içinde ,

Stablecoin’lere Dikkat! Tether (USDT) Dolar Sabitini mi Kaybediyor?

Tether

TerraUSD (UST) tarafında yaşanan son durumlar kripto piyasasında yankılanıyor! Bir numaralı stablecoin olan Tether (USDT), bu yazının hazırlandığı sıralarda %3.96 düşüşle 0.96 dolara kadar geriledi!

Tether’in şu anki seviyesi, 2017’deki kripto çöküşünden bu yana en düşük seviye. USDT’nin ABD doları karşısında 1:1 olarak sabit olması gerektiği göz önüne alındığında, Tether cephesinde yaşanan bu düşüş oldukça şaşırtıcı. Yatırımcılar, TerraUSD’nin (UST) bu hafta dolar sabitliğini büyük ölçüde kaybetmesinin ardından Tether gibi başka bir stablecoin’in de bir depeg yaşamasından endişe duyuyor.

Kripto piyasasının toplam piyasa değeri yaklaşık 900 milyar dolar düştüğü için piyasa, geçen haftadan bu yana aşırı bir konsolidasyon yaşıyor.

Tether (USDT), 81,8 milyar dolarlık bir piyasa değeriyle en büyük stablecoin ve üçüncü en büyük kripto para birimidir. Kripto ticaretini kolaylaştırmak için de açık ara en çok kullanılan token’dır.

USDT’de Neler Oluyor?

Yatırımcılar, piyasada devam eden çöküşün ortasında kripto pazarından çekiliyor gibi görünüyor. USDT’nin kripto ticaretini kolaylaştırmadaki yaygın kullanımı göz önüne alındığında trader’lar tarafından kripto para piyasasından uzaklaşmak için dolar karşılığında satıldığı muhtemel.

Ayrıca; Trader’lar, USDT gibi diğer stablecoin’lerden olan Binance USD (BUSD) ve USD Coin (USDC) satın alıyor gibi görünüyor. Trader’ların bu yaklaşımı da USDT’ye karşı bir tutum olabileceğini gösteriyor. BUSD, son 24 saatte %1.48 artarak 1.02$’dan; USDC ise %0.77 artarak 1.01$’dan işlem görüyor.

Tether’den bir yetkili, USDT’nin piyasadaki ”en likit stablecoin” olduğunu söyledi. Ayrıca; şirketin UST’nin içinde bulunduğu durumun merkezi stablecoin piyasası için bir anlam ifade etmediğine inanmadığını söyledi.

Tether kurucusu Paolo Ardoino ise yatırımcılara güven vermek için USDT’nin son 24 saat içinde USD’nin ”300 milyon dolarlık borcunu ödediğini” söyledi.

Tether’in Rezervleri Bilinmiyor

Bitfinex kripto borsası, USDT’nin değerini devasa bir rezerv havuzuyla desteklediğini iddia ediyor. Kurumun verilerine göre bu havuzun yaklaşık %84’ü nakit ve nakit benzeri rezervlerden oluşuyor.

Ancak Tether, rezervleri üzerinde yeterli şeffaflığa sahip olmadığı için eleştiriliyor. Bu son satış düşüşü, Bitfinex’in daha fazla baskı altında kalması durumunda token’i etkin bir şekilde geri alma yeteneği konusundaki belirsizlikten de kaynaklanabilir.

UST’nin çöküşüyle ​​birlikte, yatırımcıların stablecoin’lere olan inancı sarsıldı ve rezervleri konusundaki belirsizlik göz önüne alındığında, bu durum Tether tarafında da satışları tetikleyebilir.

Hazine başkanı Janet Yellen de dahil olmak üzere ABD mali düzenleyicileri, UST’nin son çöküşünü stablecoin’lerin daha geniş çerçevede incelenmesi ve düzenlenmesine ilişkin eleştirilerde bulundular.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Terra (LUNA) Nasıl Kurtulur? Bu Noktaya Nasıl Gelindi?

Hoskinson: “Wall Street’i İçeri Almanın Bedeli”