in , , ,

StarkWare Nedir?

Ocak 2018’de alanında uzman kişiler tarafından geliştirilen StarkWare, STARK teknolojisini kullanarak blok zincirlerinde ölçeklenebilirlik ve gizlilik konularında iyileştirmeler sunar. StarkWare’in yazılım çerçevesi hızlı ve güvenilir hesaplama işlevlerini gerçekleştirmek için çalışır. 

STARK (Scalable, Transparent Argument of Knowledge), hesaplamaların kanıtlanmasını ve doğrulanmasını sağlayan bir kanıtlama sistemidir. Geliştirilen sistem büyük hesaplamaların işlenmesine ve işlemin doğruluğu için bir kanıt üretilmesine olanak tanır. STARK teknolojisinin sunduğu birçok avantaj Ethereum ağı için kullanılabilir. StarkWare, hesaplama güvenliği için zk-STARK teknolojisini kullanarak Ethereum ağında Layer-2 blok zincirleri oluşturan bir oluşumdur.

StarkWare, Ethereum’u STARK teknolojisiyle ölçeklendirmek için iki çözüm sunar. Bu çözümlerden ilki StarkEx; uygulamaya özel ölçeklendirme çözümleri sunan bir çerçevedir. Projelerin daha az maliyet ile zincir dışı hesaplamaları gerçekleştirmesi için kullanılır. Diğer çözümlerden biri olan StarkNet ise herhangi bir kullanıcının veya geliştiricinin akıllı sözleşmeleri dağıtabileceği bir Layer-2 ağıdır.

Hem StarkEx hem de StarkNet, STARK tabanlı ölçeklendirme çözümleridir. Her ikisi de ölçeklenebilirlik ve düşük işlem maliyetleri sunarak güvenilirliği sağlar. Çoğu noktada benzeşseler bile iki yapı farklı çalışma gereksinimlerine ve birlikte çalışabilirlik modellerine sahiptir. StarkEx’ten farklı olarak StarkNet işlemleri toplu olarak düzenler ve işlenmek üzere yönlendirir.

StarkWare, Ethereum ağını ölçeklendirmeye yardımcı olmak için Ethereum Foundation’dan 12 milyon dolarlık bir yatırım aldı. Yatırımcılar arasında Vitalik Buterin, Paradigm, Pantera, Sequoia, Founders Fund, DCVC, Wing, Floodgate, Intel Capital, Atomico, ConsenSys, Multicoin, Polychain, Naval Ravikant yer alıyor. Haziran 2020’de Starkware’in ölçeklendirme çözümü olan StarkEx, Ethereum’un ana ağında kullanıma sunuldu.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Mart Ayının Önemli Kripto Gelişmeleri

Leeds United Fan Token (LUFC) Nedir? Nasıl Alınır?