in , ,

Sui: Parallel Agreement Nedir?

Sui

Sui, developer’ların Web3’te deneyimler oluşturmasını sağlamak için sıfırdan tasarlanmış ilk izinsiz Layer-1 blockchain’dir. Sui, düşük maliyet ve rakipsiz hızı ile uygulama geliştirmeyi desteklemek için yatay olarak ölçeklenebilir.

Parallel Agreement Nedir?

Sui, işlem başına son derece düşük operating cost içerirken uygulama talebini karşılamak için üst sınır olmaksızın yatay olarak ölçeklenir. Sistem tasarımındaki atılım, total-ordered list of transactions sorununu ortadan kaldırır. Çoğu işlemin aynı kaynak için diğer işlemlerle rekabet etmemesi israftır.

Sui, nedensel olarak bağımsız işlemler üzerinde parallel agreement sağlayarak ölçeklenebilirlikte önemli bir adım atıyor. Sui, Byzantine consistent broadcast’ten yararlanarak küresel konsensüsün ek yükünü ortadan kaldırır.

Öne Çıkanlar

  • Eşsiz ölçeklenebilirlik, anında çözüm
  • Mainstream developer’ların erişebileceği güvenli bir akıllı sözleşme dili
  • Zengin ve birleştirilebilir on chain varlıkları tanımlama yeteneği
  • Web3 uygulamaları için daha iyi kullanıcı deneyimi

Sui; performans, maliyet, programlanabilirlik ve kullanılabilirlik elde ederken Web3’ün büyümesiyle ölçeklenebilen tek blockchain olmayı hedefliyor. Sui yaratıcıları, hem geleneksel hem de blockchain gibi yerleşik sistemlerin transaction processsing kapasitesinin ötesinde bir performans öngörüyor.

Eşsiz Ölçeklenebilirlik, Anında Çözüm

Bugün mevcut blockchain’lerin kullanıcıları, sınırlı verim nedeniyle ağ kullanımı arttıkça önemli bir maliyet ödüyor. Ek olarak yüksek gecikme, uygulamaların yanıt verme hızını sınırlıyor Bu faktörler, Web3’te çok yaygın olan kötü kullanıcı deneyimlerine neden oluyor.

  • Oyunlar yavaştır ve oynaması çok pahalıdır.
  • Yatırımcılar, DeFi’de teminatsız kredileri nakde çeviremedikleri zaman fon kaybederler.
  • Yüksek hacimli, işlem başına düşük değer mass marketing hizmetleri ağ üzerinden fiyatlandırılır.
  • Yüksek gas fee’ler nedeniyle varlıklarda yapay olarak yüksek taban fiyatlar oluşur.

Sui

Sui, uygulamaların taleplerini karşılamak için yatay olarak ölçeklenir. Ağ kapasitesi, Sui yetkililerinin workers ekleyerek işlem gücündeki artışla orantılı olarak büyür ve yüksek ağ trafiği sırasında bile düşük gas fee ile sonuçlanır.

Mainstream Developer’ların Erişebileceği Güvenli Bir Akıllı Sözleşme Dili

Move, güvenli akıllı sözleşmeler yazmak için başlangıç aşamasında Facebook’ta geliştirilen bir programlama dilidir. Blockchain’ler arasında paylaşılan kitaplıklar, araçlar ve geliştirici toplulukları sağlayan platform-agnostic bir dildir.

Move’un tasarımı, saldırganların diğer platformlarda kullandığı yeniden giriş güvenlik açıkları, poison token’lar ve spoofed token onayları gibi sorunları engeller.

Sui

Zengin ve Birleştirilebilir On-Chain Varlıkları Tanımlama Yeteneği

Sui’nin ölçeklenebilirliği, transaction processing ile sınırlı değildir. Storage düşük maliyetlidir ve yatay olarak ölçeklenebilir. Bu, developer’ların gas fee’lerden tasarruf etmek için off-chain depolamaya dolaylı katmanlar eklemek yerine doğrudan on-chain zengin özelliklere sahip karmaşık varlıkları tanımlamasını sağlar. On-chain varlıklar, yeni uygulamalara ve utility’ye dayalı ekonomilere olanak tanıyacaktır.

Web3 Uygulamaları için Daha İyi Kullanıcı Deneyimi

Yetkililer, Sui’yi en erişilebilir akıllı sözleşmeler platformu haline getirmek ve developer’lara Web3’te harika kullanıcı deneyimleri yaratmayı amaçlıyor. Bu amaçla çeşitli araçların sunulması planlanıyor. Sui Development Kit (SDK), developer’ların sınırlar olmadan inşa etmelerini sağlayacaktır.

Kaynak: Medium

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Aptos vs Sui: İki Yeni Blok Zincirin Kıyaslaması

Bitcoin (BTC) Boğaları 30.000 Doları Hedefliyor