in , ,

Starknet Airdrop’u Nasıl Alınır?

StarkNet, geliştiriciler arasındaki yaratıcılığa ilham kaynağı olmayı ve ikinci katman çözümlerine öncülük etmeyi hedefleyen bir projedir. StarkNet için yakın zamanda resmi airdrop duyurusu gelmedi fakat olası bir airdrop durumunda hazır olmanız için yapmanız gereken bazı işlemler bulunuyor. 

Olası Bir Airdrop için Yapmanız Gerekenler

 • Öncelikle Argent Wallet’ın resmi web sitesine giderek Argent Wallet’ı yüklemeniz gerekiyor. Yükledikten sonra tarayıcınıza cüzdan uzantısı olarak eklemelisiniz.

 • Eğer bir Argent Wallet’a sahip değilseniz, kendinize cüzdan edinmeniz ve ağınızı testnet olarak ayarlamanız gerekiyor.

 • Starknet bize kripto faucet (musluk)  hizmeti sunmadığı için farklı yollardan faucet temin edeceğiz. Bu işlem için MetaMask uzantısına ihtiyacımız olacak.
 • MetaMask uzantınızı açın ve Goerli test ağına ayarladığınızdan emin olun. Goerli test ağını bulamıyorsanız yukarıdaki show/hide butonundan Goerli ağına geçebilirsiniz. 

 

 • Ardından goerlifaucet.com’u ziyaret ederek cüzdan adresinizi girmeli ve “bana ETH gönder” butonuna basmalısınız. 

 • Yaptığınız işlem sonrasında goerli.stargate.starknet.io adresine giderek şartlar ve koşulları kabul edin. Sonrasında açılacak olan sayfayı kapatarak en üstte “Connect Ethereum Wallet” butonuna dokunmalı ve MetaMask’i seçerek onaylamalısınız.

 

 • Onaylama işleminden sonra site size Starknet cüzdanınızı bağlamanızı söyleyecek. Starknet cüzdanınızın üzerine tıkladıktan sonra Argent cüzdanını seçip işlemi onaylamalısınız. Böylelikle Goerli Faucet üzerinden aldığınız 0.05 ETH MetaMask üzerinden Argent Wallet’a aktarılacak.
 • Onay verdikten sonra işlemin tamamlanması için bir süre beklemelisiniz. Bu süreç biraz uzun sürebilir. İşlem tamamlandıktan sonra, az önce gönderdiğimiz ETH’lerin Argent cüzdanımıza aktarıldığını görebiliriz.
 • Sıradaki adım olarak arama motorumuza quest.starknet.id yazıp adrese gidiyoruz. “View Quests” butonuna tıklayarak Argent cüzdanımızı bağlıyoruz ve göreve hazırız.
 • Açılan sayfada “Start” butonuna basıyoruz ve gelen işlemi onaylıyoruz. Onay verdikten sonra “NFT’niz mintleniyor” mesajını göreceksiniz. Bu işlem 30-60 dakika aralığında sürebilir.


 • Bu işlemi de tamamladıktan sonra bir sonraki adım olan quiz kısmına geçiyoruz. Başlat butonuna dokunduktan sonra karşımıza starknet ile ilgili sorular geliyor. Burada sakince soruları yanıtlamanız gerekli.
 • Test tamamlandıktan sonra “Onayla” butonuna basarak gelen işlemi onaylıyoruz ve işlemin onaylanması için bir süre daha bekliyoruz.
 • Sıradaki işlemimiz starknet üzerinde bir kimlik oluşturmak. “Mint New Idendity” butonuna tıkladıktan sonra site bizi yeni bir sayfaya yönlendirecek. Yönlendirildiğimiz bu sayfada yine Argent X cüzdanımızı bağlamamız gerekiyor.

 • Cüzdanı bağladıktan sonra çıkacak olan sayfada artı işaretine dokunup gelen işlemi onaylamanız gerek. İşlemin onaylanması için burada da bir süre beklemeniz gerekebilir.
 • İşlem tamamlandıktan sonra “Verify Your Discord” butonuna tıklayarak Discord’a yetkilendirme izni veriyoruz. Yetkilendirdikten sonra, bu işlemin onaylanması için bir süre daha beklememiz gerekiyor.
 • Bu işlem de tamamlandıktan sonra “Get Back To Your Starknet Identity” butonuna tıklayarak aynı işlemleri Twitter hesabımız için tekrarlıyoruz. İşlem sonunda Twitter hesabınızı doğruladığınızdan mutlaka emin olun.


 • Discord ve Twitter’ımızı doğruladıktan sonra, siteye geri dönerek “Identities” kısmına geliyoruz. Burada önce “Refresh” butonunu ardından ise “Select” butonunu tıklıyoruz. Sonrasında ise çıkan kutucuktan ise işlemi onaylıyoruz. Bu işlem sonrasında da bir süre bekleyebilirsiniz. • Bu işlem de tamamlandıktan sonra sıradaki göreve geçiyoruz. Sıradaki görev Twitter’ınızı doğrulamak. Yukarıda Twitter’ımızı doğrulamıştık bu nedenle “Okay” butonuna basıyoruz ve gelen işlemin doğrulanması için bir süre daha bekleyerek işlemi onaylayıp bitti seçeceğini işaretliyoruz. 
 • Sayfa, bir sonraki görev olarak bizden Starknet’i takip etmemizi isteyecek. Bu yüzden Starknet’i takip etmeli ve sonrasında gelen işlemleri onaylamalısınız.
 • Şimdi Starknet için alan adı almanız gerekiyor. Başlara ve ardından gelen bağlantıya dokunarak başka bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Açılan sayfada cüzdanınızı bağlayıp kendinize bir alan adı belirleyin. • Ardından “Register” butonuna dokunun ve gelen işlemi onaylayın. Şimdi işleminizi takip etmek için cüzdanınızı açın. Bekleyen işlem olarak görünüyorsa biraz beklemelisiniz.
 • Alan adını başarıyla satın aldıktan sonra, quest.starknet.id/quests adresine geri dönün ve “Okay” butonuna tıklayın ve onaylayın.
 • Sonraki adım olarak Twitter profil resminizi Stark kimlik avatarınıza ayarlayın. Bu nedenle Avatar yazan bölüme tıklayarak “start” butonuna basın. Bu işlemi yaptıktan sonra cüzdanınızı bağlayacağınız ve Starknet kimliğinizin ekran görüntüsünü alacağınız başka bir sayfaya yönlendirileceksiniz.
 • Sonrasında aldığınız bu ekran görüntüsünü Twitter profil resminiz olarak kullanın. Şimdi quest sitesine geri dönelim ve “Okay” butonuna dokunalım. Sonrasında gelen işlemi onaylayıp bi sonraki adıma geçelim.
 • Bir sonraki adım genelde otomatik olarak onaylanıyor. Bu yüzden “Main domain” butonuna tıklayın ve uygulamayı başlatarak cüzdanınızı bağlayın. Ardından orada gördüğünüz ilk görsele dokunun.
 • Görselin altında bulunan yıldız simgesine dokunun ve işlemi açılacak olan sekmeden onaylayın. • Sonrasında karşınıza çıkacak yeni sekmeyi de onaylayın ve işlem tamamlandığında “Home” butonundan ana sayfaya geri dönün. Ana sayfaya döndükten sonra karşımıza çıkacak seçeneklerden “Get Role” butonuna tıklayarak Argent cüzdanınızı bağlayın.
 • İlk başta hata alabilirsiniz. Panik yapmayın ve sayfayı yenileyin. Bir süre bekledikten sonra sayfa ikinci görseldeki hale dönecektir. Yeni açılan sayfada “Get Role” butonuna tıklayın ve onaylayın. Sonrasında rolünüzün onaylandığına dair bir bildirim alacaksınız ve işlemleriniz tamamlanmış olacak.
 • Bu da ilginizi çekebilir: Testnet Nedir? Testnet’ten Nasıl Kazanılır?

Testnet’lerde spam-scam projeler ve içerikler olabilir. Bu yüzden yeni bir Google Chrome profili açıp, üzerine cüzdan eklentisi kurup ve boş bir cüzdan oluşturup testnet’lere katılmalısınız. Bu yazı sadece bilgi amaçlıdır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Kriptopara

FTX Krizi Sonrası Hangi Borsalar Rezervlerini Açıkladı?

Casper Network vs Aleph Zero: Hangi Yeni Blockchain Ağı Boğa Koşusu Yapabilir?