in , ,

Sui Testnet Wave 1 Yayında!

Sui, yaratıcıların ve geliştiricilerin Web3 alanında deneyimler oluşturmasını sağlamak için sıfırdan tasarlanmış ilk izinsiz Layer-1 projesidir. 

Eski Meta çalışanları tarafından oluşturulan yeni bir blockchain ağı olan Sui Network, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla Sui Testnet Wave 1’in yayında olduğunu duyurdu. 

Wave 1 olarak adlandırılan testnet, validatörler ve node’lar için merkeziyetsiz koordinasyon, dağıtım ve hata ayıklama konusunda deneyime sahip bir çekirdek operatör grubunu belirlemek için kullanılacak. Yeni testnet, geliştiricilere resmi Sui mainnet lansmanından önce bir test ortamı sağlamış olacak. Wave 1’e ek olarak halihazırda programcıların merkeziyetsiz uygulamaları (dApp) oluşturup test edebilecekleri bir ortam olan Devnet bulunuyor. 

Sui

Platform, 6 Mayıs 2022’de başlattığı Devnet’i yeni nesil blockchain teorilerini teste tabi tutmak için yayınlamıştı. Devnet’in yayınlanmasından sonra 300 binden fazla topluluk üyesi Devnet’in çeşitli yönlerini test ederken geliştiriciler ağın eksiklerini tamamladı. Açıklamaya göre Sui, bu süreçte kilitleme ve kurtarmayı test ederken çeşitli sistem ve bileşenlerin bellek ve CPU kullanımının profilini çıkarttı. 

Testnet Wave 1 ile daha çok operatörlere odaklanacak olan Sui, web 3 altyapısına yeni bir standart getirmeyi amaçlıyor. Diğer blok zincirlerinin aksine Sui, dijital varlıkları temsil etmek için nesne yönelimli bir veri modeli kullanıyor. Şirketin web sitesi üzerinden paylaştığı gönderiye göre Devnet’ten Testnet Wave 1’e geçişte kaydedilen en büyük ilerleme bağımsız doğrulayıcıların dahil edilmesiydi. Devnet ağdaki işlemleri doğrulamak için dört doğrulayıcı çalıştırırken Testnet Wave 1, açık başvuru sürecinden seçilen üçüncü taraf validatörleri ve full node’ları içeriyor. Testnet Wave 1 ile birlikte olay yönetimi Mysten Labs kontrolünden topluluk odaklı yönetime taşınacak. 

Sui

Devnet ve Wave 1 Testnet arasındaki farklılıklar ise şöyle: 

  • Devnet ağında Mysten Labs tarafından çalıştırılan dört validatör varken Wave 1 ağında 20 doğrulayıcı bulunuyor.
  • Devnet ağında Mysten Labs ve topluluk tarafından işletilen node’lar bulunurken Wave 1 ağında hem Mysten Labs hem de seçilen topluluk üyeleri tarafından işletilen 500’den fazla node olacak. 

Şirket paylaştığı gönderinin sonunda ise airdrop planı bulunmadığını ve testnet ile etkileşimde olmanın herhangi bir ödül kazandırmayacağını belirtti. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Sei Network, Test NFT’lerinin Mint Edilebileceğini Duyurdu!

trust wallet

Trust Wallet, Binance Smart Chain’e (BSC) Nasıl Bağlanır?