in ,

Stacks (STX) Nedir? Nasıl Alınır?

Stacks, Bitcoin ile entegre olan ve merkeziyetsiz uygulamalar ve akıllı sözleşmelerden oluşan açık kaynaklı bir ağdır. 

Stacks, Bitcoin blok zincirinin gücüne, programlanabilir, merkeziyetsiz uygulamaları ve akıllı kontratları eklemeyi amaçlamaktadır. Bitcoin ağları ile eş zamanlı çalışan Stacks, Bitcoin zincirinde değişiklik yapmaksızın akıllı sözleşme ve merkeziyetsiz uygulamaların modifiye edilmesine imkan tanır. 

Stacks Ekibi 

2017 yılında Blockstack ismiyle hayata geçirilen proje, yatırım almak için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan onay alan ilk kripto para projesidir. 

Stacks projesini hayata geçiren Blockstack PBC şirketi, Muneeb Ali ve yazılım mühendisi Ryan Shea tarafından 2013 yılında kuruldu. Ryan Shea ve Muneeb Ali’nin kurucu ortağı olduğu Stacks projesinde Albert Wenger, Jude Nelson, Mark Hendrickson, Mitchell Cuevas gibi isimler de yer almaktadır. 

Stacks Yatırımcıları 

Stacks projesinin yatırımcıları arasında Omar Darwazah, Frontier Ventures, IOSG Ventures, Tembusu Partners, HashKey, Fundamental Labs, Fenbushi Capital, The Spartan Group ve Buddy Shakhashir gibi önemli yatırım şirketleri ve bireysel yatırımcılar yer almaktadır. 

Stacks Nasıl Çalışır? 

Stacks, Proof of Transfer (PoX) olarak adlandırılan konsensüs algoritmasını kullanan ilk blok zincirdir. Bu mekanizmada blok üreticileri, Bitcoin blok zinciri üzerinde önceden belirlenmiş adres listesine Bitcoin transfer etmeleriyle belirlenir. Bu konsensüs algoritması, İş kanıtı (Proof of Work) algoritmasına benzer şekilde, bir öncü doğrulayıcıya ihtiyaç duyar. Her bir blok, sadece bir madenci tarafından üretilir. 

kripto blockchain

Stacks, Bitcoin’e bağlı bir Layer-1 ekosistemi olduğu için ağa getirdiği akıllı sözleşmeler Bitcoin’in hiçbir özelliğini değiştirmez. Buna Bitcoin’i çok popüler kılan güvenlik ve istikrar özellikleri de dahil. 

Stacks projesinin merkeziyetsiz uygulamaları ise açık ve modülerdir. Böylelikle geliştiriciler, birbirlerinin uygulamaları üzerinde çalışabilirler. 

Stacks Projesinin Avantajları Nelerdir? 

Stacks platformunun yerel kripto para birimi olan STX coin sahipleri, akıllı sözlemeler aracılığıyla varlıklarını stake edebilirler. Stacks projesinde staking ödülleri Bitcoin olarak verilir. 

Platform aracılığıyla yapılan işlemler oldukça hızlı bir biçimde gerçekleşir. STX kullanıcıları, sınır ötesi varlık transferlerinde bile yalnızca birkaç dakikada işlemlerini tamamlayabilirler. 

Tüm bunların yanı sıra Stacks platformu, sözleşmeler aracılığıyla Bitcoin’e bağlı dijital varlıklar üretmeyi mümkün kılar. Bu da Stacks’i öne çıkaran özelliklerin başında gelir. 

STX İstatistikleri

Maksimum arzı 1 milyar 818 milyon olan STX’in dolaşımdaki arzı ise toplam arzın %76’sına denk gelen 1 milyar 383 milyon 271 bin 873’tür. STX, bu zamana kadar gördüğü en yüksek fiyat olan 3.61 dolar seviyesini 16 Kasım 2021’de görürken, gördüğü en düşük fiyat olan 0,045 dolar seviyesini ise 13 Mart 2020’de görmüştür. 

STX Nasıl Alınır? 

STX; Binance, KuCoin, Coinbase, Bithumb, Kraken, OKX, Gateio ve Bitget gibi büyük kripto para platformları üzerinde listelenmektedir. STX almak isteyen yatırımcılar, bu platformlar üzerinden kolaylıkla STX alabilir, satabilir ve ellerinde tutabilirler. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

SWIFT ve Chainlink Ortaklık Kurdu

TomiNet (TOMI) Nedir? Nasıl Alınır?