in

STEPN, ANTI-CHEAT İle Kullanıcıları Bot Olarak İşaretliyor!

Popüler Move-to-Earn uygulaması STEPN, dolandırıcılıkla mücadele için yeni bir ANTI-CHEAT mekanizması yayınladı. Ancak, güncelleme bir DDOS saldırısından etkilendi. 

Move-to-Earn uygulaması STEPN, oyuna karmaşık bir ANTI-CHEAT mekanizması ekleyen yeni bir güncelleme yayınladı. Yakın zamanda Çin’de GPS desteğini kaldıracağını açıklayan uygulamanın, değişikliğin uygulanabilmesi için birkaç saat bakıma alınması gerekti.

Ne yazık ki, sunucuya yapılan bir DDOS saldırısı nedeniyle bazı kullanıcılar yeni sistem aracılığıyla bot olarak tanımlandı. Twitter resmi STEPN hesabından bu durum duyuruldu.

Duyuruda şunlar ifade ediliyor:

“Bot olarak tanımlanan tüm kullanıcılardan içtenlikle özür dileriz. Bu sorun bilgimize gelir gelmez hemen üzerinde çalışmaya başladık… Sunucuya kısa sürede gönderilen 25 milyon DDOS saldırısı nedeniyle. Ağ tıkanıklığı nedeniyle AI, kullanıcı bilgilerini alamaz ve onları bot olarak tanımlayamaz.”

Uygulamanın “veri aktarımları yeniden açıldığı ve… ayrıca kuralları ve formüle edilmiş işleme ve tanımlama kurallarını iyileştirdiği” için tekrar çevrimiçi olduğu bildiriliyor. Raporda ayrıca, hile karşıtı bir güncellemenin gerekliliği şu ifadelerle vurgulanmış:

“Hile önleme güncellemesi küçük görünebilir. Ancak aslında STEPN’in uzun vadeli gelişiminin önemli bir parçasıdır.”

Çoğu Move-to-Earn projesi ile ilgili temel sorun, kullanıcı sayısı arttıkça tokenominin sürdürülebilir olup olmadığıdır. Hileli kullanıcıların sayısını azaltmak, oyun içinde kalıcı bir ekonomi sağlama çabalarının bir parçası olmaktadır.

STEPN

Kullanıcılar, uygulamayı kullanırken yürüyerek veya koşarak GST gibi token’lar kazanır. Oyuncular, botlar ve GPS sahtekarlığı yoluyla şişirilmiş sayıda token üretebilirse, oyunun başarılı olması pek olası değildir. Belirli bir süre içinde kazanılan token sayısına sınırlar konulmaktadır.

Uygulama için yatırım getirisi pozitif olduğu için, tehlikelerde artmaktadır. Teorik olarak, spor ayakkabı NFT’leri ile bot hesapları oluşturmak ve token kazanmak için sahtekarlık yapmak mümkün olabilir. Token kazanan ve bunları piyasaya süren bot hesaplar, ekosistemi olumsuz etkileyebilir.

Ayrıca, STEPN’de token kazanmak için bot kullanmak, uygulamanın kullanılma amacını geçersiz kılacaktır. STEPN uygulaması, bir bot ile gerçek bir insan arasındaki farkı tespit edebilmelidir. Bu ANTI-CHEAT güncelleştirmesi ile başarılmaya çalışılan bir amaçtır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

MES tarafından yazıldı.

Terra 2.0 Cephesinde Yaşanan Son Gelişmeler

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 5 Haziran 2022