in , , ,

Tarihin İlk Altcoin’i: Namecoin Nedir?

En temel şekilde Namecoin, Bitcoin teknolojisine dayalı bir adlandırma sistemi olarak tanımlanabilir. Bitcoin’e dayalıdır çünkü ortaya çıkış fikri itibarıyla Bitcoin’in blok zincirinden fork’lanan bir blok zinciri ve token’dır.

Namecoin, merkeziyetsiz bir alan adı sistemi (Domain Name Service-DNS) için blok zinciri ve token olarak geliştirildi. DNS, insan tarafından okunabilen alan adlarını (örneğin, koinsaati.com) makine tarafından okunabilen IP adreslerine (örneğin, 000.0.0.00) dönüştürmeye yarar. Bu sistemin merkeziyetsizleştirilmesi, internet sansürünü sona erdirmesi ve internet ile ilgili güvenliği artırması amaçlanıyordu. Tam da bu nokta Namecoin geliştiricileri devreye giriyor. Namecoin, DNS ve kimlikler gibi internet altyapısının belirli bileşenlerinin güvenliğini, sansür direncini, gizliliğini ve hızını artıran deneysel bir açık kaynak teknolojisi olarak karşımıza çıkıyor.

kripto, hack, zincir

 

Namecoin, şu anda piyasa değerine göre en iyi dijital para birimi olan Bitcoin ile bazı noktalarda benzerliğe sahiptir. Bitcoin koduna dayalı olan Namecoin aynı iş kanıtı algoritmasını kullanır. Böylelikle halihazırda Bitcoin madenciliği yapıyorsanız ek ücret ödemeden Namecoin’leri birleştirebilirsiniz. Bitcoin’den farklı olarak Namecoin, verileri kendi blok zinciri işlem veri tabanında depolayabilir. Namecoin’deki diğer bir fark, alan adları kaydedilirken token’ların kullanılmasıdır.

Namecoin Faydaları Nelerdir?

  • Web’i sansüre karşı daha dayanıklı hale getirerek kullanıcıların çevrimiçi özgür konuşma haklarını korur. Namecoin, Bitcoin teknolojisine dayalı bir anahtar/değer çifti kayıt ve transfer sistemi olduğundan proje, rastgele adları veya anahtarları güvenli bir şekilde kaydedilebilir ve aktarabilir.
  • En yenilikçi altcoinlerden biri olan Namecoin, aramalarda ağ trafiği oluşturmayarak gizliliği sağlar. Gelecekte, token ve altında yatan teknoloji, dosya imzaları, oylama prosedürlerini güvence altına almak, noter hizmetleri ve kuruluşlar için varlık kanıtı oluşturmak için de kullanılabilir.
  •  Dijital Namecoin’ler ile işlemler ve alışverişler yapılabilir.
  • .bit alan adını kullanarak web sitelerine ulaşabilme ve sanal olan parayı arttırıp gerçek paraya çevirme olanağı sunar.
  • Namecoin, kullanıcılar açısından önemli olan Tor.onion alan adları oluşturmak için ve diğer anonimleştirici web platformları tarafından da kullanılabilir.

Yazının kaleme alındığı saatlerde Coinmarketcap verilerine göre Namecoin 1,13 dolardan işlem görüyor. Namecoin’in 3 aylık fiyat değişim grafiği incelendiğinde yaklaşık %20 civarında değer kaybettiği görülüyor. USD bazında son 24 saatlik işlem hacmi ise 6.143,91 dolardır. Bitcoin’in çok çok uzağında olmasına rağmen yakın bir gelecekte en iyi altcoin’ler listesine gireceği gözüyle bakılıyor. Bitcoin gibi azalan bir sistemdir ve madenciliği yapılabilmektedir. Şu ana kadar küçük yatırımcılar tarafından kullanıldığından pek bir ilerleme kaydedemediği düşünülüyor. Büyük yatırımcıların bu kripto parayı kullanması sonucu ilerleme kaydedeceği öngörülüyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

INTO: Web3 Dünyasında Dijital Kimlik Devrimi

Bitcoin

Piyasa Düzeltmeleri Neden Sağlıklıdır?