in , ,

Sweatcoin vs STEPN: Move-to-Earn Trendinde Liderlik Yarışı

“X-to-Earn” projelerinin bir başka versiyonu olan Move-to-Earn (M2E) kullanıcılara fiziksel aktiviteler yoluyla para kazandırıyor. Piyasada Move-to-Earn trendini yakalamaya çalışan pek çok proje bulunuyor. STEPN, Solana ekosistemi üzerine kurulan dünyanın ilk Move-to-Earn modeli olmasıyla popülerliğini koruyor. Sweatcoin ise geliştirdiği yenilikçi yapısıyla ekosistemde yerini alıyor. Bu yazımızda STEPN ve Sweatcoin projelerini karşılaştırmalı olarak ele aldık, gelin birlikte inceleyelim. 

Başlamadan önce kısaca projelerin ne olduğunu hatırlamakta fayda var. STEPN, spor ayakkabı veya egzersiz tutkunlarının kendi adımlarından yararlanabileceği sosyalleşme, sağlık ve para kazanma öğelerini birleştiren bir projedir. Sweatcoin (SWEAT) ise günlük adımlarınızı fiziksel ürünler için harcayabileceğiniz, hayır kurumlarına bağışta bulunabileceğiniz veya kriptoya dönüştürebileceğiniz pazar yerine sahip, şu an için ücretsiz bir Move-to-Earn (M2E) uygulamasıdır.  STEPN, Solana ağı üzerinde inşa edilirken Sweatcoin (SWEAT) NEAR blok zinciri üzerine kurulmuştur.

STEPN

Açıklanan verilere göre şu anda 100 milyondan fazla insan Sweatcoin kullanıyor. Sweatcoin, partnerleri arasında NEAR Foundation, Spartan, OKEx Blockdream Ventures gibi yüksek bütçeli risk sermayelerinin bulunması nedeniyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Sweat’in 3 ay süren trafiği Avrupa ülkeleri ve ABD’den geliyor. Kripto dünyasında popülerlik kazanan STEPN, yayınlandığı günden bu yana yukarı yönlü bir artış yaşadı. Kullanıcı sayısı ağırlıklı olarak Asya ülkelerinden gelen STEPN, hızla büyüyerek 200.000’den fazla kullanıcıyı bir araya getirmiştir.

kaynak: https://twitter.com/NEAR_daily/status

Geç bir proje olmasına rağmen Sweatcoin, Web 2.0 versiyonundan itibaren zaten geniş bir kullanıcı kitlesine sahip. Sweatcoin en çok etkileşimi ve kullanıcı kitlesini Twitter aracılığıyla sağlıyor. Ancak Twitter ve Telegram kullanıcı verisine göre STEPN önde gelerek daha fazla kullanıcıya erişebiliyor. Aktif hesap kullanımı bakımından Sweatcoin’in daha fazla kullanıcıya sahip olduğu görülüyor. Uygulama sıralaması bakımından ise yine Sweatcoin açık ara daha fazla tercih ediliyor. Sweatcoin’in uygulamayı ücretsiz olarak sunması göz önüne alındığında daha kullanıcı dostu bir proje olduğu anlaşılıyor.

kaynak: https://twitter.com/NEAR_daily/status

Health&Fıtness sıralaması bakımından Sweatcoin’in birinci sırada yer aldığı görülüyor. STEPN’in ilk M2E uygulaması olduğunu ve sağlık alanında projeler yürüttüğünü unutmamak gerekiyor. Hatırlanacağı üzere STEPN, yakın zaman önce spor ayakkabıları için belirli bir yaşam döngüsü çizen Sağlık Puanlarını (Health Points) kullanıma sunarak bu alanda iyileştirmeler yapmıştı. Proje kapsamında yapılan tüm yeniliklerin daha fazla görünür olması gerektiği verilerden anlaşılıyor.

Solana tabanlı bir Web3 projesi olan STEPN, çift token’lı bir sisteme sahiptir. İlki oyun token’ı olan Green Satoshi Token (GST); ikincisi ise yönetişim token’ı olan Green Metaverse Token’dir (GMT). STEPN’e dahil olan kullanıcılar hareket ederek GST (Green Satoshi Token) veya GMT (Green Metaverse Token) kazanabiliyor. SWEAT ise Sweatcoin’in para birimidir. SWEAT token’ı Sweat ekonomisinde yönetim ve staking konularında hizmet ediyor. 13 Eylül‘de SWEAT token’ı piyasaya sürüldü. Sweatcoin, Bybit, OKX, Bitfinex, KuCoin, FTX, MEXC borsalarında listeleniyor. Çoğu kişi token’ının piyasaya sürülmesinden sonra M2E alanında patlama yapacağını düşünüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Aura Network Nedir?

Sui Nasıl Satın Alınır? Ne Zaman Piyasaya Çıkıyor?