in ,

Sui Blok Zincirinin Ekonomik Model Detayları

Sui

Sui blok zincirini geliştiren Mysten Labs baş ekonomisti Alonso de Gortari, Sui blok zincirini Web3 kullanıcılarına sunmak ve gelişen bir ekonomi sağlamasına olanak verecek ekonomik model hakkında paylaşımlarda bulundu.

Sui akıllı sözleşme platformu; çevre dostu, maliyeti uygun, yüksek verimli, gecikme süresi düşük ve izne gerek duymamaktadır.

Sui Ekonomisinde 3 katılımcı grubu yer almaktadır:

  • Kullanıcı işlemleri.
  • Proof-of-Stake konsensüs mekanizmasına katılmak ve on-chain oylamalara katılmak için token’larını devreden SUI token sahipleri.
  • İşlemleri işleyen ve yürüten validator’ler.

Sui

Sui Ekonomisinin ise 5 temel bileşeni bulunmaktadır:

  • SUI token’ı
  • Gaz Ücret Mekanizması
  • Sui Depolama Fonu
  • Delegated Proof-of-Stake Sistemi
  • On-chain Oylama ile Yönetişim

Sui Blokzincirinin Ekonomik Model Detayları

SUI Token: SUI, 10 milyar token’la sınırlandırılmış, arzı sınırlı bir kripto para birimidir. Sui’nin ekonomik modeli, validator’leri düşük gaz ücretleri belirlemeye ve her dönemde (~ 24 saatlik süre) belirlenen referans gaz ücretlerini karşılamaya teşvik eder.

Bu, kullanıcıların işlem gönderirken referans gaz ücretini güvenilir bir şekilde bir referans olarak kullanabilmelerini sağlar. SUI token; işlem ücretlerini ödemek için ekosistemi destekleyen çok yönlü ve likit bir varlıktır. Aynı zamanda on-chain oylamalarda oy vermek için kullanılabilir.

Gaz Ücreti Mekanizması: Kullanıcılara düşük ve tahmin edilebilir işlem ücretleri sunmak, validator’leri zincirdeki işlemleri işlemeye, operasyonlarını optimize etmeye teşvik etmek ve spam’ları engellemek gibi üç ana sorunla ilgilenir.

Sui

Sui’nin benzersiz bir diğer özelliği özelliği, Sui kullanıcılarının yürütme ve depolama için ayrı ücretler ödemesidir.

Yürütme veya hesaplama için gereken gaz ücretleri, validator’lerin mevcut referans gaz fiyatı için teklifler sunduğu ve ücret seviyelerine toplu olarak karar verdiği, topluluk tarafından uygulanan mekanizma aracılığıyla belirlenir.

Depolama Fonu: Sui, veri depolamayı finanse etmek için verimli ve sürdürülebilir bir mekanizma sağlamaktadır.

Finansal olarak bu özellik önemli bir zamanlararası sorunu çözmektedir: Verileri bugün depoya işleyen ve kaydeden validator’ler, verileri depolayan gelecekteki validator’lerden farklıdır.

Bu yapılmadığı takdirde validator’ler yüksek tutarlı vergilere tabi tutulur. Kullanıcılar depolama maliyetlerini içselleştirmezlerse gelecekteki Sui kullanıcıları, depolama maliyetleri için geçmiş kullanıcıları sübvanse etmelidir.

Sui’nin depolama fonu, gaz ücretlerini zaman içinde yeniden dağıtarak bu sorunu çözüyor. Kullanıcılar işlem gönderirken depolama için ödeme yapar ve bu ücretler bir depolama fonunda toplanır. Bu fonlar, Sui validator’lerine ödenen stake ödüllerini artırmak için toplanır.

Delegated Proof-of-Stake Sistemi: SUI token sahipleri, validator’lere SUI’lerini devreder, PoS sistemine katılımı belirler ve her dönem kapanışında stake ödüllerinin bir kısmını alır.

Stake ödül dağıtım kuralları aşağıdaki şekildedir:

  • Validator’ler, stake ödülleriyle depolama maliyetleri için tazmin edilir.
  • Düşük bir referans gaz ücreti belirlemeye ve sorunsuz çalışmasına yardımcı olan validator’ler, artırılmış ödüller alır.

On-chain Oylama Yoluyla Yönetişim: SUI token’ı, Sui kullanıcılarına protokol yükseltmelerinin tartışılmasına ve uygulanmasına katılım fırsatı sunar.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Sui

SUI Token Hangi Borsalarda Listelenecek?

Sui

Sui Nedir?