içinde

Şubat Ayı DeFi Piyasası Analizi

DeFi

DeFi (Decentralized Finance), merkeziyetsiz finans anlamına gelir. Bu yazımızda geçtiğimiz Şubat ayındaki merkeziyetsiz finans piyasasının analizini yapacağız.

Yatırımcılar, bu yıl faiz oranlarının artacağı beklentisiyle daha riskli varlıkları gözetse de Ukrayna ile Rusya arasında devam eden çatışma, kripto para piyasasında yeni rüzgarlar yarattı. Şubat ayı, Ocak ayında yaşanan dramatik satışların aksine BTC ve ETH fiyatının neredeyse sabit kalmasıyla piyasalarda oversold (aşırı satış) olabileceğini gösteren bazı işaretler ortaya çıkardı.

DeFi sektörü (piyasa kapitalizasyonuna göre ilk 100 DeFi coin’i), bu yılki yeni düşüşünü gerçekleştirdiğinden beri 120 milyar dolara yükseldi.

Kaynak: CoinGecko

DeFi cüzdanlarının sayısı, bu ay itibariyle 4,4 milyon farklı adrese ulaşırken; sektördeki benimsenme oranı, daha yavaş bir oranda da olsa artmaya devam etti. Kullanıcılar birden fazla cüzdana veya adrese sahip olsa da elde edilen bu veri, DeFi ekosisteminin genel durumuyla ilgili fikir veriyor.

Kaynak: Dune Analytics

Geçen aydan bu yana Ethereum’daki kilitli toplam değer (TVL), Şubat ayındaki %1.8 düşüşle 110 milyar dolara düştü. Bu durum, geçen Eylül ayında gördüğümüz seviyelerle benzerlik gösteriyor. Yaşanan bu düşüşe rağmen Ethereum, akıllı sözleşme platformlarını domine etmeye devam ediyor.

Kaynak: The Block

Popüler DeFi protokolleri tarafından oluşturulan aylık hasılat, büyük DeFi protokollerindeki kullanım yavaşladıkça düşmeye devam etti. Şubat ayı sonu itibariyle aylık toplam hasılat 189 milyon dolara ulaşmış durumda. Bu arada biriken DeFi hasılatı, 2020 yılının Haziran ayından bu yana 4,2 milyar doların üzerine çıkarak tüm zamanlar için yeni rekorlarını kırmaya devam etti.

Kaynak: The Block
Kaynak: The Block

Mevduat ve krediler ise büyük birkaç lending (borç verme) protokolünde azalmaya devam ederek riskten kaçınma davranışının sürdüğünü gösteriyor. Bununla birlikte; Şubat ayındaki mevduat ve kredilerin gerileme hızı yavaşladı. En büyük üç lending (borç verme) protokolü olan Aave, Compound ve Maker için Şubat ayı sonundaki toplam mevduat değeri, Ocak ayından bu yana ortalama %7 düşüşle 28.9 milyar dolar olurken; toplam borçlanma değeri, Ocak ayından bu yana ortalama %1 düşüşle 15 milyar dolar oldu.

Kaynak: Dune Analytics
Kaynak: Dune Analytics

DEX (merkeziyetsiz borsa) faaliyetleri ise yavaşlamaya devam etti. DEX’lerin Şubat ayındaki toplam ticaret hacmi 89 milyar dolara ulaştı. Bununla birlikte; bu noktada son aylarda ulaşılan ticaret hacminin önceki yıla göre daha fazla büyüme kaydettiğini belirtmek gerekir.

Kaynak: Dune Analytics

Volatilitesi yüksek varlıklar, piyasadaki makro rüzgarlar nedeniyle yeni yılda daha da geriledi. DeFi’nin performansını izleyen bir sermayelendirme endeksi olan DeFi Pulse Index’in (DPI) performansı, yılbaşından bu yana %-46.7 ve Şubat ayının başından bu yana %-16,3 performans gösterdi. Bu arada ETH, yılbaşından bu yana %29,2 ve Şubat ayının başından bu yana %0,7 performans gösterirken; BTC, yılbaşından bu yana %19,9 ve Şubat ayının başından bu yana %-0,5 performans gösterdi.

Kaynak: CoinGecko

Geniş kripto pazarlarının, bereketli olarak nitelendirilebilecek bir dönemden sonra geri çekilmesine rağmen; DeFi cüzdanlarında devam eden büyüme, kilitlenen toplam değer (TVL) ve biriken hasılat, DeFi piyasasındaki uzun vadeli benimsemeyi ve kullanımı gösteriyor. DeFi pazarında artan aktivite ve DeFi ilgisi, milyonlarca insanın; finansal erişim, fırsat ve güven için yeni standartlar belirleyen, bir kod tarafından desteklenen yeni bir ekonomik sistem oluşturmak ve bu sisteme katılmak için Ethereum blockchain’ini kullandığının bir kanıtıdır.

Kaynak

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Bitcoin (BTC) Kritik Destek ve Direnç Seviyeleri

İtalya Milli Futbol Takımı Fan Token ($ITA) Ön Satışa Çıkıyor: $ITA Token Nasıl Satın Alınır?