in , , ,

Stacks Domain Nedir?

Uzun süredir kripto evreninde var olan Bitcoin başarılı bir grafik çizerek kendini kanıtlamıştır. Stacks ise Bitcoin’in internetinin en temel yapı taşı olduğunu kullanıcıya kanıtlamaya çalışmaktadır. Stacks, Bitcoin’e ölçeklenebilir işlemler ve anlamlı akıllı sözleşmeler getirerek yapısında iyileştirmeler yapar. 

Stacks, daha fazla şeffaflık sağlamak amacıyla blok zincirinde yüksek güvenlikli bir dil kullanılır. Clarity, güvenliği en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan Lisp tabanlı bir dildir. Clarity, Bitcoin blok zinciri üzerinde işlenip kullanılmaktadır. Stacks, Bitcoin’e doğrudan fayda sağlayan bir blok zinciridir.

Merkeziyetsiz .BTC alan adları fikri Stacks projesinin kökenidir. .BTC alan adları, Bitcoin ile güvence altına alınan Stacks üzerinde akıllı bir sözleşme aracılığıyla kaydedilir. Bu akıllı sözleşme, Clarity dilinde yazılmış merkeziyetsiz bir ad kaydı uygular. Her .BTC adının mülkiyeti, Bitcoin blok zincir hash’inde kaydedilir. Binlerce Stacks işlemi, Bitcoin blok zincirinde tek bir işlemde yer alır.

Merkeziyetsiz ad kayıtları, Stacks tarafından kaydedilen Bitcoin blok zincirinde güvence altına alınır.
.BTC alan adlarına üç adımda sahip olabilirsiniz.

  • Arama: Tercih ettiğiniz alan adının uygunluğunu kontrol edin. Daha önce başkası tarafından kullanılıp kullanılmadığından emin olun.
  • Kaydolun: Sadece birkaç tıklamayla Bitcoin bağlantılı bir Stacks hesabına kaydolun.
  • Yönetin: Son olarak ise .BTC adlarını tek bir uygulamadan yönetin.

.BTC alan adları, Stacks zincirindeki BNS akıllı sözleşmesinde kaydedilir. BNS, Ethereum muadili ENS ile karşılaştırılabilecek merkeziyetsiz bir isim kayıt uygulaması olan “Blockchain Name Service” dir. BTC isimleri temelde kullanıcı kontrolü altındadır ve sansüre karşı dirençlidir.

.BTC adınızı, merkeziyetsiz uygulamada oturum açmak ve STX gönderip almak için kullanabilirsiniz. Ayrıca geleneksel alan adları gibi işlev görürler. Web 2.0’ın DNS sistemine bir web köprüsü aracılığıyla bağlanabildiğinden istediğiniz şekilde bir iş veya kişisel site için .BTC alan adını kullanabilirsiniz.

Bitcoin

.BTC web köprüsü, .BTC alan adlarına erişmenizi sağlayan bir hizmettir. Doğrudan tarayıcınızdan .BTC alan adlarında barındırılan web sitelerine göz atabilirsiniz. BTC.us web köprüsü, kullanıcıların adlarını web sayfaları olarak kullanmalarına olanak tanır. Web köprüsü, kullanıcıların kişisel kullanımları için alt etki alanları oluşturmalarına fırsat sunar. Gelecekte ise tarayıcılarda .BTC çözünürlüğü için daha iyi destek olabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Merkeziyetsiz Uygulamalar (dApp) için Bir Fırsat: Archway Nedir?

IBC Protokolünü Cosmos Dışına Taşıyan Blockchain Projesi: Polymer Labs Nedir?