in ,

Tarihteki En Büyük SXP Yakım İşlemi Gerçekleşiyor

Swipe V2 whitepaperı yarın yayınlanacak. Bununla beraber şirketin kurucusu elindeki 50milyon SXP’yi yakacağını duyurdu.

Heyecanla beklediğimiz V2 whitepaperı iki görev üstleniyor:
1- SXP ile ödeme yapan şirketler açısından kripto ve ticaret arasında bir köprü kurması.
2- Tamamen otomatik, merkeziyetsiz, zincirlerarası ve SXP tarafından desteklenen otomatik piyasa yapıcı (AMM) oluşturması.

Swipe

Şirketin kurucusu ve CEO’su Joselito Lizarondo kendisine 60 milyon SXP ayırmıştı ve bunun 10milyonunu geçtiğimiz yıl yaktı. Halen şirketinde, arzı kıt kripto varlıklara inandığı için SXP tutuyor. Şimdi ise elinde kalan 200milyon doları aşan değeriyle 50 milyon SXP’yi yakmaya karar verdi. Bu yakım işlemi toplam arzı yaklaşık %17.5 azaltacak.

Peki neden gelecekte milyar dolarlar edecek bu değeri yakmaya karar verdi? Şirketin kurucusu paranın kendisi için bir motivasyon kaynağı olmadığını söylüyor. Onun için başarılı, çalışan bir iş mekanizması doğru motivasyon kaynağını oluşturuyor. Binance ile yaptığı anlaşmayı hatırlatıyor. CZ’ye, Binance’e yaptığı satışı nakde çevirmek için yapmadığını söylüyordu. Bu satışı şirketin büyümesini istediği için yapmıştı. Sonuç olarak satılan öz sermayesinin tamamı şirkete geri döndü çünkü Binance’in de yardımıyla yatırımının gelecekte 100 kat değerleneceğine inanmıştı.

Bu sebeple gelecekteki olası milyar dolarları yakarken uzun vadede elindeki öz sermayenin değerinin yaktığı paraya eşit olacağına inanıyor. Öyle olmasa bile SXP’lerini biriktirmeye devam edecek. Swipe Token (SXP) sahipleri varlığın kıt olmasın açısından fayda sağlıyorlar. Şirketin kurucusu buna inandığı için bu yakım işlemini çok mantıklı buluyor.

Yeni Tokenomi

V2 whitepaperında SXP ortaklara sunulan hizmetler için bir ödeme para birimi olarak kullanılacak. Bununla beraber Swipechain ağı ve otomatik piyasa yapıcılar için (AMM) bir yönetim tokenı olarak hizmet verecek.

Bu yakma işlemi ile toplam arzın %17.5’i ortadan kalkıyor ve şirketin nihai hedefi olan arz miktarı 100 milyon SXP’ye yaklaşıyor. Binance, şirketin uzun vadeli planlama için bilançolarında ayırdığı SXP’nin büyük bölümünü satın aldı. Hazinede bulunan SXP’ler aylık sürelerle serbest bırakılmaya devam edecek.

Ekip Swipe Swap için bir Swipe Reward Token (SRT) çıkarmayı düşünüyor. Bunun için öncesinde Venüs Rewrd Token’da yeterli çalışma yapılmasını bekleyecekler.

Yakımdan sonra güncellenmiş arz miktarları CoinMarketCap Ve CoinGecko’da güncellenecek. Ekibin bu yakma işlemlerini arz 100 milyon birim olana kadar devam ettirmesi bekleniyor.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Blockchain, teknoloji

Blockchain Dünyasına Farklı Bir Bakış: Oracle

Bitcoin, Çin

Çin Hükûmeti Bitcoin Madenciliği Faaliyetlerini Denetlemeye Başladı