içinde ,

Sweatcoin, STEPN Benzeri Bir Hareket Yapabilir mi?

Move-to-Earn trendinin ilk temsilcisi olan STEPN, piyasaya sürüldüğü andan itibaren popülaritesini koruyor. Kullanıcıları bir NFT spor ayakkabı ile çalıştırarak fitness’a ve Web3’e dahil etmeyi amaçlayan proje alanında dikkat çeken başarılara imza attı. Ancak M2E alanında kullanılan tek uygulama değil. Yenilikçi yapısıyla ekosistemde var olmaya çalışan yeni proje Sweatcoin, STEPN benzeri bir ivme yakalayabilir mi bu yazımızda bunu inceliyoruz. 

Mart 2022’de piyasaya sürülen STEPN, alanında ilk proje olmanın sağladığı avantajı iyi kullanmış gibi görünüyor. STEPN, yayınlandığı günden itibaren belirli süre içinde yukarı yönlü parabolik bir artış yaşadı. Geçen yıl halka açık betayı başlattıktan sonra altı aydan kısa bir süre içinde STEPN, aylık 2,3 milyonun üzerinde aktif kullanıcıdan oluşan canlı bir topluluğa dönüştü. Günlük yarım milyonun üzerinde aktif kullanıcıyı kendine çekmeyi başardı. STEPN, yayınlandığı günden beri tutarlı bir hacimle büyüyerek 200.000’den fazla kullanıcıyı bir araya getirdi.

Oyun içi kullanımlar için GMT ve yönetişim token’ı olarak kullandığı GST ile çift token’lı bir yapıya sahip olan proje zaman zaman güzel ivmeler yakaladı. Move-to-earn trendinin etrafındaki güçlü hype, GMT fiyatının hızlı bir şekilde artmasını sağlamıştı. 30 Mart’ta, yönetişim token’ı olan GMT, Bitcoin ve Ethereum’un ticaret hacimlerini bile aşan yükselişler yaşadı. STEPN (GMT), Move-to-Earn kategorisindeki tüm projeler arasında en yüksek piyasa değerine sahip kripto para olmayı başardı.

STEPN ($GMT), Binance Launchpad’de 0.01 dolardan satılmaya başladığından beri 28 Nisan’da 4.11 dolar ATH’ye ulaşarak 411x yaparak kripto dünyası için yeni olan Move-to-Earn’ü (M2E) daha da popüler hale getirmişti. STEPN (GMT) bu yazının kaleme alındığı saatlerde 0.668057 dolardan işlem görüyor. Son 24 saatlik işlem hacmi 129,997,234 dolar. CoinMarketCap verilerindeki piyasa değerine göre 87.sırada yer alıyor. GMT şu anda Binance, Gate.io, KuCoin, FTX, Huobi Global, Phemex, MEXC, LBank, Serum DEX, Biswap ve daha birçok borsada bulunmaktadır.

STEPN

STEPN’in sağlık alanında projeler yürüterek Web3 alanına yenilikler getirdiğini unutmamak gerek. Hatırlanacağı üzere STEPN, yakın zaman önce spor ayakkabıları için belirli bir yaşam döngüsü çizen Sağlık Puanlarını (Health Points) kullanıma sunarak bu alanda iyileştirmeler yapmıştı. STEPN, yenilikçi hamleler yaparak bu alanda öncü olmaya devam edecekmiş gibi görünüyor.

Daha öncede bahsettiğimiz gibi STEPN bu alanda var olan tek proje değil. Karşısında NEAR blok zinciri üzerine inşa edilmiş olan Sweatcoin (SWEAT) bulunuyor. Swetcoin, günlük adımlarınızı fiziksel ürünler için harcayabileceğiniz, hayır kurumlarına bağışta bulunabileceğiniz veya kriptoya dönüştürebileceğiniz pazar yerine sahip şu an için ücretsiz bir Move-to-Earn (M2E) uygulamasıdır. Açıklanan verilere göre şu anda 100 milyondan fazla insan Sweatcoin kullanıyor. Sweatcoin, partnerleri arasında NEAR Foundation, Spartan, OKEx Blockdream Ventures gibi yüksek bütçeli risk sermayelerinin bulunması nedeniyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Sweat’in 3 ay süren trafiği Avrupa ülkeleri ve ABD’den geliyor.

SWEAT, uygulamanın satın alınabileceği ve trade yapılabileceği açık hareket ekonomisinin para birimidir. Sweatcoin 5 Eylül’de DAO Maker ile ilk v2 satışını gerçekleştireceğini duyurdu. SWEAT’ın merakla beklenen IDO’su, 5 Eylül’de saat 15:00’te DAO Maker launchpad’inde gerçekleşti. 13 Eylül’de ise SWEAT token’ı piyasaya sürüldü ve Sweatcoin’i; Bybit, OKX, Bitfinex, KuCoin, FTX, MEXC borsalarında listelendi. SWEAT, küresel bir teşviki sürdürmek için sonsuza kadar kazanılabilir. Bununla birlikte, enflasyonu sınırlamak için zaman geçtikçe SWEAT kazanmak zorlaşacaktır. Bu sistemde ne kadar erken yürürseniz o kadar çok token kazanırsınız.

Sweatcoin token’ı SWEAT için 9 Eylül’de gerçekleştirilen SHO’da ön satış fiyatı 0.00714 dolardı. Çeşitli borsalarda 13 Eylül’de listelenen ve piyasaya sürülen SWEAT token’ı kısa sürede içerisinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0.08875 dolara ulaştı. ATH seviyesi SWEAT için IDO fiyatından 12x anlamına geliyor.

Geç bir proje olmasına rağmen Sweatcoin, Web 2.0 versiyonundan itibaren zaten geniş bir kullanıcı kitlesine sahip. Sweatcoin en çok etkileşimi ve kullanıcı kitlesini Twitter aracılığıyla sağlıyor. Aktif hesap kullanımı bakımından Sweatcoin’in daha fazla kullanıcıya sahip olduğu görülüyor. Uygulama sıralaması bakımından Sweatcoin açık ara daha fazla tercih ediliyor. Sweatcoin’in uygulamayı ücretsiz olarak sunması göz önüne alındığında daha kullanıcı dostu bir proje olduğu anlaşılıyor. Health&Fıtness sıralaması bakımından Sweatcoin’in birinci sırada yer alıyor. Çoğu kişi token’ının piyasaya sürülmesinden sonra M2E alanında patlama yapacağını düşünüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.  

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Ethereum Boğasında Yükselebilecek Projeler

Arbitrum

Arbitrum (ARBI) Ekosistemi