in , ,

STEPN’deki Büyük Düşüşün Sebebi Ne? STEPN Ponzi mi?

En popüler move-to-earn uygulaması olan STEPN’in yerel token’ı GMT, Çin’den çekildiğini açıklamasının ardından keskin bir düşüş yaşadı. STEPN, 15 Temmuz itibariyle Çin’deki kullanıcılarına hizmet sağlamayı durduracağını açıkladı.

GMT, duyurunun ardından dakikalar içinde %37 düştü ve bu yazının hazırlandığı saatlerde son 24 saatteki %20.83 düşüşle 0,93 $’dan işlem görüyor.

STEPN (GMT) CoinMarketCap Grafiği I 27 Mayıs 2022

Yaşanan bu düşüş, GMT’yi son iki ayın en düşük seviyesine itti ve Nisan ayında GMT’nin kazandığını neredeyse sıfıra indirdi. GMT’nin Nisan ayındaki rallisi, popülaritesini arttırarak GMT’yi en popüler ilk 50 kripto para birimi arasına yerleştirmişti.

Bununla birlikte; STEPN cephesinden gelen son açıklama ile Çin’den çekilecek olması ülkenin büyük bir potansiyel kullanıcı tabanına sahip olması göz önüne alındığında STEPN için uzun vadede büyük bir sorun olabilir.

STEPN’in diğer token’ı GST ise bu yazının hazırlandığı saatlerde son 24 saatteki %20.09’luk düşüşle 1.70 $’dan işlem görüyor. STEPN’de yaşanan bu düşüş, aynı zamanda GMT vadeli işlemlerinde toplu tasfiyelere neden oldu ve son 24 saatte 23 milyon dolarlık rekor bir tasfiye gerçekleşti.

STEPN Çin’den Çekiliyor

Bir Twitter ileti dizisinde STEPN, 15 Temmuz’dan itibaren Çin’deki kullanıcılara GPS hizmetleri sağlamayı durduracağını açıkladı. GPS’in, kullanıcıları hareket ettikleri için ödüllendiren uygulamanın ayrılmaz bir parçası olduğu göz önüne alındığında da STEPN, Çin’de etkinliğini kaybetmesi kaçınılmaz son olarak görünüyor.

STEPN’in bu kararının arkasında ise muhtemelen Çin’de kripto para birimlerine karşı yapılan hükümet incelemesi yer alıyor. STEPN’in kullanıcıları uygulamayı kullandıkları için kripto para ile ödüllendirdiği göz önüne alındığında da bu durumun Çin’deki yetkililerin dikkatini çektiği anlaşılıyor.

Çin, 2021’de kripto para birimlerini yasaklamıştı. Son zamanlarda ise kripto para ticareti için verdiği ağır para cezaları ve hapis cezaları ile gündeme geliyor. STEPN, büyük ölçüde NFT kullandığı için şu ana kadar bazı düzenleyici incelemelerden geçmemiş olabilir. Ama bu durum artık değişecek gibi görünüyor.

STEPN Ponzi mi?

Kısa sürede yakaladığı başarısının yanı sıra STEPN, gelecekte uygulanabilirliği olmayan potansiyel bir ponzi şeması olmak ile ilgili çokça eleştiri alıyor. STEPN’e yöneltilen bu eleştiri, uygulamanın ödüllerini koruyabilmesi için sürekli olarak yeni kullanıcıları ekosistemine dahil etmesi gerektiği ile ilgiliydi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

 

Stepn (GMT)’de Neler Oluyor I Güncel Fiyat Analizi

Terra 2.0 ve LUNA Airdrop 28 Mayıs’a Ertelendi!