in , ,

Stop Loss ve Take Profit Emirleri Ne İşe Yarar?

Kripto yatırımı yaparken açık pozisyonlarınızı yönetmenin en kolay yolu stop loss (zarar kes) ve take profit (kâr al) emirleri oluşturmaktır. Bugünkü yazımızda bu emir türlerini basit bir şekilde ele aldık. 

Teorik olarak stop loss emirleri yatırımcının alabileceği risk oranını belirlerken take profit emirleri ise yatırımcı psikolojisinde zamanla yaşanacak açgözlülüğü sınırlamak amacıyla kullanılır.

Başka bir ifadeyle stop loss emirleri maruz kalınabilecek maksimum kaybı sınırlar. Buna karşılık take profit emirleri ise açık pozisyonun hangi seviyede tasfiye edilmek istendiğini gösterir. İki emri birlikte kullanarak, risk oranını minimize etmek mümkündür.

Çoğu trader, açık pozisyonlarını yönetmek amacıyla stop loss ve take profit emirlerini birlikte ele alır. Stop loss emrini alt sınır, take profit emrini ise üst sınır olarak basitçe düşünebilirsiniz. Piyasa fiyatı ile bu iki nokta arasındaki fark, trader’ın risk-getiri oranının tanımlamaya yardımcı olur. Bu oran elbette her trader için oldukça farklıdır.

Bir varlığın fiyatı, stop loss seviyesinin altında düştüğünde emir tetiklenir, satış işlemi otomatik olarak gerçekleşir. Bu şekilde zarar sınırlandırılır. Stop-loss emirleri, kayıp riskini yönetmenin akıllı ve kolay yollarından biridir. Yatırım stratejilerine kolayca adapte edilebilir ve disiplin sağlar, yatırımların sürekli takip edilmesine yönelik ihtiyacı ortadan kaldırır ve en önemlisi duygu faktörünü minimize eder.

Diğer taraftan take profit emirlerinde ise varlığın fiyatı, belirrlenen emir fiyatının üstüne çıktığında, otomatik satış işlemi gerçekleştir. Take profit emirleri, kısa vadeli trader’lar tarafından daha fazla tercih edilir. Kısa vadeli trader, kâr hedeflerine ulaşılır ulaşılmaz pozisyonunu kapatır ve olası fiyat düşüşlerine karşı kendini korumuş olur. Uzun vadeli trader’lar ise bu stratejiyi tercih etmez çünkü fiyat düştükçe portföyünü genişletme eğilimine sahiptirler.

Bu makalede stop loss ve take profit emirlerini basit bir ifadeyle anlatsak da açık pozisyonlarınızı bir uzman gibi ele almak için bu emir türlerinin dinamiklerini detaylıca analiz etmeniz gerekiyor.

Son derece volatil bir piyasa ortamında ani düşüş ve yükselişler kaçınılmazdır. Bu senaryo dahilinde emirleriniz tetiklenebilir. Bu durum, olası zararlara veya daha düşük getirilere neden olabilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Bitcoin, Ayı,

Ayı Piyasasının Başlangıç Göstergeleri Nelerdir?

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 17 Ekim 2022