içinde

Starbucks, Bu Yıl İçerisinde NFT Dünyasına Adım Atacak

Amerika menşeili kahve devi Starbucks, bu yıl NFT dünyasına adım atacak. 4 Nisan tarihinde gerçekleştirilen bir forumda söz alan Starbucks CEO’su Howard Schultz, şirketin 2022 yılı sonlanmadan NFT sektörüne girmeyi planladığını açıkladı.

Schultz, şirketin NFT dünyasına ne zaman gireceği konusunda kesin bir tarih vermese de bunun “bu takvim yılı sonlanmadan önce” olacağına dair güvence verdi.

Starbucks, 2022 Sonlanmadan NFT Dünyasına Girecek

Schultz, konuşma sırasında forumda yer alan izleyicilere NFT’yi kaç kişinin duyduğunu ve kaç kişinin NFT’lere yatırım yaptığını sordu. Ancak salonda bulunanlardan herhangi bir cevap alamadı. Bunun üzerine Schultz, ekosistemin henüz olgunlaşmadığını ve Starbucks’ın bu yeni ekosisteme geçmek için en iyi donanıma ve koleksiyona sahip olduğunu ifade etti.

“Dijital bir NFT platformu ve işi kurmaya çalışan şirketlere, markalara, ünlülere, influencer’lara baktığımızda, Starbucks’ın sahip olduğu koleksiyondan daha zengin bir içeriğe sahip tek bir oluşum göremiyorum.”

Şirketin CEO pozisyonuna yeni atanan Schultz, Starbucks’ı kripto dostu bir şirket haline getirmeyi hedefliyor. Diğer ana akım şirketlerin yalnızca NFT airdrop’larına sponsor olmakla kalmayıp aynı zamanda metaverse’te mağazalar veya diğer kripto projeleriyle iş birlikleri gibi yeni kripto deneyimleri yarattığını da belirtiyor.

Starbucks NFT Dünyasına Nasıl Katkı Sağlayabilir?

Schultz; “Starbucks sadece bir içecek markası değil, aynı zamanda dijital sanatçıların tek başına boy ölçüşemeyeceği, dünyanın dört bir yanında bulunan, yılların geleneğine, tarihine ve koleksiyon ürünlerine sahip bir şirkettir.” yorumunda bulundu.

Şirket karar verdiği takdirde dünyanın en büyük NFT pazarlarından birini kurabilir. Starbucks, Coca-Cola, Budweiser veya Pepsi-Cola gibi bu tarz markaların hali hazırda bilinirliği yüksek olduğu düşünülürse, sektörde oluşacak fırsatlar hiç de azımsanacak seviyelerde değil.

Starbucks’ın değeri yaklaşık 96,7 milyar dolar, 2017’de kurulan bir NFT pazarı olan OpenSea ise şimdiden 13,3 milyar doları aştı. Bu nedenle, büyük şirketlerin bu yeni ve çarpıcı teknolojiye yatırımlarda bulunmak istemeleri şaşırtıcı değil.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Bitcoin, UST

Kripto Piyasası, 50 Baz Puanla Yaklaşan FED Faiz Artışı Haberleri ile Çöküşte!

Lightning Labs, Finansman Turunda 70 Milyon Dolar Topladı