içinde ,

Stop-Loss Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

Stop-loss kelimesinin Türkçeye tercümesi “zarar durdurma” anlamına gelmektedir. Uzun vadede yatırım yapılmış bir birime belli bir fiyata gelmeden önce uyarı emrinin verilmiş olma durumunu ifade eder. Başka bir deyişle, uzun vadede yatırım yapılmış bir birimi elde tutma durumudur. Bununla birlikte, yatırımcıların kazançlarını koruma yolu olarak gördüğü bir işlemdir. Kısaca özetlemek gerekirse, “zarar durdur” emri bir menkul kıymet veya kripto varlık fiyatının önceden belirlenen bir düzeye geldiğinde satılmak üzere geliştirilmiş aracıya önceden iletilmiş bir emirdir.

Kripto para borsaları’nda işlem yaparken sizlere sunulmuş farklı alım emri türleri vardır. Bu emirler, siz yatırımcılara daha esnek bir ticaret yapma imkanı sunar.

Stop-loss zarar durdur emirleri, kripto para sektöründe satın aldığınız coinler sizi zarara uğratmadan aldığınız yere veya kâra stop koymanıza olanak tanır. Örneğin Ethereum’u 700 dolardan aldıysanız ve ETH 710 dolara yükseldiğinde veya daha da yükseleceğini düşünüyorsanız, düşündüğünüz seviyelere kârı al stop’u koyabilirsiniz. Bunun aksine, Ethereum’u 700 dolardan aldıysanız, her türlü düşüş ihtimaline karşı 680 dolara zararı durdur stop’u koyabilirsiniz. Böylece ETH fiyatı 650 dolara düşse bile emriniz 680 dolardan işleme alınacaktır ve böylece 50 dolar yerine 20 dolar zarar edeceksiniz. Böylece zararın önüne geçmiş olacaksınız.

Satış İçin Stop Limit Kullanımı

Varsayalım Ethereum 736 dolardan işlem görüyor. 735 dolardan alım yaptığımızı farz edelim. En yüksek satış emrini 734 usdt’nin altına düşerse 733 usdt’ye kadar elimizdeki ETH’lerin satılması emrini giriyoruz. Limit değerini stop değerinden daha asağıda bir rakam girmemizin nedeni işlemin yapılmasını garantiye almak. Eğer alım yaptıysanız ve işler kötü gidiyorsa %10-15 gibi bir zararı kabul edebilir ve o noktaya stop-limit emir girebilirsiniz. Bu durumdan düşüşün devam etmesi gibi bir durumda zararın neresinden dönersen kardır mantığını kullanmış ve yeni fırsatlar için hazırda beklemiş oluruz.

Alış İçin Stop Limit Kullanımı

Yukarıdaki görselde gördüğünüz üzere Bitcoin 27.000 dolar değerinde olsun. Buraya 30.000 dolardan düştü diyelim. Ani bir yükseliş dalgasını kaçırmamak için stop-limit alım emrini veriyorum. Bu emir örneğinde demek istediğimiz şu şekildedir; eğer en düşük satış emri 28.000 usdt değerini geçerse 29.000 usdt’ye kadar alış yap. Bu emir türünü, pump dalgalarını kaçırmamak için kullanıyoruz.

Stop-limit emri normal emirden ayıran temel nokta şudur; verilen emir siz verdiğiniz anda işleme geçmez, tetikleyici ile işleme geçer. Eğer stop olmadan limit emir girerseniz anında gerçekleşecek fiyatlarda stop-limit daha mantıklı olacaktır. Bunu güvenlik önlemi veya emniyet sibobu gibi düşünebilirsiniz.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

KoinSaati tarafından yazıldı.

Bittrex

XMR, DASH VE ZEC Bittrex Tarafından Delist Edildi

Lordless (LESS) Airdrop Etkinliği’ne Katılmak için Ne Yapılmalı?