in

Tam Zamanlı Çalışan Programcı Sayısı Gitgide Azalıyor

Tam zamanlı işler, dünyadaki en popüler iş türleridir. Çünkü daha güvenli olduğu düşünülür. Her şey gibi bunun da artıları ve eksileri var.

Tam zamanlı işler, dünyadaki en popüler iş türleridir. Çünkü daha güvenli olduğu düşünülür. Her şey gibi bunun da artıları ve eksileri vardır.

Gün geçtikçe birçok meslek ve çalışma biçimleri değişiyor ve gelişiyor. Ama programlamada bu değişim diğerlerinden farklı oluyor. İnternetin ve laptop’un olduğu her yerde yaşayabilir ve işinizi yapabilirsiniz.

Geçen yıllarda birçok geliştirici, daha iyi kazanmak ve yaşamak için tam zamanlı işlerini bırakıp serbest veya yarı zamanlı olarak çalışmaya başladı. Bu sayı halen düşük fakat bu değişim dünyanın her yerindeki geliştiriciler için gerçekleşiyor.

 

akıllı şehir,teknoloji

Yine de, profesyonel geliştirici’lerin %80’inden fazlası StackOverflow’un geliştirici anketinde tam zamanlı bir işte olduklarını söyledi. %11,21’i bağımsız contractor veya serbest meslek sahibi olduklarını söyledi. Bu çok büyük bir yüzde gibi gelmeyebilir ama elektrik, inşaat veya diğer mühendisler için bu yüzde çok daha düşüktür.

Bir diğer ilginç istatistik ise profesyonel geliştiriciler arasında neredeyse %4’ünün öğrenci olduğudur. Bu, bu mesleğin bir başka harika yanı. Öğrenci olsanız veya hiç CS dereceniz olmasa bile para kazanabilirsiniz. Ama neden tam zamanlı geliştiriciler azalıyor? İşsiz mi kalacaklar? Hadi inceleyelim.

İşler Hindistan-Bangladeş-Pakistan’a Gidiyor

Yükselen faktörlerden biri bu. Hintli bir geliştirici ile ABD’li bir geliştirici arasındaki maaş farkı 5-15 kat. Birçok şirket, bu Hint-Bangladeşli geliştiricilere sözleşmeli işler veriyor. Programlama, herhangi bir yerden öğrenebileceğiniz ve bunda çok iyi olabileceğiniz bir tür beceridir.

Dolayısıyla, yerel iş imkanları daha düşük olan ülkeler, serbest meslekte bir artış görüyor. Güney Asya’nın üç ülkesi, serbest çalışanlar için en hızlı büyüyen kazançlara sahip ve ilk 10 konumunda. Şu anda ABD, 4.4 milyon geliştirici ile en fazla geliştiriciye sahip. Ancak Hindistan’ın 2023 yılına kadar onu geçmesi bekleniyor. 2023 yılına kadar Hindistan 5,2 milyondan fazla geliştiriciye sahip olacak. Böylece daha fazla teknoloji işi Hindistan’a ve Güney Asya ülkelerine gidecek.

Pandemi Etkisi

Bu hayati olmasa da yine de faktörlerden biridir. Birçok geliştirici işini kaybetmiş olsa da, sayı diğer profesyonellere göre çok düşük. Hackreactor’a göre, tüm mesleklerden kullanıcıların %20’si salgın nedeniyle işlerini kaybettiğini bildirdi.

Ancak geliştiricilerin sadece %5’i Covid sırasında işlerini kaybettiklerini söyledi. Diğer yandan, devasa dijitalleşme nedeniyle Covid döneminde de birçok iş yaratıldığı da doğru.

tam zamanlı

Serbest Çalışanlar Artıyor

Bu en büyük faktördür. Serbest çalışanlar, özellikle programlama işlerinde artıyor. Programcılar bağımsız olmak isterler. En azından rakamlar bunu söylüyor. Tam zamanlı geliştiricilerin çoğu, serbest çalışanlar veya bağımsız contractor haline geliyor. Stackoverflow’a göre, serbest çalışanların yüzdesi 2 yılda neredeyse %2 arttı.

ABD en büyük serbest çalışan sayısına sahiptir. Upwork’ün 2017’deki basın açıklamasına göre, ABD’nin toplam işgücünün %36’sı olan yaklaşık 58 milyon Amerikalı serbest çalışıyordu. 2027 yılına kadar ABD işgücünün %50’sinden fazlası serbest çalışanlara dönüşecek. Google’ın zaten daimi çalışanlardan daha fazla serbest çalışanı var.

Google’ın 220.000 iş gücünün 120.000’i serbest çalışanlardır. Bu, toplam işgücünün %54’ü demek. Geliştiriciler serbest çalışmaya doğru ilerledikçe, tam zamanlı çalışan sayısı azalmaktadır.

Şirketler Tasarruf Etmek İstiyor

Birçok şirketin kalıcı geliştiricilere ihtiyacı yoktur. Birçok projede, çok az bakım ve güncelleme kapsamı vardır. Bu gibi durumlarda, şirketler genellikle tasarruf etmek için kalıcı geliştiricilerden kaçınmaya çalışırlar.

KOBİ’ler de (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) kalıcı geliştiricilerden kaçınmaya çalışır. Bunun yerine serbest çalışanları işe alıyorlar.

İşte Linkedin’den bazı istatistikler,

  • KOBİ’lerin %70’i en az bir serbest çalışanla çalıştı.
  • Neredeyse %83’ü serbest çalışanların işlerine yardımcı olduğu konusunda hemfikir ve %81’i onları yeniden işe alma planına sahip

Sonuç olarak, önümüzdeki iki yıl içinde hem şirketler hem de geliştiriciler uzaktan çalışmaya alıştığı için bağımsız geliştiricilerin sayısı her zamankinden daha fazla artacak. Bununla beraber tam zamanlı geliştiricileri işe almanın en büyük nedenlerinden biri, onlarla aynı ofiste çalışmak ve en yüksek verimliliği elde etmektir. Uzaktan çalışma, evden çalışmanın da üretken olabileceğini kanıtladığı için popüler hale geliyor. Bu durumda birçok şirket kalıcı geliştiricilerini serbest çalışmaya teşvik edebilir.

Kaynak: Level Up Coding

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Üstad Splinter

Deneyimli Analist Üstat Splinter ile Temel Analiz Soru-Cevap Etkinliği

Lithium Finance (LITH) Projesi, Beyond Finance İle Ortaklık Adımı Attı