in ,

TEA Project Testnet Başladı!

Testnet

TEA Project, tam ölçekli internet uygulamalarının hızla inşa edilmesini sağlar ve geliştiricilere izin veren Web3 için benzer bir geliştirme çerçevesi sağlamak üzere kurulmuştur. TEA uygulamaları, sınırlı akıllı sözleşmelerin ve özel amaçlı bilgisayar işlemlerinin aksine, genel amaçlı bilgi işlem uygulamaları olarak çalışır. 

TEA Project, resmi Twitter hesabı üzerinden Epoch 11 teşvikli testnet’ini başlattıklarını ve artık Ethereum ağında Layer-2 çözümü olduklarını duyurdu.

İki hafta sürecek olan Epoch 11 ile TEA Project, Ethereum ekosistemine doğru büyük bir adım atıyor. Ethereum’a geçişle birlikte TEA projesi katılımcıları, TEA tarayıcı cüzdanıyla etkileşim kurmak için artık MetaMask kullanacak. Sizler için Epoch 11 kullanım kılavuzunu rehber haline getirdik.

TEA Projesi ile Etkileşim için Metamask Kurulumu

Öncelikle, Ethereum’un Goerli testnet’inde olduğunuzdan emin olmalısınız. MetaMask’in üst ağlar bölümünden Goerli’ye geçebilirsiniz. (Bunun için gizli ağları göstermeniz gerekebilir.)

MetaMask cüzdanınızın alt kısmında tokenleri import etme (içe aktarma) seçeceğini göreceksiniz. 

İçe aktarma seçeceğini kullanarak MetaMask cüzdanına aşağıdaki token’ları mutlaka eklemelisiniz.

  • TEA: 0xCbf688B3f341558bf8193014af599BB742aBBD62
  • COFFEE: 0x5C000C8C1f91fbc3cc3fF8Bb8B419e5BD437dB80

Goerli testnet’inde TEA ve COFFEE arasında exchange yapmak için aşağıdaki Uniswap likidite havuzunu kullanabilirsiniz:https://app.uniswap.org/#/pool/39958

COFFEE, testnet aşamaları sırasında USDT yerine geçer. Platforma yeni katılan kullanıcılar, Ethereum veya BSC ağlarını kullanarak bu link üzerinden COFFEE ile işlem yapabilirler: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdxM01_gMwW-U6UcQ_3tvLYE_nNg1GQQozBWcRkEPVTErKDVQ/viewform

Önceki dönemlerden katılımcılar, daha önce yatırdıkları varlıklarının %50’sini COFFEE, %50’sini de TEA olarak verdiklerini fark edeceklerdir. 

TEA veya COFFE göndermenin, Uniswap kullanarak takas etmenin ve TEA tarayıcı cüzdanıyla bazı etkileşimlerin (TApp Store cüzdanını doldurmak gibi) gas ücreti gerektireceğini unutmayın. Goerli testnet’inde olduğunuz için uygun bir faucet kullanmanız gerekecek. Faucet için bu linki kullanabilirsiniz: https://goerlifaucet.com/

TEA Tarayıcı Cüzdanı İle Etkileşim

Son kullanıcılar, TApp Store’u barındıran mevcut node’ların (düğüm) bir listesini bulacakları https://wallet.teaproject.org/ adresine gitmeliler. 

                                         TApp Store’u açmak için ziyaret bağlantısını tıklayın

CML barındırma node’larından birinin ziyaret bağlantısını tıkladığınızda bir sonraki adımda TApp Store arayüzü ile karşılaşacaksınız. 

Aşağıdaki iki maddenin TEA token varlıklarınızın bulunduğu farklı konumları temsil ettiğini unutmayın: 

  • Chain Wallet TEA balance, Ethereum’da (Goerli) sahip olduğunuz TEA miktarını, yani MetaMask cüzdanınızdaki miktarı temsil eder. 
  • TApp Store Wallet TEA balance, TApp Store cüzdanına yüklediğiniz TEA miktarını, yani TEA’nin Layer-2 ekosisteminde kullanıma hazır olan miktarını temsil eder. 

Önceki dönemlerden gelen katılımcıların, eski varlıklarının TEA kısmının bir hak kazanma programında dağıtılacağını unutmayın. Eğer TEA’ye sahipseniz ne zaman piyasaya sürüleceğini görmek için TEA Vesting sekmesine tıklayabilirsiniz.

  • Releasable, serbest bırakılabilir TEA miktarını gösterirken,
  • Release’i tıkladığınızda, serbest bırakılabilir miktar kullanıcının TApp Store cüzdanına taşınır. 

Çeşitli TApp’leri Kullanma 

TEA ağında merkeziyetsiz uygulamalar için çalışan TApp’ler, TEA ekosisteminin kalbi olmaya devam ediyor. Şu anda yalnızca çalışan sistem uygulamaları olmasına rağmen, bunlar kullanıcıların TEA ekosisteminde nasıl bir katılımcı olabileceğini ve nasıl gelir elde etmeye başlayabileceğini gösteriyor.

İlk olarak, her TApp’in (CML node’larının yanı sıra) “yatırımlar” sekmesinden erişilebilen, kendisiyle ilişkilendirilmiş yatırım yapılabilir bir varlık token’ına sahip olacağını unutmayın. 

TApp’ler sekmesi, şu anda ağ üzerinde çalışan tüm uygulamaların bir listesini gösterecektir. Her bir TApp’in en başından sizin tarafınızdan belirlenmiş bir harcama limiti olması gerektiğini unutmayın. Henüz bir TApp için harcama limiti belirlemediyseniz uygulamayı başlatmaya çalıştığınızda sizden harcama limiti belirlemeniz istenecektir. 

Layer-2 TApp Store cüzdan hesabınızda karşılık gelen miktarda paraya sahip olmanız gerektiğini unutmayın (örneğin, herhangi bir TApp için 1200’lük bir harcama limiti belirlerseniz en azından bu miktarı TApp Store cüzdanınızda bulundurmalısınız.) 

Her bir TApp’i tek tek inceleyelim 

TApp: Liderlik Tablosu 

TApp liderlik tablosu, yarışmacıların mevcut dönem yarışmasına resmi olarak katılmaları içindir. Liderlik Tablosuna katılanlar için dönem boyunca ödüller dağıtılacaktır. Liderlik tablosuna katılmak önemlidir çünkü bu şekilde kimin varlıklarının bir sonraki döneme devredileceği belirlenir. Lider tablosuna katılmazsanız varlıklarınızı Layer-2’de izlemenin hiçbir yolu yoktur ve bunları bir sonraki sürece aktaramazsınız. 

Liderlik tablosuna katılmak için “Register for Competition” düğmesine tıklayın. 

TApp: Harberger Müzayedesi 

Harberger Müzayede TApp’i, son kullanıcıların devlet bakım yeri lisanslarını satın alabilecekleri ve öz değerlendirmelerini güncelleyebilecekleri yerdir. Öz değerlendirmeler, öz değerlendirme fiyatının %7’si olarak belirlenen Harberger Vergisi’nin temeli olarak kullanılır. Harberger Vergisi, mülk sahibi tarafından kamu varlığına sahip olma ayrıcalığı için ödenen kullanım ücretidir. 

TApp: Madenci Portalı 

Madenci Portalı, bir TEA hosting node’larını çalıştırmak isteyenler içindir. Ödülleri, yalnızca kullanıcının hosting node’u aracılığıyla TApp’i kullanmak için yaktığı gas aracılığıyla ödenir. Madenciler, madencilik makinlerini yönetmek için bu TApp’i kullanabilir. TEA hosting node’larını çalıştırmak için kullanıcıların tohum müzayedesiyle satın alınabilecek bir CML NFT’ye ihtiyacı olacaktır. 

Testnet’lerde spam-scam projeler ve içerikler olabilir. Bu yüzden yeni bir Google Chrome profili açıp, üzerine cüzdan eklentisi kurup ve boş bir cüzdan oluşturup testnet’lere katılmalısınız. Bu yazı sadece bilgi amaçlıdır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Temel Analiz

3-4 Kasımda Gerçekleşen Kripto Etkinliklerinin Özeti

Ethereum

Ethereum (ETH) Yol Haritası Güncellendi!