in , ,

stETH Nedir? Neden Ethereum Fiyatından Saptı?

stETH

Kripto projelerinin patladığına dair haberler birbiri ardına gelmeye devam ediyor. Terra UST ve Celsius Network’ten sonra, Lido stETH gündem oldu.

stETH Nedir?

stETH, Ethereum, Solana, Kusama, Polkadot ve Polygon için merkeziyetsiz bir likit stake hizmeti sağlayıcısı olan Lido Finance’e özgü, stake edilmiş Ethereum’un tokenize edilmiş bir şeklidir. Ethereum, iş kanıtından (PoW) uzaklaştığında ve Q3/Q4 2022’de gerçekleşmesi planlanan birleştirme tamamlandığında, ana ağ Beacon chain ile birleşir.

Bununla birlikte, bugün hisse kanıtı (PoS) hisse getirilerine maruz kalmak istiyorsanız, Beacon Chain’de ETH mevduatları ile 1:1 desteklenen stETH satın alabilirsiniz.

1 stETH, Beacon Chain’de 1 ETH karşılığında kullanılabilir.

Para çekme işlemleri yalnızca, Ethereum Merge’den yaklaşık 6 ay sonra olduğu tahmin edilen Capella hardfork’tan sonra mümkün olacaktır.

stETH’iniz varsa ve şimdi onu tekrar ETH’ye dönüştürmek istiyorsanız, onu açık piyasada takas etmeniz gerekir. stETH ve ETH tarihsel olarak 1:1’e yakın işlem görmüş olsalar da farklı talepleri var.

Bu nedenle, stETH’nin ETH’ye sabitlenmediğini not etmek önemlidir.

stETH’nin Ethereum’dan Sapmasına Ne Sebep Oldu?

Kripto piyasası eriyip LUNA/UST patladığında, insanlar likit olmayan varlıklar yerine likit varlıklar istedi. Bu, Curve Finance’in stETH:ETH havuzunda likit ETH’de %80’in üzerinde bir düşüşe yol açtı. Celsius Network ve 3AC gibi balinaların marj gereksinimlerini karşılamak için piyasadaki stETH dökümü ile birleştiğinde, stETH üzerindeki satış baskısı yoğunlaşıyor.

stETH, ETH için sıfır kuponlu bir tahvil gibi çalışır. Stake ödülleri nedeniyle bugün 1 ETH, 2023’te 1 ETH’den fazla. Daha çok ETH tarafından desteklenen bir IOU’ya benziyor.

stETH sadece likit olmayan ETH olduğundan, indirimli işlem yapmak mantıklıdır. stETH satın alarak, aslında ETH’nizi stETH karşılığında ve getiri şeklinde ödüller veriyorsunuz.

Talep açısından, stETH çoğunlukla daha fazla STETH ödünç almak için teminat olarak kullanılır ve esasen pozisyonunuzu güçlendirir.

stETH ve UST’nin aynı olmadığına dikkat etmek önemlidir. stETH, Birleştirmeden sonra kullanılacak bankadaki (Lido) ETH için 1:1 oranında kullanılabilir. Öte yandan, UST, LUNA tarafından kullanılabilir, ancak LUNA’ya talep yoksa, UST 0’a gider.

stETH

Bunların hepsi iyi görünüyor. Ancak sorun, varlık fiyatlarının hızlı düştüğü bir piyasada stETH’nin teminat olarak kullanılmasıyla ortaya çıkıyor. Ve de-peg yaşanıyor. Likit olmayan varlıkları teminat olarak kullanırsak ne olur?

Sorun: stETH ile ETH’yi eşleştiren iki taraflı bir havuzdur. Tüm ETH boşaldığında, satacak kimse kalmaz. stETH’niz teknik olarak değersizdir. Alıcısı olmayan likit olmayan bir varlıktır.

stETH De-peg’inden Kimler Etkilendi?

Celsius Network

Lido’dan yararlanmak için kullanıcıların fonlarını teminat olarak kullanan Celsius Network etkilendi. Müşteriler Celsius’un ödeyemeyeceği endişesiyle paralarını çekiyor.

Celsius’un varlıkları var ama likiditesi yok. Böylece stETH satarlar ve zorunlu satıcı haline gelirler ve stETH’nin daha da sapmasına neden olurlar.

Celsius ayrıca stETH’sini başka bir yerde teminat olarak kilitledi. Bu nedenle, stETH değerinde çok fazla düşüş olursa marj çağrılabilir. Bu yüzden müşteri çekme işlemlerini durdururlar ve daha fazla teminat yatırmaya çalışırlar.

Three Arrows Capital (3AC)

3AC bir hedge fonudur. Kısacası, krediler için teminat olarak stETH kullanıyorlar.

stETH çok büyük bir indirimle işlem yaparsa, daha fazla teminat yatırmak zorunda kalırlar veya pozisyonları likit edilir.

Görünüşe göre olan şey tam olarak bu.

Bu fonlar/borç verenler iflas ederse, varlıklarını satmak zorunda kalırlar. Fiyatlar daha da düşebilir. Bu, başka yerlerde daha fazla marj çağrısını tetikleyebilir ve zaten acımasız kripto piyasası çöküşünü artırabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz

MES tarafından yazıldı.

Bill Gates Kripto Paraları ve NFT’leri Topa Tuttu

MetaMask Cüzdanınızdan Trust Wallet’a Nasıl Geçiş Yapılır?