içinde ,

TBMM Yeni Kripto Yasasını Tartışacak

Önümüzdeki haftalarda TBMM’de yeni bir kripto para yasası görüşülecek. Kanunlar, borsaların kilit endüstride faaliyet göstermesi için bir çerçeve oluşturarak yatırımcıları korumaya çalışıyor ve kanunun taslağının hazırlanmasında hükümet paydaşları yer aldı.

Üst düzey bir hükümet yetkilisine göre, Türk Parlamentosu’nda incelenmekte olan kripto yasası, kripto üzerinde %40’lık bir vergi içermiyor.

Kripto borsa platformlarının şeffaflığına, güvenliğine ve denetlenebilirliğine öncelik vermek için tasarlanmış bir yasal çerçeve, önümüzdeki haftalarda Parlamento’ya sunulacak. Çerçevenin ikincil bir önceliği, blok zinciri işletmelerinin büyümesi için uygun bir finansal ortam yaratmak olacak.

İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) meclis başkanı Mustafa Elitaş’a göre, buna iddia edilen %40’lık vergi dahil değil. Elitaş, 6 Aralık 2021’de tweet attı ve yaklaşmakta olan yasanın “Sistemi düzenleyici, kötü niyetlileri engelleyici, yatırımcıları koruyucu mağduriyeti önleyici nitelikte bir amaç taşıyacağını” söyledi.

13 kripto yöneticisi ile üst düzey hükümet ve finans sektörü yetkililerinin katıldığı bir toplantının ardından Elitaş, katılanların hızlı tempolu bir endüstride hızlı değişiklikleri kolaylaştırmak için bir iskelet çerçeveyi tercih edeceklerini söyledi. Elitaş’a göre, kripto yasası önerisinde nihai söz parlamentoya sahip olacak. Hükümet, karşı taraf riskini ortadan kaldırmak için bir merkezi saklama bankası kurmak istiyor.

Türkiye’de Yükselen Borsalar

Türkiye’nin kripto platformlarında yaklaşık beş milyon hesabı var.

Mali Suçlar Kurulu (MASAK) kısa süre önce Binance’a (Türkiye’de kayıtlı adıyla BN Teknoloji’ye) yaklaşık 634 bin dolar para cezası verdi. Binance, günlük işlem hacmine göre Türkiye’nin en büyük kripto para borsasıdır.

 

Buna cevaben Binance Türkiye, “düzenleyici ve denetleyici otoritelerle ‘açık’ iletişim kurduğunu ve işbirliği yaptığını ve ‘sürdürülebilir, sağlıklı ve güvenli bir ekosistem oluşturmak’ için çaba gösterdiğini” söyledi.

Türkiye’de 30’dan fazla kripto para platformu var. 21 Aralık 2021’de günlük işlem sayısının bir milyonu aştığı belirtildi. Chainalysis ve Kaiko’dan elde edilen veriler, Bitcoin ve USDT’nin 2019’dan bu yana Lira işlemleri için en popüler olduğunu gösterdi.

Uyum Göstermeyen Borsalar için Ağır Para Cezaları

4 Mayıs 2021’de MASAK, Thodex, Vebitcoin ve diğer borsaların çöküşünün ardından binlerce yatırımcının parasını kaybetmesine neden olan kripto borsalarını KYC yani Müşterini Tanı kontrolleri yapmaya ve yüksek hacimli alım satım ve şüpheli işlemleri işaretlemeye zorladı.

Thodex’in CEO’su, ticaretin açıklanamayan bir şekilde durmasının ardından 2 milyar dolarla Arnavutluk’a kaçtı. Uyumsuz borsalar para cezası ve kovuşturma ile karşı karşıya kalabilir.

Merkez bankası 30 Nisan 2021’de ödemeler için kripto para kullanımını yasakladı. Merkez bankası başkanı, bankanın kripto paraları yasaklama niyetinde olmadığını söylüyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

 

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

Crypto Bull’s ile Huobi Sohbet Saati

Kripto

Bitcoin (BTC)’de Geçtiğimiz Haftanın Önemli Gelişmeleri