in

Swing Trading Nedir?

Teknik Analiz

Swing trading, kısa süreli piyasa dalgalanmalarından kâr elde etmeye çalışmayı ifade eder. Stop-loss kullanılarak zararlar makul seviyelerde tutulduğu zaman kârlı olabilir. Swing trading’in dezavantajlı yanı, trade için piyasayı, grafikleri sıkça takip etmek, potansiyel kârları kaçırmamak için çok daha fazla efor sarf etmeyi gerektirmesidir.

Piyasa dalgalanmalarından yararlanmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bazı trader’lar, piyasadaki yön değişikliği onaylandıktan sonra ve oluşan ivme ile trade etmeyi tercih etmektedir. Bunun yanında bazıları da kendilerince uygun gördükleri bir seviyeden alım – satım gerçekleştirdikten sonra uzun süre beklemeyi tercih edebilir. Her iki metot da doğru uygulandığında kârlı sonuçlar verebilir.

Swing trader’ları genellikle grafiklerde bulunan OBO – TOBO, fincan – kulp, flama vb. formasyonları arama eğilimindedir. Sonuç olarak bir swing trading trader’ları, trade’lerinde kendilerine avantaj sağlayan bir plan ve strateji geliştirir. Bu stratejileri belirlemek pek kolay değildir zira her strateji veya set-up işe yaramayabilir.

Teknik analiz

Bir örnek üzerinden ele alalım. Bir hisse senedi veya coin’in düşüş trendinde olduğunu düşünelim. Ancak son zamanlarda coin’in olumlu haberlerle hacminde ve ivmesinde bir artış görüldüğünü farz edelim. Bu olumlu haber beklentisinden yararlanmak için söz konusu coin’e yatırım yapmayı düşünüyorsunuz. Coin fiyatı yeterince yükseldiğinde kârınızı alabilirsiniz.

Basit bir örnek gibi görülebilir fakat bu tür trade’lerde doğru ânı bulmak, kısa vadeli fiyat dalgalanmalarında faydalanmak sıkı piyasa takibi gerektirmektedir.

Birçok swing trader’ı, trade işlemini gerçekleştirmeden önce risk/ödül oranlarını hesaplar. Bir varlığın grafiğini analiz ederek, grafiğin eğilimini, stop – loss emirlerini nerey koyacağını, ne kadar kâr edeceklerini belirlerler.

Swing trader’ları, kısa vadeli işlem yaptıkları için öncelikle teknik analiz fazlasıyla faydalanırlar. Bununla birlikte temel analizden de yardım alırlar.

Day Trading ve Swing Trading Arasındaki Fark

Day trading ile swing trading arasındaki fark, alınan trade pozisyonunun süresidir. Dat trading yapan trader’lar günlük piyasa kapanmadan pozisyonlarını kapatırlar. Özetle day trading pozisyonları bir günle sınırlı iken swing trading’de alınan pozisyon günler veya haftalar boyu sürebilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Kaspa (KAS) Büyük Borsalara Girebilir mi?

Polygon (MATIC) Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?