in ,

TCMB’den Dijital Türk Lirası Adımı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bugün saat 14:00 sularında yayınladığı açıklamada, dijital para biriminin potansiyel faydalarına yönelik araştırmaları genişletmek için Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu’nu kurduklarını açıkladı.

TCMB, Ar-Ge ve test süreçlerini yürütecek platform için HAVELSAN, ASELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalandığını duyurdu. Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Ar-Ge Projesi’nin teknolojik Ar-Ge ve test süreçleri bu teknoloji paydaşları ile yakın işbirliği içinde yürütülecek.

Bitcoin

Dijital Türk Lirası Ar-Ge Projesi’nin kapsamını blokzinciri teknolojisi, dağıtık defterlerin ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi alanlarda çeşitlendirilebilecek testler yapmayı da planlandığı belirtildi.

Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Ar-Ge Projesi kapsamında kavram ispatının tamamlanmasıyla başlayan sürecin artık teknoloji paydaşlarının katılımıyla bir sonraki aşamaya geçtiğini söyledi.

Projeyle ilgili stratejik ve kritik teknolojilerin ön testlerini içeren ilk aşamanın bulguları ışığında, yeni katılımcıların da katılımıyla platformun genişletilmesi planlanıyor. Bu testlerin sonuçlarına dayanarak, TCMB daha geniş bir katılım yansıtacağını belirttiği pilot çalışmanın ileri aşamalarını açıklayacak.

Kriptopara, Bitcoin

Mevcut ödeme altyapısını tamamlamak için dijital bir Türk Lirası para biriminin getirilmesinin potansiyel faydalarını incelemek için araştırmanın devam ettiği söylendi. Merkez Bankası, Dijital Türk Lirası  hakkında nihai bir karar verilmediğini ancak pilot çalışmanın ilk aşamasının sonuçlarını 2022’de açıklayacağını duyurdu.

“Bütün araştırmalar deneysel Ar-Ge faaliyetleri ilkelerine göre yürütülmektedir. Farklı teknolojik alternatiflerin kapasite ölçümleri tamamlandıktan ve mimari kurulumlar tamamlandıktan sonra mevcut teknolojilerin Dijital Türk Lirası’nın ekonomik, yasal ve finansal gereksinimleri karşılayıp karşılayamayacağına karar verilecek.”

Pilot çalışmanın ilk aşaması için TCMB, bir prototip “Dijital Türk Lirası Ağı” geliştirecek ve teknoloji paydaşlarıyla sınırlı kapalı devre pilot testler gerçekleştirecek.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Bitcoin, Solana, Polkadot Fiyat Analizi | 15 Eylül 2021

Algorand (ALGO), Drone Racing League İle Sponsorluk Anlaşması İmzaladı