içinde , ,

Staking Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir kripto ekosisteminde staking yapmak doğrulama sürecine katılmaya yol açar. Staking sürecinde belirli bir eşiğe ulaşan kullanıcılar karşılığında ödüller kazanır. Bu bağlamda kullanıcılar, bahsi geçen ödülleri kazanmak için ilgili kriptoyu kilitlemek amacıyla satın alıp tutmalıdır.

Ancak kriptonun volatil yapısından dolayı bu süreç risklidir. Bu sebeple staking diğer kripto yatırımlarına bir alternatiftir.

Genel olarak mining için çok fazla kaynak ve süre gerekirken, staking aktif olmanıza gerek olmadan pasif bir gelir elde etmenizi sağlar.

Staking işlemi genellikle kullanıcıların uygun işlemleri onaylaması halinde ödüllendirilmesi şeklinde çalışır. Öte yandan, kullanıcı illegal işlemleri onaylarsa varlıklarının bir kısmını kaybedebilir.

Proof of Stake (PoS)

Proof of stake genellikle bir kripto ağının dağıtılmış mutabakata ulaşması durumudur. Bu da, başarıyla blok ağı oluşturan bir kullanıcının seçilmesiyle elde edilir.

Bu kullanıcılar genellikle varlığa, yaşa göre veya tamamen rastgele seçilir.

Cardano, Polkadot, Stellar, NEO başlıca Pos algoritmasına sahip blockchainlerdir.

Delegated Proof of Stake (DPoS)

Bir blockchainin, başarılı bir şekilde blokları doğrulayan kullanıcıları belirlemek için çeşitli parametrelere sahip olduğu bir algoritmadır. Zincire eklenmesi gereken veriyi belirlemek için kullanılır.

PoS algoritmasının en eşsiz özelliği seçim sürecinde şeffaflığı garanti eden bir teknoloji kullanmasıdır. Bu da blockchaini saldırılara karşı korumaya yardımcı olur.

portföy

Staking Ödülleri

Staking yapmak için kullanıcılar bireysel olarak veya grup olarak çalışabilir. Bir havuz sisteminde bireyler tüm coinlerini koyarak beraber blok doğrulama işlemi yaparlar.

Daha sonra ödüller bu kullanıcılar arasında katkılarına göre dağılır. Sürecin bir blockchain ağını güçlendirmede efektif olduğu düşünülüyor.  Bu yüzden ne kadar çok coin satın alıp tutarsanız o kadar çok kazanırsınız. Ayrıca tuttuğunuz coinlerin değeri artarsa, aldığınız ödül de artar.

Staking Karlı Mıdır?

Bitcoin kullanıcıları kar etmek için al-sat ve başka girişimleri tercih etse de staking en güvenilir gelir kapısıdır. Yapılması gereken tek şey kripto parayı alıp cüzdanda tutmaktır. Ne kadar uzun süre tutulursa ödül de o kadar artar.

Proof of Work algoritmasından farklı olarak kullanıcılar ödüller için efor sarf etmek zorunda değildir. Sistem karlı olmanın yanında sürdürülebilir olan esnek bir gelir üretme yöntemi de sunuyor.

Staking çeşitli coinler aracılığıyla gelir pasif gelir elde etmenizi sağlar. Coinlerin farklı getiri oranları olduğu için, staking yapmadan önce en karlı olanları bulmak çok önemlidir.

Kaynak: insightssuccess

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Volkan Atan tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Mezun olduğundan beri özel sektörde farklı alanlarda kendini geliştirmektedir. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Kripto Yasası

Türkiye, Bölgesinde Yeni Bir Kriptopara Gücü Olabilir mi?

blockchain

Blokzincirinde Merkezileşme Emareleri