in

SWIFT Sistemi Nedir? Rusya’nın SWIFT Sisteminden Çıkarılmasının Sonuçları

SWIFT, paranın hızlı, ülke sınırı tanımadan bir yerden bir yere gönderilmesini sağlayan uluslararası mali yapılanmanın adıdır. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications’ın (Küresel Bankalararası Finansal İletişim Birliği) kısaltmasıdır.

3 Mayıs 1973 kurulan bu mali yapılanmanın merkezi Brüksel, Belçika’dadır. 1973 yılında, 15 ülkeden 239 bankanın ortak girişimiyle sınır ötesi yapılan ödemeler, gönderilen paralar için nasıl iletişim kurulacağı hakkında bir fikir birliğine varıldı.

SWIFT, o zamanlar yaygın olarak kullanılan Telex teknolojisinin yerini alarak, mesajlaşma servisleriyle birlikte kullanıma açılmış ve hızla tüm dünyadaki kurumlar için güvenilir, zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayan küresel bir ödeme sistemi haline gelmiştir. Günümüzde her kıtaya, 200’den fazla ülke ve bölgeye yayılan ve dünya çapında 11.000’den fazla kuruma hizmet veren küresel bir finansal altyapıdır.

Bir yerden bir yere para transfer edilirken, transferin doğru bankaya ve doğru şubeye yapılabilmesi için belli başlı bilgilere ihtiyaç duyulur. Tüm bankaların ortak bir dil kullanabilmesi açısından bu hizmetten yararlanan bankaların SWIFT terminaline ve kendi SWIFT koduna sahiptir. SWIFT kodunda, bankaların ihtiyaç duyduğu bütün bilgiler yer alır. Bir bankanın SWIFT kodu 8 veya 11 hanelidir, tamamen büyük harfler barındırır, bazılarında sayı da bulunabilir. Kodun ilk 4 hanesi bankayı tanımlar, sonraki 2 hane bankanın bulunduğu ülkeyi belirtir, sıradaki 2 karakter (bazı ülkelerde 3 karakter olabilir) yerel kodu ve son olarak son 3 hane şubeyi belirtir.

Sistem Nasıl İşliyor?

SWIFT sistemi kullanılırken para transferi için üç bankanın birbiriyle iletişime geçmesi gereklidir. 3 bankanın da SWIFT kodu bilgisine ihtiyaç vardır. İlk olarak gönderilecek para aracı bankaya transfer edilir. Ardından aracı banka, parayı alıcı bankaya transfer ederek işlemi tamamlar.

Rusya’nın SWIFT Sisteminden Çıkarılmasının Sonuçları

Her ne kadar Rusya tarafından bu yaptırıma karşı hazırlıklı olduklarını belirten açıklamalar yapılsa da tarafların fazlasıyla etkileneceği aşikâr.

Bu sistemin dışında kalmak, taraflar arasında yapılacak ticaretin “manuel”, eski döneme geri dönmesi anlamını taşımaktadır. Böyle bir durumda ticareti gerçekleştirecek bankalar tek tek birbirleriyle iletişime geçmek zorunda kalacak. Bu da ekstra zaman kaybına ve maliyete yol açacaktır. Dolayısıyla bu senaryoda Rusya’nın ekonomik yönden ağır bir yara alması kaçınılmaz.

Ancak madalyonun bir de öteki yüzü bulunuyor. Yukarıda bahsettiğim durumdan dolayı Rusya’nın doğalgaz ve petrol satışından elde edecekleri gelirlerin önüne geçilmiş olacak. Gelirleri etkilenen Rusya da borç ödemelerini aksatabilir. Bu durumun bankacılık sektöründe domino etkisi yaratması muhtemel.

Bunun yanında Rusya’nın ithal edeceği ürünlerin ödemesi de gecikebilir. Bu da karşı tarafın ödemelerini alamamasına yol açacak, gelir dengesini pek tabii etkileyecektir.

2014 yılına geri dönecek olursak, Kırım’ın ilhakı sırasında, Rusya aynı yaptırımlarla tehdit edilmişti. Bu geçmiş senaryo karşısında tecrübelenen Rusya, ayrı bir ödeme sistemi geliştirmeye başladı. O dönemde Rusya, Visa ve Mastercard’tan çıkarılınca hükümet tarafından desteklenen kapalı devre MIR kredi kartı sistemini kurmuştu. Aynı zamanda SWIFT’e alternatif olarak SPFS adında bir ödeme sistemini geliştirmektedirler. Ancak bu sistemi kullanan ülke ve banka sayısı pek fazla değil. Bu nedenle Rusya’nın bu sistemden ne kadar verim alabileceğini zaman gösterecek.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Binance

Astar (ASTR) Binance’de Listeleniyor: Astar (ASTR) Nedir?

PolkaCity (POLC) Huobi Pioneer Zone’da Listeleniyor: PolkaCity (POLC) Nedir?