in

SWIFT, Uluslararası Para Transferleri için CBCD’leri Test Edecek

1970’lere dayanan banka mesajlaşma servisi SWIFT, günümüze ayak uydurmaya çaba gösteriyor. CBDC’leri ve geleneksel para birimlerini birbirine bağlamak için çalışmalara başladı.

SWIFT, paranın hızlı, ülke sınırı tanımadan bir yerden bir yere gönderilmesini sağlayan uluslararası mali yapılanmanın adıdır. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications’ın (Küresel Bankalararası Finansal İletişim Birliği) kısaltmasıdır.

Dün yapılan açıklamalara göre, SWIFT, uluslararası para transferleri için Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini test etmek için Fransız bilişim şirketi Capgemini ile birlikte çalıştığı açıklandı.

SWIFT’in inovasyon şefi Thomas Zschach yaptığı bir açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Capgemini ve SWIFT, çeşitli CBDC ağlarını diğer geleneksel para birimi ağlarıyla birbirine bağlamak için bir kavram kanıtı (proof of concept – POC) geliştirmek için birlikte çalışıyor. Çoğu merkez bankası, dijital para birimleri için farklı teknolojiler, standartlar ve protokoller kullanan bir dizi banka ile CBDC’ler oluşturuyor.”

Yapılan açıklamaya göre SWIFT, yerel CBDC ağlarında gerçekleştirilen işlemleri SWIFT’e iletilmesini sağlayan bir sistem geliştiriyor. Söz konusu sistem, mevcut SWIFT standartlarını, kimlik doğrulama modellerini ve altyapısını kullanacak.

SWIFT inovasyon başkanı Nick Kerigan; “Bu, CBDC’lerin karşı karşıya kaldığı devasa teknoloji ve endüstri sorununun çözülmesine yardımcı olacak. Böylece merkez bankalarının kendi CBDC ağlarını uluslararası ödemelere hazır hale getirmelerine yardımcı olmamızı sağlayabilir.”

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

SOL, FTM ve SAND Güncel Fiyat Analizleri I 20.05.2022

Shiba Inu (SHIB) Boğa Koşusuna mı Hazırlanıyor?