içinde

STEPN Projesi Ölüyor mu? Neler Oluyor?

Move-to-Earn projesi olan STEPN, Mayıs ayının son haftasından bu yana, STEPN yerel yönetişim ve yardımcı token’ları GST/GMT ve oyun için varlıklar (NFT Sneakers) büyük düşüşler yaşıyor.

Aşağıda GST/USD grafiğini görebilirsiniz.

GST/USD 3 Aylık Fiyat Grafiği

GMT/USD grafiğini de aşağıda görmektesiniz.

GMT/USD 3 Aylık Fiyat Grafiği

Daha da ilginci, NFT Sneakers fiyatları son birkaç günde önemli ölçüde düştü. Örneğin, bir ay önce spor ayakkabısı taban fiyatları 13–15 SOL civarındaydı. Artık 4-5 SOL ile benzer spor ayakkabı satın alabilirsiniz.

STEPN’de Neler Oluyor?

Her şey sosyal medya kanallarında yapılan bir duyuru ile başladı. Onlara göre, STEPN önümüzdeki aylarda Çin’de resmen yasaklanacak.

Bu duyuruda ekip, Çin’de yer alan kullanıcıların uygulama içi varlıklarını 15 Temmuz 2022’den önce kullanmalarını istedi. Çin’de yer alan kullanıcılar token’ları ve spor ayakkabılarıyla ne yapmak istediklerine karar vermeli mi?

Duyurunun üzerine ise gerçekleşen birkaç olay:

  • GST token’ları uygulamadan borsalara taşındı ve satıldı.
  • GMT token’ları uygulamadan borsalara taşındı ve satıldı.
  • Uygulamada birçok NFT Sneaker satıldı.

Tüm bunlara ek olarak, bu tür duyuruların ve korku satışının diğer STEPN üyeleri üzerinde ne gibi etkileri olabileceğini hayal edebilirsiniz. Birçok kullanıcı token’larını ve varlıklarını korku içinde sattı.

STEPN token’ları ve uygulama içi varlıkları bir FUD ile karşı karşıya kaldı.

STEPN, Hayatta Kalacak mı?

Öncelikle bu çökmenin Çin’de yer alan kullanıcı yasağından kaynaklandığını kabul edersek, geçmişteki benzer olaylardan güzel ipuçları ve referanslar alabiliriz.

Çin hükümetinin kripto ticaretini ve/veya madenciliği yasaklamaya çalıştığı zamanı hatırlıyor musunuz? Bu tür haberlerin fiyatlar ve piyasa duyarlılığı üzerindeki dumping etkilerini hatırlıyor musunuz?

Geçmişte, piyasada bu tür şeyler her gerçekleştiğinde, fiyatlar er ya da geç zirveye çıktı. Şu anda STEPN projesi için; bir süre toplumdaki panik satışını ve korkuyu görüyoruz. Bu devam edecek. 

Diğer neden, bu projenin gelecekteki tüm güncellemeleriyle ilgilidir. İşte projenin en önemli güncelleştirmelerinden bazıları:

  • Uygulamada spor ayakkabı ödünç almak/ödünç vermek mümkün olacak.
  • Bazı seviyelerde GMT token kazanmak mümkün olacak.
  • Uygulamaya yeni oyun modları (ör. turnuvalar) eklenecektir.

Tüm bu yeni özellikler ile uygulamaya yeni kullanıcı girişi sağlanabilir.

Son olarak, ekibin şu anda uygulamaya yeni kullanıcıları tanıtmaya bazı sınırlamalar getirdiğini unutmayın. Her gün 1-2 bin aktivasyon kodu dağıtıyorlar. Bu sınırlamayı ortadan kaldırdıklarında, uygulamada birçok yeni kullanıcı olacak. Bu, Çin’de yer alan kullanıcıların kaybını bir dereceye kadar telafi edebilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

KoinSaati İçerik Editörü

Where to Buy Custom Essay

Sirer, Makro Koşulları ve Avalanche (AVAX)’ı Değerlendirdi