in ,

Stablecoin’lerin 5 Faydası

Stablecoin

Stablecoin’lerin kripto para evreninde ortaya çıkması, kripto fonlarının gerçek dünyadaki varlık değerine ve yasal olarak uyumlu bir işleme bağlanmasının yolunu açtı. Buna ek olarak, Stablecoin’ler, bankalar ve diğer finansal kuruluşlar gibi aracı kurumlardan uzaklaşan blok zinciri teknolojisi ile kolaylaştırıldı.

Stablecoin’lerin tedavülde geçen 2015 yılından bu yana kademeli olarak yükseldi ve aylık milyarlarca işlem hacminin yanında milyarlarca kullanıcısı bulunuyor.

Stablecoin, USDC

Stablecoin‘ler alternatif çevrimiçi bankacılık, borç verme, emanet ve havale işlemlerinde yaygın olarak kullanılıyor. Stablecoin’ler ve kripto varlıkları, sistem ve ödemede dijital finansın geleceğine önemli bir katkı sağlıyor. İşte bu umut verici dijital para biriminin 5 avantajını sizler için derledik.

1.Stablecoin’ler Programlanabilir

Stablecoin’ler temelde kodlardan oluşur. Bu bakımdan özellikler ve program entegrasyonu zahmetsiz ve kullanışlıdır. Dinamik pazara hızla uyum sağlayabilirler. Örneğin, Costco Stablecoins markalı stabilcoin aracılığıyla müşterileri için sadakat programları oluşturulmuştur. Freebies veya puanlar aracılığıyla sıklık programları, kullanıcı deneyimine entegre edilmiştir. Bu özelliklere, ödemelerin, bakiye sorgulamalarının ve gerçek zamanlı güncellemelerin mevcut olduğu tek bir uygulama üzerinden erişilebilir. Bu şekilde sadakat entegrasyonu, frekans kartlarının modasının geçmesinin yolunu açmıştır.

2.Stablecoin’ler Daha Uygun Ücretlidir

Stablecoin’ler, uygun fiyatlı ve çok daha düşük ücretlerle kullanıcıları, müşterileri ve işletme sahipleri için değer sağlarlar. Ortalama olarak, büyük kredi kartı şirketleri işlem başına %2 ücret alır. Bu da küçük ölçekli işletmelerin ücretleri müşterilere yönlendirmesine veya kart hizmetleri sunmamasına yol açar.

3. 7/24 Hizmet İmkanı

Blockchain teknolojisi iş saatlerinin ötesinde çalışıyor. Ödeme, mutabakat ve diğer bankacılık özellikleri, finansal kurumların çalışma saatleri dışında gerçekleştirilir. Bu hem kullanıcıya hem de alıcıya fayda sağlıyor.

Tether

4.Stablecoin’ler Sınır Tanımıyor

Finansın ve hükümetlerin çöküşünün kaçınılmaz olduğu bir dünyada, kriptopara biriminin anonim olma ve gerçek dünya değerlerini saklama imkanı kullanış sağlıyor. Acil durumlarda bir zorunluluk bile olabilir. Venezuela’da bir isyan sırasında bunun bir örneği yaşandı. Ülkeden kaçarken, ellerinden alınacağı için ne para gönderebildiler ne de fiziki olarak nakit para taşıdılar. Sonuç olarak Venezuelalılar fonlarını Bitcoin’e yönlendirdi. Öte yandan Stablecoin, Bitcoin ve Bolivar’dan çok daha yüksek değer sağlıyor.

5.Stablecoin’ler Şeffaflık Sunar

Blok zinciri teknolojisi aracılığıyla yürütülen işlemler, internet erişimi olan herkes tarafından bir blok zinciri gezgininden görüntülenebilir. Bunlar herkesin erişim sağlayabileceği kayıtlardır. Öyle ki, istenirse, saygın girişim sermayesi grupları ve kuruluşlar düzenli denetim yapabilirler.

Stablecoin’ler, fiat paranın ve blok zincirlerinde yaşayan varlıkların dijital temsilleridir. İnternet bağlantısı olan herkesin erişebileceği, yüksek düzeyde güvenli ve özel bir işlem şeklidir. Kısıtlamalara ve sınırlamalara rağmen, faydaları ve bugün dünyamızda bir zorunluluk olmalarının nedenleri inkar edilemez.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

 

Beyza Gül Yardım tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra İngilizce öğretmenliği yaptı. Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimi devam ediyor. Aktif olarak Blockchain teknolojisi üzerine araştırma yapıyor ve bu konuda içerik üretiyor.

Binance US, Piyasa Manipülasyonu Şüphesiyle Soruşturma Altında

Bitcoin

El Salvador’un Bitcoin Atılımları Devam Ediyor