraz dalgalı ve pozitif, Kasım, Aralık ise daha negatif geçebilir diye düşünüyorum.” dedi.

Ardından topluluktan gelen soru ise şu şekildeydi: “Chiliz’in durumu ne olur? Çok yüksek seviyelere gelir mi?”

Chiliz

Chiliz geniş bir ekosistemdir. NBA, Formula-1,  futbol kulüpleri, hatta muhtemelen masa tenisine bile açılabilir. Amatör dallara bile inebilir. CHZ şu an tüm dünyada ofis açmış ve kurumsallaşmış bir projedir. Ancak şu var ki; CHZ bir token. Bu token’in astronomik fiyatlanması Chiliz’in ekosistem dengesini zorluyor. Bu da altcoinlerinin fiyatlanmasını, ön satış dengesini sekteye uğratıyor. Bu sebeple bir noktada CHZ çok yükseldiği an baskıya uğrayabilir.”

“CHZ altcoinleri yüksek roi’lıdır (roi: (return of investment) yatırım getirisi demektir). CHZ yerine, altcoinlerinden fiyatlanmamışları tutarım. Mesela yakın zamanda Valencia, Arsenal, İnter coinleri piyasada olacak. Onları alırım (yatırım tavsiyesi değildir).”

Perşembe günü ise gelen talep üzerine aynı saatte tekrar etkinlik düzenlendi. Topluluk yine büyük ilgi gösterdi. Bu sefer ilk soru Bright Union’dan geldi.

“Bright Union bir DeFi insurance projesidir. DeFi’ların güvenlik açıkları ve hacklerı artık ciddi bir sorun olarak göze çarpıyor. Bright Union da bu alanda ciddi kaliteli bir projedir, tıpkı Bridge Mutual gibi. Ancak token unlock takvimine dikkat etmelisiniz. 3-4 ay satış baskısı olabilir.” dedi.

Ardından gelen soru ise EQIFI hakkında oldu:

“EQIFI, muadili olmayan bir proje. Reel bankacılık – DeFi köprüsüdür. Reel bankacılık – ödeme köprüleri vardı ama ilk defa reel bankacılık bir DeFi ile köprü oluşturdu. Başka örneğini bilen varsa biz de öğrenelim.”

Eqifi

“Diğer DeFi’larda reel banking geçişi yok. Sadece payment gateway, yani ödeme köprüleri var. EQIFI’da böyle değil. Tamamen bir entegrasyon söz konusu.” şeklinde cevap verdi.

Etkinlikteki önemli gördüğümüz detayları sizlerle paylaştık. Temel analiz soru cevap etkinliği her hafta yapılmaya devam edecek.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Özgür Demirtaş

Prof. Dr. Özgür Demirtaş: Merkeziyetsizlik, Blockchain Bir Devrim

ADA, Cardano

Cardano, Alonzo Purple Güncelleme Duyurusunun Ardından Yeni ATH’sine Ulaştı