içinde

StarSharks Projesi CMO’su Vanessa ile AMA Etkinliği

StarSharks projesi CMO’su Vanessa, 4 Aralık 2021 Cumartesi Türkiye saati ile 20.00’de KoinSaati Telegram grubunda AMA etkinliği için topluluğumuzla buluştu. Etkinliği kaçıranlar veya detayları okumak isteyenler için soru ve cevapları sizlerle paylaşıyoruz.

Vanessa, CMO od StarSharks project, met with our commnity for the AMA event in KoinSaati Telegram Group on Saturday, December 4,2021 at 20:00 (UTC+3). We share the questions and answers with you for those who missed the event or want read the details.

Raphael: Herkese merhaba 👋🏼 Bu akşam StarSharks’ın CMO’su Vanessa’yı ağırlayacağız. Vanessa sizi burada görmekten heyecan duyuyoruz, nasılsınız?

Hello everyone 👋🏼 This evening we will be hosting CMO of StarSharks, Vanessa. Vanessa  we are excited to have you here, how are you doing?

Vanessa: Herkese merhaba, ben Vanessa, StarSharks’ın CMO’su😃 Burada olmak harika ve hepinizle StarSharks ve yolculuğumuz hakkında daha fazla bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Hi all, this is Vanessa, CMO of StarSharks😃 It is great to be here and I am looking forward to sharing more information about StarSharks and our journey with you all.
Raphael: Heyecan verici 😊 Topluluğumuz sizinle ve StarSharks ile tanışmayı dört gözle bekliyor. Hazırsanız başlayalım mı?
Exciting 😊 Our community is looking forward to meet with you and StarSharks. let’s start if you are ready?

Vanessa: Tabii ki👏

Sure👏

Raphael: Merhaba Arkadaşlar,

StarSharks projesi CMO’su Vanessa, AMA (Bana Her Şeyi Sor) etkinliği için bugün bizlerle beraber. Vanessa, proje hakkında merak edilenleri bizlerle paylaşmak üzere davetimizi kabul ettiğin için teşekkür ederiz!

Programımız 2 bölümden oluşacak:

⁃ İlk olarak proje hakkında kendi sorularımızı soracağız ve bu bölüm boyunca sohbet açık olmayacaktır.

⁃ Sorularımız bittiğinde ise üyelerimizden soru alabilmek için 5 dakika boyunca sohbeti açacağız. Soruların İngilizce sorulması tercih sebebi olacaktır, Türkçe sorular ise tercümanlarımızca tercüme edilecektir. Konuğumuz, topluluk sorularından 5 tanesini seçerek yanıtlayacak. Cevaplanan soruların sahipleri de, duyuru Tweetimizi (https://twitter.com/koinsaati/status/1466735988315766793) RT’lemiş ve Twitter’da https://twitter.com/koinsaati ve https://twitter.com/StarSharks_SSS hesaplarını takip etmiş olmaları halinde ödüle hak kazanacaklardır.

Bu kısa açıklamayla birlikte sorularımıza başlıyoruz. Keyifli bir etkinlik olmasını dileriz!

Hello Friends,

Vanessa, CMO of StarSharks project is with us today for the AMA (Ask Me Anything) Event. Vanessa, thank you for accepting our invitation to answer the questions about StarSharks!

Our event will be held in 2 sessions:

⁃ First we will ask you our own questions about the project and chat will be closed during this session.

⁃ After Vanessa answers our questions, we will open the chat for five minutes to be able to receive questions from our members. Asking questions in English is encouraged however our translators will also translate the Turkish questions. Vanessa will cherry pick and answer 5 questions of the community. Those whose questions were answered, retweeted our event announcement (https://twitter.com/koinsaati/status/1466735988315766793) and be a follower of https://twitter.com/koinsaati and https://twitter.com/StarSharks_SSS Twitter accounts will be able to receive the giveaway prize.

Now we will start asking our questions. Let’s have a delightful event!

StarSharks

Raphael: S1- Başlangıç olarak, bize StarSharks hakkında bilgi verir misiniz?

Q1- To begin with, could you please give us an introduction about StarSharks?

Vanessa: StarSharks, tüm varlıkların (NFT ve tokenler) topluluk tarafından oluşturulan ve yönetilen bir dizi yüksek kaliteli oyunda kullanılabileceği, sürdürülebilir bir ekonomik sisteme sahip deniz temalı bir GameFi platformudur. Oyuncular, StarSharks platformunda elde edilen karı paylaşırken StarSharks metaverse’de farklı oyun türlerinin tadını çıkarabilir ve oluşturabilir ve birbirleriyle sosyalleşebilir.

StarSharks ekibi, köklü oyun ve kripto geçmişine sahip bir grup yetenektir. Her zaman, gerçek bir metaverse’nin, oyuncuların keyfini çıkarabileceği bir dizi yüksek kaliteli sanal deneyime, geliştiricilerin sanal dünyayı yaratması için verimli araçlara ve tüm varlıkların mevcut tüm oyunlarda dolaşabileceği ve sürdürülebilir bir ekonomi modeline sahip olması gerektiğine inanıyoruz. StarSharks tamamen kullanıcılara aittir.

Bununla birlikte, mevcut GameFi pazarına baktığımızda, pazara, yalnızca bağımsız bir oyunda gelişebilen izole varlıklara sahip çok sayıda Game-fi oyununun hakim olduğunu hissediyoruz, bu tür varlıkların değeri sürdürülebilir olamaz, uygulamaları sınırlıdır. Ayrıca, çoğu durumda, oyunlar toplulukla iyi etkileşime girmez – oyuncular/kullanıcılar oyun geliştirmenin dışında tutulur ve oyun varlıklarının değerini şekillendiremezler.

Bu nedenle, topluluk tarafından oluşturulan ve yönetilen son teknoloji bir oyun serisi ile kaliteli bir Game-Fi platformu geliştirmek istiyoruz. Güçlü oyun geliştirme ekibimizin desteği altında StarSharks, ilk 5 oyunu oluşturacak ve StarSharks metaverse’in geleceğini inşa etmek için harici oyun geliştiricilerine ve topluluğumuza SDK (yazılım geliştirme kiti) sağlayacak.🦈

StarSharks is a marine-themed GameFi platform with a sustainable economic system, where all the assets (NFT & tokens) can be used in a series of high-quality games created and governed by the community. Players can enjoy and create different types of games, and socialize with each other in the StarSharks metaverse while sharing profit acquired on the StarSharks platform.

The StarSharks team is a group of talents with deep-seated gaming and crypto backgrounds. We always believe that a real metaverse should have a series of high-quality virtual experiences for players to enjoy, efficient tools for builders to craft the virtual world, and a sustainable economy model where all assets will be able to circulate in all available games and truly belong to the users.

However, when we look at the current GameFi market, we feel that the market is dominated by a vast number of Game-fi games with isolated assets that can only thrive in a stand-alone game, the value of such assets cannot be sustainable since its applications are limited. Also, in most cases, the games don’t interact well with the community – players/users are excluded in the game development and unable to shape the value of their game assets.

Therefore, we would like to develop a quality GameFi platform with a state-of-the-art game series created and governed by the community. Under the support of our strong gaming development team, StarSharks will create the first 5 initial games and provide SDK to external game developers as well as our community to build the future of the StarSharks metaverse🦈
Raphael: Harika cevabınız için teşekkürler 👀 StarSharks kulağa oldukça ilham verici geliyor, vay canına!
Thank you for your great answer 👀 StarSharks sounds pretty inspiring, wow
StarSharks
Raphael: S2- Play-to-Earn hype’ı başladığından beri, piyasaya çok sayıda Play-to-Earn Game-Fi projesi geldi, StarSharks’ın onlardan farkı nedir?
Q2- Since the Play-to-Earn hype started, so many Play-to-Earn GameFi projects arrived on the market, how does StarSharks differ from them?
Vanessa: Bu iyi bir soru! Oyunumuz, mobil oyun platformuna uygulanan, 3D, olağanüstü görüntü kalitesi elde edebilen ve herhangi bir sınırlama olmaksızın her zaman ve her yerde oynama kolaylığını garanti eden 3D antropomorfik bir oyundur. İzole bir oyun olmak yerine, StarSharks, bir dizi bağlantılı oyuna sahip bir blok zinciri oyun platformudur ve kendi metaverse değerine sahiptir. StarSharks, görseller, deneyim ve topluluk katılımında önemli avantajlara sahiptir.
StarSharks, kullanıcılara yalnızca tek bir oyun kategorisi sunmakla kalmaz, bunun yerine bağımsız IP’sini oluşturmak için tüm platformu birden fazla tür aracılığıyla birbirine bağlar. Her biri farklı ayarlara ve oynanış yükseltmelerine sahip toplam 5 oyun geliştireceğiz.
En önemli nokta, Starsharks platformunda kazanılan farklı sürekli oyun ve artan deneyim sayesinde, kullanıcılar oyunda yer alan her bağlantının çıktı, tüketim ve bağlantıya sahip olduğunu hissedebilirler.
Bu nedenle, tüm varlıklar sonunda kapalı döngüdür.
This is a good one! Our game is a 3D anthropomorphic game applied to the mobile game platform, which can achieve 3D, exceptional picture quality and guarantee ease of play anytime and anywhere without limitations. Instead of being an isolated game, StarSharks is a blockchain game platform with a series of connected games and has its own metaverse value. StarSharks has significant advantages in visuals, experience, and community engagement.
StarSharks does not just offer users a single game category but rather ties the entire platform together through multiple genres to create its independent IP. We will develop a total of 5 games, each with different settings and gameplay upgrades.
The most important point is that through different continuous gameplay and increased experience gained whilst on the Starsharks platform, users can feel that every link involved in the game has output, consumption, and connection.
Therefore, all assets are closed-loop in the end.
Raphael: Cevabınız için teşekkür ederim, diğer soruma geçiyorum
Thank you for your answer, I am moving on to my next question
StarSharks
Raphael: S3- StarSharks, benzer projelerin sahip olmadığı bazı farklı özelliklere sahip görünüyor. Bize StarSharks’ın ikili token yönetişim modelini biraz açıklayabilir misiniz?
Q3- StarSharks seems to have some different features that similar projects don’t have. Could you please explain to us a bit about the dual token governance model of StarSharks?
Vanessa: Tabi ki! StarSharks’ın altında yatan ekonomi, aşağıda tanıtacağım sürdürülebilir bir çift tokenli ekonomi sistemi tarafından desteklenmektedir:
– SEA: Oyun tokeni.
SEA tokeni oyun içi para birimidir. Arzı sınırsızdır, ancak üretim ve tüketim arasındaki denge, platformdaki tüm oyunların tasarımı için ön koşuldur, çünkü istikrarı tüm platformun temel taşıdır.
Platform, token fiyat istikrarını korumak için başlangıçta 100 milyon SEA tokeni yayınlayacak. Daha sonra, oyuncular yalnızca oyunlardan SEA tokenlerini edinebilirler.
– SSS: Yönetişim tokeni SSS, StarSharks yönetişim tokenidir. Toplam SSS arzı 100 milyondur. Oyuncular ve yatırımcılar, borsa veya swaplar yoluyla SSS alabilir, savaşları kazanabilir ve oyunlarda daha yüksek bir sıralama elde edebilir ve topluluk oluşturma ve yönlendirmelere katkı sağlayabilir.
Vurgulanması gereken bir şey daha var, SSS değerini stabilize etmek ve sürekli olarak piyasaya yeni SSS’ler sunarken uzun vadeli değerini sağlamak için bir “sürüm belirleme-geri dönüşüm” sistemi tasarladık. Serbest bırakılacak SSS miktarı, platformun aylık gelirine bağlıdır ve verilen algoritmalar tarafından belirlenen belirli miktar ile belirlenen aralık içinde yüzer.
SSS ve SEA’nın nasıl çalıştığına dair daha fazla ayrıntı için lütfen resmi sayfamıza göz atabilirsiniz https://starsharks.com/
Sure! The underlying economy of StarSharks is powered by a sustainable dual-token economy system which I will introduce below:
– SEA: The game token.
SEA token is the in-game currency. Its issuance is unlimited, but the balance between its production and consumption is the prerequisite to the design of all the games on the platform as its stability is the cornerstone of the whole platform.
The platform will initially issue 100 million SEA tokens to maintain token price stability. Subsequently, players can only get SEA tokens from games.
SSS: The governance token SSS is the StarSharks governance token. The total supply of SSS is 100 million. Players and investors can get SSS via exchanges/swaps, winning the battles and getting a higher ranking in games, and contributions in community building and referrals.
One more thing to highlight, we’ve designed a “release-staking-recycling“ system to stabilize SSS value and to ensure its long-term value while constantly releasing new SSS to the market. The quantity of SSS to be released depends on the monthly revenue of the platform and floats within the set range with the specific quantity determined by given algorithms.
For more details of how SSS and SEA work, please check out our official landing page https://starsharks.com/
Raphael: S4- Starsharks hakkında bunları duymak güzel! Peki, oyun oynamaktan başka para kazanma yolları da var mı?
Q4- Good to know this about Starsharks! Are there other ways to make money besides playing games?
Vanessa: Bu oyunu oluşturmadan önce, oyuncuların farklı ihtiyaçlarını dikkate aldık. Oyunda kazanmak için oynamanın yanı sıra kazanmanın başka birçok yolu vardır.
Parası olan ancak oynamaya vakti olmayan oyuncular, NFT’leri yerleşik kiralama sistemimize koyabilir ve kiralayarak gelir elde edebilirler. Aksine, oyuncular NFT sahiplerinden NFT kiralayarak komisyon kazanabilirler.
Ve OG oyuncularımız için, her zaman PVP sıralamasına meydan okumanızı ve bu süreçte önemli bir miktar olacak olan aylık bir sıralama ödülü alabilmenizi öneririz. Lütfen ödül süreciyle ilgili son duyurumuzu bekleyin.
Son olarak, bize güvenen ve uzun vadede HODL’ye hazır olan yatırımcılar için yatırımlarının geri dönüşünü artırmak için bir rehin sistemi kurduk.
Sonuç olarak, kullanıcıların kendi ihtiyaçlarına göre nasıl para kazanacaklarını seçmeleri gerekir.
Before building this game, we took into account the different needs of players. There are many other ways to go about earning in the game besides playing to earn.
For those players who have the funds but not the time to play, they can put NTFs in our built-in rental system and earn income by renting them out. On the contrary, players can earn commissions by renting NFTs from NFT owners.
And for our OG players, we suggest that you always challenge the PVP ranking and in the process be able to get a monthly ranking reward, which will be a substantial amount. Please wait for our final announcement concerning the rewards process.
Last but not least, for investors who have faith in us and are prepared to HODL for the long term, we have set up a pledge system to magnify the return on their investments. Ultimately, users need to choose how to earn money in relation to their own needs.
Raphael: S5- Bir süre önce Binance’in resmi web sitesinde StarSharks’ın Genesis Mystery Box satışı gerçekleştirildi ve NFT’ler ile başarılı oldu; NFT’ler gelecekteki oyuncular için de mevcut olacak mı?
Q5- Genesis Mystery Box sale of StarSharks held on Binance’s official website a while ago and it was a success with NFTs were snapped up; will NFTs be available for future players?
Vanessa: Hayranlarımızın desteği için çok minnettarız ve bu takımımız için çok heyecanlıydı. Kesinlikle bizim için beklenmedik bir şeydi. Genesis Mystery Box ikinci turunun, 8 Aralık günü saat TSİ 14:00’da her biri 50 BUSD’den toplam 10,000 birim ile resmi web sitemizde satışa sunulacağını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.
10.000 genesis gizemli kutusunu üç bölüme ayırdık:
– Sadece 1000 kişilik bir whitelist verilecek, whitelist’deki 1000 kullanıcının her biri 3 genesis kutusu satın alabilecek.
Bu 1,000 whitelist kontenjanın, StarSharks’taki en aktif oyunculara geri vermek için ödül olarak kullanılacağına dikkat çekmek isterim; aktif oyuncuların listesi daha sonra duyurulacaktır.
– 6.520 Genesis Mystery Box resmi web sitemizde halka açık olarak satışa sunulacak. Her kullanıcı, whitelist’de olsalar bile en fazla üç kutu satın alabilir!
– Kalan 480 normal shark, etkinlikler (örneğin topluluk elçisi programı, AMA etkinlikleri, meme yarışması etkinlikleri) ve gerçekleştirilecek sonraki etkinlikler için ödül olarak StarSharks topluluk ödül havuzuna konulacak.
İlk turdan farklı olarak, resmi web sitemizdeki satışın yalnızca N (normal) shark içereceğini belirtmekte fayda var.
StarSharks
We are very grateful for the support of our fans and it was very overwhelming for our team. It was definitely something unexpected for us. We are very pleased to announce that the second round of Genesis Mystery Boxes will be available for sale on our official website with a total of 10,000 units at 50 BUSD each, on December 8th at 11:00 am UTC.
We divided the 10,000 genesis mystery boxes into three parts:
Only 1000 whitelist qualifications will be issued, each of the 1000 whitelisted users will be able to purchase 3 genesis boxes.
It is noteworthy that these 1,000 whitelist qualifications are being used as rewards to give back to the most active players in StarSharks; the list of active players will be announced later.
6,520 Genesis Mystery Boxes will be available for public sale on our official website. Every user can purchase a maximum of three boxes even if they are on the whitelist!
The remaining 480 normal sharks will be put into the StarSharks community rewards pool as rewards for events (e.g.the community ambassador program, AMA events, meme-contest events) and subsequent events to be conducted.
Unlike the first round, it is worth noting that the sale on our official website will contain only N (normal) sharks.
Raphael: Açıklamaların için teşekkürler, Vanessa! Şimdi son soruma geçiyorum. Son soruma cevap verdikten sonra 5 dakika sohbeti açacağız ve topluluğun sorularını sormasına olanak tanıyacağız. Türkçe gelen sorular ekibimiz tarafından çevrilecek ve 5 dakika sonra sorulan sorulardan 5 tanesini seçip cevaplama şansınız olacak. İngilizce bilen üyelerimizin sorularını İngilizce sormasını önemle rica ediyoruz.
Thanks for your explanations, Vanessa! Now I will ask my last question. After you answer my last question, we will open the chat for 5 minutes and let the community ask their questions. Turkish questions will be translated by our team and after 5 minutes you will have a chance to pick and answer 5 of the questions asked. We strongly encourage our English-speaking members to ask their questions in English.
StarSharks
Raphael: S6- Genesis Mystery Box’lar tükendiğinde oynamak isteyenler ne yapabilir?
Q6- What should people who want to play when the Genesis Mystery Boxes are sold out?
Vanessa: Genesis Mystery Box satışlarımızın bu iki turunun tamamlanmasının ardından, sharks elde edemeyen ancak oynamaya istekli olan oyuncular, resmi oyunumuz piyasaya sürüldükten sonra StarSharks’ın resmi web sitesindeki piyasadan köpekbalıkları satın almak için SEA tokenlerimizi satın alabilirler. Ayrıca, oyuncuların oyunu oynamak ve gelir elde etmek için başka birinin NTF’lerini kiralayabilecekleri oyunda yerleşik bir kiralama sistemimiz var.
Following the conclusion of these two rounds of our genesis mystery box sales, players who are unable to get sharks but are eager to play can purchase our SEA tokens to buy sharks on the marketplace of StarSharks’ official website after our official game has been launched. Also, we have a rental system built into the game where players can rent someone else’s NTFs to play the game and earn income.
Raphael: Teşekkürler Vanessa, sadece bir soru daha soracağım ve sonra topluluk sorularına geçeceğiz 💪🏼
Thanks Vanessa, just going to ask one more question and then we move on to community questions 💪🏼
Raphael: S7- Starsharks’ın bundan sonra uygulamayı planladığı diğer plan ve aktiviteleri kısaca bize anlatır mısınız?
Q7- Can you briefly tell us what other plans or activities Starsharks plan to implement next?
Vanessa: Sözleşmemiz şu anda üçüncü bir tarafça denetleniyor ve tokenler (SSS) yakında piyasaya sürülecek. IDO, Mystery Box satışlarının ikinci turundan sonra da piyasaya sürülecek. Bir tur halka açık test gerçekleştireceğiz ve önceki iki testten farklı olarak, tüm oyun verileri ve ilerleme kaydedilecek, bu yüzden bunun için de bizi izlemeye devam edin! İşler yolunda giderse oyunumuz resmi olarak piyasaya sürülecek! 🦈✨
Our contract is currently being audited by a third party and the tokens (SSS) will be released soon. IDO will also be launching after the second round of Mystery Box sales. We will be conducting a round of public testing and unlike the previous two tests, all game data and progress will be retained, so stay tuned for that as well! If things go well, our game will be officially launched! 🦈✨
Raphael: Teşekkürler Vanessa 👏🏼 Harikasın! Şimdi 5 dakika sohbeti açacağız ve insanlar sorularını soracaklar, sohbeti kapattıktan sonra soruları cevaplamaya başlayabilirsiniz, istediğiniz kadar cevap vermekte özgürsünüz ama unutmayın ki sorduğunuz sadece ilk 5 soru ödüllendirilecek , bu yüzden akıllıca seçim yapmanızı öneririm!
Thanks Vanessa 👏🏼 You have been great! now we will open the chat for 5 minutes and people will ask their questions, after we close the chat, you might start answering questions, you are free to answer as much as you want but remember that the only first 5 questions you asked will be rewarded, so I suggest you to choose wisely!
Vanessa: Anladım!
Got it!
Fatih Arslan: StarSharks, Binance NFT Marketplace’te IGO’yu yaptınız. StarSharks neden bu etkinliğe ev sahipliği yapmak için Binance NFT Marketplace’i seçti?
StarSharks, you made the IGO on Binance NFT Marketplace. Why did StarSharks choose Binance NFT Marketplace to host this event?
Vanessa: Game-Fi projesinin bir tane oluşturması için gerçekten çok sayıda halka açık zincir seçeneği var. StarSharks BSC’yi seçtiğinde kilit karar verici, topluluğumuza en iyi deneyimi ve değeri neyin getirebileceği ile ilgilidir, 1) daha düşük gaz ücreti; 2) güçlü topluluk. ETH’ye dayalı merkezi olmayan bir platformda etkileşime giren gaz artmaya devam ettikçe, kullanıcıların ekolojisine katılması giderek daha pahalı hale geliyor. BSC sayesinde daha düşük gaz daha yüksek hızlara ulaşabiliriz. En büyük dijital para borsası Binance tarafından desteklenen BSC, geniş bir katılım tabanına sahiptir ve Starsharks hayranlarını daha hızlı çekebilir, neden olmasın😜
There are indeed a lot of public chain options for the GameFi project to build one. The key decision-maker when StarSharks chose BSC is about what could bring the best experience and value to our community, as in 1) lower gas fee; 2) strong community. As gas interacting on a decentralized platform based on ETH continues to rise, it becomes more and more expensive for users to participate in its ecology. Through BSC, we can achieve lower gas higher speeds. BSC, backed by Binance, the largest digital currency exchange, has a large participation base and can attract Starsharks fans more quickly, so why not😜
I’M NOT BOT: Yeni kullanıcılar için en büyük sorun, başlamanın yüksek başlangıç ​​maliyetidir. Peki StarShark, oyuncuların ” Pay-to-Win” yapmasını mı gerektiriyor yoksa her şey oyuncunun oyun becerileriyle mi ilgili? Oyun içi ödül sistemini açıklar mısınız? ve oyuncu olmayanları nasıl cezbedersiniz, sağladığınız diğer seçeneklerle hala kazanabiliyorlar mı? Ve oyuncular konusunda, yeni oyuncularla profesyonel oyuncular arasında herhangi bir fark olacak mı?
The biggest problem for new users is the high initial cost to get started. So Does StarShark require players to “Pay-to-Win” or Is it all about the player’s playing skills? Can you explain the in-game reward system? and how do you attract non-gamers, are they still able to earn with the other options you provide? And about gamers will there be any difference between new gamers and professional gamers?
Vanessa: Aslında, hepinizin bildiği gibi, Game-Fi’nin tanımı “Play to Earn”dır, bu da ister yeni ister deneyimli olsun, oyuncuların PVP/PVE’de yüksek sıralara ulaşmak için becerilerini kullanmaları gerektiği anlamına gelir. Elbette bir ödül sistemimiz var ve aylık oyunlarda ilk 500’e ulaşan her oyuncu bundan büyük miktarda SSS tokeni alıyor.
In fact, as you all know, the definition of GameFi is “Play-to-earn”, which means that players, whether new or veteran, need to use their skills to reach high ranks in PVP/PVE. Of course, we have a reward system and every player who reaches the top 500 in the monthly games receives a large amount of SSS tokens from it.
Özgür: Genellikle, “uzun vadeli vizyon ve misyon” hakkında konuşmaya daha fazla önem verilir, ancak uzun, birçok kısadan oluşur. Adım adım sağlıklı bir gelişimin gerçekleşeceğini göz önünde bulundurarak kısa vadeli hedeflerinizden ve şu anda en çok çaba sarf ettiğiniz alanlardan bahseder misiniz?
Usually, more emphasis is placed on talking about the “long-term vision and mission,” but the long is made up of many shorts. Considering that a healthy development will be step-by-step, could you please tell us about your short-term goals and the areas where you are currently making the most effort?
Vanessa: İyi soru 😉
Aralık, yoğun bir iş ayıdır ve yapacak çok işimiz var ve her şeyin yolunda gittiğinden emin olmamız gerekiyor, tıpkı ikinci tur mystery box satışı/ IDO/ oyunumuzun lansmanı gibi.
Temiz bir başlangıca ihtiyacımız var. Her şeyin yolunda gitmesini sağlamak için buradaki ekibimiz çok zaman ve çaba harcayacak.
Ve elbette, destekleri için tüm SHARKS’a teşekkür etmek istiyoruz. İlk oyunumuzun piyasaya sürülmesinden sonra, kesinlikle daha fazla oyuncunun bize katılacağını umuyoruz.
Good question 😉
December is a task heavy month and we have a lot to do and need to make sure everything goes well, like the second round of mystery box sale/ IDO/ launch our game
We need a clean start.It will take a lot of time and effort from our team here to make sure everything goes smoothly.
And of course, we would like to thank all SHARKS for their support. After the launch of our first game, we certainly hope that more and more gamers will join us.
StarSharks
botman: Birkaç kez P2E oyunları oynadım ve onları oynarken birçok hata ve gecikme oldu, belki de birçok insan aynı anda oynuyor ve nadiren bakım yapılıyor. StarShark farklı mı? ve Oyuncu hesaplarının ve kişisel verilerinin güvenliği ne olacak?
Hello Vanessa 🦈🦈 I have played P2E games several times and there are many bugs and lags in playing them, maybe because many people are playing at one time and rarely do maintenance. Is StarShark any different? and What about the security of players’ accounts and personal data?
Vanessa: Oyundaki hatalar kaçınılmazdır, ancak ekibimiz topluluk kullanıcılarımızdan gelen verileri ve geri bildirimleri izliyor ve ayrıca tüm sorunları çözmek için 2 dahili test gerçekleştirdi ve ayrıca resmi lansmandan önce oyunun genel beta sürümünü başlatacak.
Bu tavırla oyun ortamımızı korumaya devam edeceğiz.
Oyunlarımızın ve oyuncu varlıklarımızın güvenliğini çok ciddiye alıyoruz, bu nedenle denetimleri yürütmek için iki uzman kuruluşla anlaştık.
Bugs in the game are inevitable, but our team is monitoring the data and feedback from our community users and has also conducted 2 internal tests to resolve all issues, and also will start a game public beta before the official launch.
We will continue to maintain our game environment with this attitude.
We take the security of our games and players’ assets very seriously, which is why we have contracted two specialist agencies to carry out audits. Our tech department will also carry out multiple protections of the system in order to ensure the security of players’ personal accounts, so that players can “play-to-earn” with confidence.
Cindy Macpherson: Bugün topluluklar projelere ilginç fikirler ve harika ortaklıklar getirebilir, topluluklar SharSkarks için ne kadar önemlidir? Mevcut yatırımcı ve ortaklarınızdan bahseder misiniz?
Today, communities can bring interesting ideas and great partnerships to projects, how important are communities to SharSkarks? Can you tell us about your current investors and partners?
Vanessa: STAR yatırımcılarımızın desteğine minnettarız. Bu turda Binance Labs’den bir Stratejik Yatırım aldık. Bu aşamada, özel yerleşimlerle temas kurduk ve birçok tanınmış ve lider kurumdan yatırım aldık! Her zaman bizimle aynı değerleri paylaşan ortaklarla çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Tamamlandıktan sonra tüm kurumlar zamanı gelince duyurulacaktır.
We are grateful to have the support of our STAR investors. In this round, we have secured a Strategic Investment from Binance Labs. At the present stage, we have made contact with private placements and have already received investments from many well-known and leading institutions! We always look forward to working with partners who share the same values as us. All institutions will be announced in due course after completion.
Raphael: Tüm cevaplarınız için teşekkürler Vanessa! seninle ve StarSharks’la tanışmak büyük bir zevkti 💫🦈
Thank you for all of your answers Vanessa! It was such a pleasure to meet with you and StarSharks 💫🦈
Vanessa: 8 ARALIK’TA WEB SİTEMİZDEKİ MYSTERY BOX SATIŞIMIZIN 2. TURUNA GÖZ ATIN!!!
AMA etkinliğimize aktif katılımınız ve Starsharks projesine nasıl değer verdiğiniz ve desteklediğiniz için çok teşekkür ederiz. Çeşitli resmi kamu platformlarımızda bir dizi eylem ve takip duyurumuz olacak. Eylemlerin kelimelerden daha yüksek sesle konuştuğuna kesinlikle inanıyoruz. Güveninize ve desteğinize layık olmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız!
GO CHECK OUT OUR 2ND ROUND OF MYSTERY BOX SALE ON OUR WEBSITE DEC 8TH !!!
Thank you very much for your active participation in our AMA activity and how you have valued and supported the Starsharks project. We will have a series of actions and follow-up announcements on our various official public platforms. We firmly believe that actions speak louder than words. We will do our best in order to live up to your trust and support!
SrtarSharks
StarSharks hakkında en yeni bilgi ve gelişmeler için:
Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonometri bölümü öğrencisi. 2020 yaz aylarında FinTech ile tanışmasıyla odağını, Blockchain ve merkeziyetsiz finansa çevirmiş durumda. Aktif olarak blokchain ve kripto paralarla ilgili içerikler üretmekte ve kendisini geliştirmeye devam etmektedir.

Piyasalarda Son Durum: Bitcoin’in ‘Flaş Çöküşü’, Omicron’un Borsalardaki Etkisi

Ethereum Bitcoin’den Daha Güvenilir Bir Yatırım Aracı Olabilir