in ,

TBMM’den Kripto Raporu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kripto paralara yönelik yasa tasarısı isteği sonrasında kanun yapıcılar bu konuda çalışmalara başlamıştı. Bunun bir sonucu olarak TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı, “Kripto Varlıklar İle İlgili Yasal Düzenlemelere İlişkin Ülke Örnekleri” raporunu hazırladı.

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı’nın “Kripto Varlıklar İle İlgili Yasal Düzenlemelere İlişkin Ülke Örnekleri” başlıklı raporunda 3 trilyon dolar değere ulaşan dijital varlıkların, birçok alanda yaygınlaştığı ve ödeme aracı olarak kullanıldığı belirtiliyor.

kriptopara

Yetkililer, global ölçekte yasal bir standardın henüz yaratılmadığını belirtiyor. Raporda bazı ülkelerin dijital varlıkları bir fırsat, diğerlerinin ise tehdit olarak gördüğünü aktarıyor. Bununla birlikte ülkelerin dijital varlıklara yönelik yaklaşımlarının da zamanla değiştiğini Çin ve ABD örnekleri üzerinden açıklanmış. Çin 2021 yılında kripto varlıklara yönelik aktiviteleri yasaklarken, ABD tarafında ise Biden geçtiğimiz günlerde birçok alanda teşvik mekanizmaları bulunduran kripto kararnamesini imzalamıştı.

Rapor, yasal düzenlemeler konusunda çoğu ülkenin çekimser kaldığını aktarırken, lider ülkelerin yaptığı düzenlemelerin takip edildiği eklenmiş. Bununla birlikte lider konumdaki ülkelerin de düzenlemelerini revize ettikleri aktarılıyor.

Raporda, “Kripto varlık konusu; fazlasıyla teknik bir konu olması, kamu kurumlarında bu alanda uzman sayılabilecek personel azlığı ve parlamentoların tecrübe sahibi olmadığı bir alan olması gibi nedenlerle, bu alandaki yasal düzenlemeler, çoğu ülke parlamentosu için bir öğrenme sürecini beraberinde getirmektedir. Parlamentoların, sağlıklı düzenlemeler yapabilmek için uzmanlardan bilgi edinme yoluna gittiği görülmektedir.” sözleriyle bu alandaki uzmanların önemine atıfta bulunulmuş.

Kurumlar arasındaki farklı yaklaşımlara Rusya örneği üzerinden değinen raporda, Rusya Merkez Bankası ile Rusya Maliye Bakanlığı arasındaki fikir farklılığı belirtilmiş. Hatırlayacağınız üzere Rusya Merkez Bankası, dijital varlıkların yasaklanmasını tavsiye ederken buna karşılık Rusya Maliye Bakanlığı ise kripto varlıkları ve madenciliğini destekliyordu.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Victoria VR (VR) ve CUDOS (CUDOS) Huobi Pioneer Zone’da Listeleniyor: VR ve CUDOS Nedir?

Terra (LUNA) Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı