in ,

Staking Nedir?

Staking şu anda kripto dünyasında oldukça hype. ICO’lara yatırım yapma günleri geride kaldı. Bugünlerde her şey stake etme projeleriyle ilgili. Kripto para sektöründe staking’in ne olduğunu ve yatırımcıların veya kripto meraklılarının neden stake projelerine ilgi duyduğunu anlamak için önce Proof-of-Work ve Proof-of-Stake’i anlamak gerekiyor.

Öncelikle bu yazıya başlarken staking’in türkçe tanımını yaparak başlayalım. Staking; kripto paraların ağa kilitlenmesi anlamına gelir. Cüzdanlarda stake edilen kripto paralar, belirlenen süre zarfında herhangi bir işleme tabi olamaz. Staking, Proof-of-Stake (PoS) mekanizmasını kullanan ağlarda kullanılır. Bitcoin 2008 yılında piyasaya sürüldüğünde, ağı güvence altına almak için seçilen fikir birliği sistemi bir Proof-of-Work algoritmasıydı. Bir Proof-of-Work algoritması, ağın güvenliğini sağlamak ve blokları doğrulamak için kriptografik problemleri hesaplama kaynaklarıyla çözmeye dayanır, ancak madencilik ve fikir birliğine varmak için kaynakların yoğun kullanımı nedeniyle bazı sorunlarla karşı karşıya. Sonuç olarak, Proof-of-Stake veya stake etme, Proof-of-Work sisteminin verimsizliklerini çözmenin alternatif bir yolu olarak tanıtıldı. Proof-of-Work ve Proof-of-Stake algoritmaları arasındaki diğer önemli fark ise, kripto para birimleri ve stake katılımcıları için ödüllerin yaratılmasında ortaya çıkıyor.

Proof-of-Work ile madenciler, madencilik sürecinin blok zincirindeki ödüllerinin bir parçası olarak yeni oluşturulan kripto para birimini alırlar. Proof-of-Stake blokzincirleri ile, stake eden katılımcılar işlem ücretleri üzerinden ödüller alırlar. Proof-of-Stake algoritması, kullanıcıların coinleri kilitleyerek blok zincirini oluşturan blokların dövme sürecine katılmalarına olanak tanır. Bu stake’in miktarı, bir sonraki bloğu doğrulamak ve kopyalamak için tek bir düğümün seçilip seçilmeyeceğini belirler. Kilitlenecek miktar ne kadar büyükse, bir bloğun sonraki doğrulayıcıları olma ve ödül alma şansı o kadar artar. Bu, blok zincirinin artan katılımdan yararlandığı ve katılımcıların basitçe blok zincirinin yerel kripto parasını elinde bulundurmaktan yararlandığı, kendi kendine sürdürülebilir bir ekonomi yaratıyor.

Staking Neden Bu Kadar Popüler?

Kripto ticareti yapmak istemeyen birçok yatırımcı ve kripto sahibi bunun yerine stake etmeye yöneliyor. Bunu kullanmanın temel yararı, sahibi olarak dijital varlıklarınızın tam sahipliğini ve kontrolünü elinde tutmanızdır. İstediğiniz zaman geri çekebilirsiniz. Bu sadece stake miktarınızın bonusunun kaybına yol açar, stake edilen miktarın tutarına değil. Trading önemli riskler içerirken, staking bir ödül veya sahte sistem aracılığıyla pasif gelir elde etmenin çok daha güvenli bir yolunu sağlar.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

20 Mart 2021 Tarihli Dogecoin Fiyat Analizi

21 Mart 2021 Tarihli Dogecoin (DOGE) Ve Avalanche (AVAX) Fiyat Analizi