içinde

STEPN (GMT) Neden Artıyor?

STEPN, Game-Fi ve Social-Fi öğelerini birleştiren, Move-to-Earn (Hareket Et-Kazan) modeliyle bugünlerde en çok konuşulan projeler arasında yer alıyor. Bir BEP-20 token’i olan STEPN (GMT), CoinMarketCap verilerindeki piyasa değerine göre 69. en büyük kripto para birimi.

STEPN ($GMT), Binance Launchpad’de $0.01’den satılmaya başladığından beri $3.13 ATH’ye ulaşarak 313x yapmış oldu ve kriptoya yeni Move-to-Earn (M2E) trendini getirdi.

Son 24 saatte 22.6% artış yaşayan GMT, son 7 günde %56.9; son iki haftalık süreçte ise %232.2 artış yaşadı. Bu yazının hazırlandığı sıralarda ise 2.62$’dan işlem görüyor.

CoinMarketCap STEPN (GMT) Grafiği

GMT, 3 Nisan’da haftalık %224.30’luk ralli yaşadı. Token’in fiyatı, mart başında yaklaşık 0.1 $ iken 1 Nisan Cuma günü 3,09 $’a kadar yükseldi. Santiment verilerine göre; GMT işlem hacimleri, token rallisiyle birlikte beş milyarı aştı.

STEPN ile ilgili dikkat çeken unsurlardan biri de piyasa değerinin kısa sürede 1 milyar doları aşması oldu. Bu yazının hazırlandığı sıralarda GMT’nin piyasa değeri 1,577,136,044 dolar değerinde.

Move-to-earn adında yeni bir trendin ilk temsilcisi olan STEPN, kullanıcıları bir NFT spor ayakkabı ile çalıştırarak fitness’a ve Web 3.0’a dahil etmeyi amaçlıyor. STEPN, çift token’li bir sisteme de sahiptir. İlki oyun token’i olan Green Satoshi Token (GST); ikincisi ise yönetişim token’i olan Green Metaverse Token’dir (GMT). STEPN’e dahil olan kullanıcılar hareket ederek GST (Green Satoshi Token) veya GMT (Green Metaverse Token) kazanabiliyorlar.

Uygulama, kullanıcılarının Solana üzerinden NFT spor ayakkabıları üretmelerini ve daha sonra ödüller oluşturmak için uygulamada kullanmaları gerektiğini belirtiyor. GMT, uygulama tarafından ödenen ödüllerden biriyken diğer token GST, yeni NFT’leri mint etmek için kullanılıyor.

Projede yer alan resmi bir Google belgesine göre; STEPN’in yaratıcısı, Find Satoshi Lab adlı Avustralya merkezli bir fintech firmasıdır. Bununla birlikte, kullanıcıların GMT tokenomileri hakkında dikkat etmesi gereken bir başka unsur da GMT’nin tahmin edilemezliğidir. Projenin Whitepaper’inde şu ifadeler yer alıyor:

Sistem, Kullanıcıların GMT kazancına sürekli olarak rastgelelik katıyor ve bu da kullanıcı kazancını tahmin edilemez hale getiriyor. Kazançlarla ilgili herhangi bir dış müdahaleden kaçınmak için GMT’nin mutabakatı birkaç dakikada bir yapılacaktır.

Proje, 2022’nin ilk çeyreğinde NFT pazar yeri ticareti ve telif ücretlerinden 198.635 SOL (26.8 milyon $) kâr elde ettiğini açıkladı. Bu kârın büyük bir kısmı, ikincil piyasadan GMT satın almak için kullanılacak. Bu da GMT arzını azaltacak.

STEPN whitepaper’ına göre, üretilmiş toplam 6 milyar GMT token’i bulunuyor. Bunların %30’u uygulamada yönetim katılımı için dağıtıldı. Proje ayrıca her üç yılda bir toplam GMT token sayısını yarıya indirmeyi planlıyor. Projenin whitepaper’ı, GMT yakma mekanizmalarının ve stake detaylarının proje Twitter’da 200.000 takipçi kazandıktan sonra açıklanacağını belirtti.

6 Nisan Çarşamba (bugün) yaşanan bir gelişmeyle Binance’in risk sermayesi ve inovasyon kolu Binance Labs, kullanıcıların attıkları her adım için kazanabilecekleri bir web3 yaşam tarzı uygulaması olan STEPN’e yaptığı yatırımı duyurdu.

Move-to-Earn (M2E)

Binance Labs Başkanı Bill Qian Binance Labs’ın yeni yarımıyla ilgili şunları söyledi:

Move-to-earn, Web 3 trendinde yer aldığından, STEPN kullanıcıların hızla artmasına katkıda bulunuyor. Egzersizin oyunlaştırılmasının sektöre daha fazla insan getirebileceğine, kripto ve blockchain teknolojisinin toplu olarak benimsenmesini hızlandıracağına inanıyoruz.

STEPN’in Kurucu ortağı Jerry Huang, “Topluluğumuz büyümemizin temel dayanağıdır ve onların ödüllendirildiğini görmek en büyük motivasyonumuzdur. Şu anda, yeni bir oyuncu 10 dakika bile yürüyerek ya da koşarak iyi kazançlar elde edebilir ve bilgili bir oyuncu her gün sadece güzel token kazançları değil, diğer NFT ödüllerini de kazanabilir.” dedi.

STEPN’nin bir diğer kurucu ortağı Yawn Rong ise şunları söyledi:

Son birkaç ayda 100 kat büyümemize rağmen, bu yolculuğumuzun sadece başlangıcı. Çok sayıda heyecan verici projeyle birlikte Multichain, yeni marka ortaklıkları ve GMT yeni kullanım durumları gibi birçok heyecan verici gelişme yol haritamızda yer alıyor.

STEPN’in diğer yatırımcıları arasında Sequoia Capital, Alameda Research, Folius Ventures, Solana Ventures, 6th Man Ventures, Sfermion ve daha birçok şirket yer alıyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Lithium Finance Güncellenmiş Whitepaper ve Yeni Fiyatlandırma Mekanizmasının Tanıtımı

KuCoin IGO Lansmanını Duyurdu!