in ,

SWIFT, 2022’nin İlk Çeyreğinde Tokenize Edilmiş Varlıkları Araştırmayı Planlıyor

SWIFT, varlık tokenizasyonu ile alakalı bir deney ile gelecek yıl dijital varlık piyasasına girme planlarını duyurdular.

Küresel finansal mesajlaşma hizmeti sağlayıcısı SWIFT, 2022’nin ilk çeyreğinde, yeni ortaya çıkan tokenizasyon pazarında, ortak olabilecekleri proje ve varlıkları araştırıp, bunlar üzerinden yenilikçi bir pilot uygulama çıkartmayı hedefliyorlar

SWIFT’in Varlık Tokenizasyonundaki Rolü

SWIFT’in yanı sıra, girişimdeki diğer katılımcılar arasında Clearstream, Northern Trust, Citi destekli kurumsal blok zinciri şirketi SETL ve diğer endüstriciler yer alacak.

SWIFT’in Baş İnovasyon Sorumlusu Thomas Zschach, 200 ülkede 11.000’den fazla kurumu birbirine bağlayabilen organizasyonun, tokenize edilmiş tahvillerin geleceği ile, yakından ilgilenmek için stratejik olarak konumlandırıldığını söyledi. Zschach:

Bu yeni deney setini ve piyasa katılımcıları ile yeni ortaya çıkan tokenize varlık konusunda iş birliği içinde yenilik yapmayı dört gözle bekliyoruz.

SWIFT’e göre deneyler, hem Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini (CBDC’ler) hem de ABD doları, Euro vb.’yi içerebilecek yerleşik ödeme biçimlerini kullanacak.

Tokenize Edilmiş Varlıklara Faiz Artışı

SWIFT, tokenize edilmiş varlıkların piyasa değeri, kripto para birimlerine kıyasla küçük görünse de piyasa değerinin, 2027 yılına kadar 24 trilyon doların üzerine çıkması bekleniyor.

Buna bağlı olarak, varlık sınıfına olan ilgi arttı. Son zamanlarda, emtia ve gayrimenkul dahil olmak üzere hisse senetleri, tahviller ve diğer likit olmayan varlıklar gibi çeşitli finansal araçlar token haline getirildi.

Bankalar ve tahvil firmaların da tokenizasyona ilgisi gün geçtikçe artıyor, çünkü bu kuruluşlar tokenleştirmeye, parçalara bölme yoluyla yanıt veriyorlar, bu sayede varlıkların fraksiyonlarının likidite ve erişilebilirliği arttırmak amacıyla dijital tokenler olarak satıldığı bir sürece dönüşüyor.

Duyuruya göre deney; katılımcılar ve tokenize edilmiş varlıkların, etkileşime giren sistemler arasındaki bilgi alışverişini geliştirmeye odaklanacak. Rapordan alıntılandı:

SWIFT, tokenize varlık pazarını desteklemek için ihraç, teslimat karşılığı ödeme (DVP) ve geri ödeme süreçlerini araştırmak için merkezi bir platform olarak güvenilir rolünden yararlanarak 2022’nin ilk çeyreğinde bir dizi deney yapmayı planlıyor.

SWIFT’in Konumu Kripto Tarafından Tehdit Ediliyor

SWIFT, bankaları ve diğer finansal kurumları sınır ötesi ödemeler için birbirine bağlayan bir iletişim platformudur.

Kripto para birimleri CBDC’ler ve stablecoin’ler gibi dijital para birimlerine olan ilgi arttıkça, SWIFT’in alaka düzeyinin yakın gelecekte düşebileceği yönünde tahminler var.

2019’da SWIFT’in başkanı Yawar Shah, kriptopara birimlerinin küresel finansal alanda olağanüstü değişikliklere neden olduğunu söyledi.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ömer Burak Göktaş tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesinde 4. sınıf Mekatronik Mühendisliği öğrencisi. 2020'de kripto para piyasalarıyla tanışmasından beri araştırıp inceleyen, özellikle blockchain teknolojisini ve geleceğimize yaratacağı etkiyi anlamaya yoğunlaşmış biri.

INO

2021’e Damga Vuran NFT Koleksiyonları

Luna Rush

Luna Rush (LUS) IDO Takvimi Belli Oldu