içinde

Stablecoin’ler İçin Tehlike Çanları mı Çalıyor?

Tether

Terra’nın stablecoin’i TerraUSD (UST) cephesinde yaşanan gelişmeler, diğer stablecoin’ler hakkında yeni soru işaretleri ortaya çıkardı. 

Bir süre önce ilk akla gelen stablecoin’ler arasında olan UST, birkaç gündür süregelen düşüşünü devam ettiriyor. Kısa süre önce 1$’a sabitlenmiş fiyatından göze çarpan bir düşüş yaşayan UST, bu yazının hazırlandığı sıralarda son 24 saatteki %20.96 düşüşle 0.68$’dan işlem görüyor.

TerraUSD (UST) CoinMarketCap Grafiği I 11 Mayıs 2022

Peki UST’de yaşanan bu değer kaybı merkezi stablecoin’ler olan Tether ve USDC için ne anlama geliyor?

Tether’in kurucu ortağı ve DeFi yöneticileri, Terra’nın UST’sinin çöküşünün USDT ve USDC gibi varlık destekli stablecoin’ler için ne anlama geldiğini yorumladı. Piyasa, Terra’nın UST’sinin dolar sabitini kaybetmesinin etkileri konusunda paniğe kapılırken; UST’nin varlığa dayalı (assed-backed) stablecoin rakipleri Tether ve USD Coin hakkında sorular gündeme geldi.

Sırasıyla piyasa değerine göre en büyük iki stablecoin olan Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) ABD doları tarafından destekleniyor. Bu da bu coin’lerin dolaşımdaki her birini desteklemek için görünürde nakit veya nakit eşdeğeri rezervleri bulundurduğu anlamına geliyor.

Buradaki fikir, eğer bir yatırımcı USDT veya USDC’lerini kullanmaya karar verirse, stablecoin ihraççısının sattığı her token için tam olarak 1 dolar geri almasıdır.

UST, Luna Foundation Guard sayesinde 1:1 dolarlık sabitini korumak için akıllı bir sözleşme kullanan ve son zamanlarda rezervinin çoğunu Bitcoin’de tutmaya başlayan algoritmik bir stablecoin’dir. Ancak; piyasadaki volatilite göz önüne alındığında UST fiyatı tüm zamanların en düşük seviyesi olan 0,6841 $’ı gördü ve dolar sabitini kaybetti.

Token’lar, tamamen farklı olsa da Terra’nın yaşadığı sorunların diğer stablecoin’lere de şüphe düşürebileceğine dair bazı endişeler var. Ancak; Tether’in kurucu ortağı Reeve Collins, paniğe gerek olmadığını söyledi.

Collins, konuyla ilgili verdiği bir demeçte şunları söyledi:

Tether sahipleri, dolar destekli olduğu ve piyasa güçleri onu etkilemediği için Tether’in sabit tutacağı konusunda kendilerini çok güvende hissetmeliler. Algoritmik stablecoin sahiplerinin paralarını Tether gibi varlık destekli coin’lere taşımaya başlaması beni şaşırtmadı.

USDC’yi yöneten konsorsiyum olan Centre ise henüz konuyla ilgili yorum yapmadı. Varlık destekli stablecoin’lerin kendi sorunları olmasa da Tether ve USDC, birkaç kez dolar sabitini kaybetti.

USDT, kripto ve geleneksel piyasaların insanlara COVID-19’un yayılmasını yavaşlatmak için evlerde kalmanın tavsiye edildiği haberlerine tepki gösterdiğinden 16 Mart 2020’de 0,98 $’a düşmüştü. USDC ise aynı gün dolar kurunu kaybedere 0,97 dolara düşmüştü.

Tıpki Terra gibi Cosmos ekosistemi üzerine kurulmuş bir layer1 ve birlikte çalışabilirlik zinciri olan Umee’nin CEO’su Brent Xu, iyimser bir bakış açısı ile UST’nin dolar sabitleyicisini geri kazanabileceğini söyledi. Bununla birlikte; USDC ve USDT’nin piyasa sorunlarına tamamen bağışık olmadığını da belirtti.

Ayrıca; Brent Xu, şunları söyledi:

Stablecoin’ler, fiat para birimleri ile iş birliği içerdiği için para birimi rezervlerinde gerçekten 1:1 desteği olması şartıyla para birimi değerinde dalgalanma riski daha azdır.

Tether, trade edildiği 7 yıl boyunca rezervleri hakkında toplam sekiz güvence raporu yayınladı. 10 Mayıs Salı günü öğleden sonra itibariyle, Tether rezervlerinin %84’ü nakit, nakit benzerleri ve ticari senet; %5 şirket tahvilleri ve kıymetli madenler; %5 teminatlı krediler ve %6 kripto para birimleri gibi diğer varlıklarda bulunuyor.

Bununla birlikte; Tether’deki bir anonim şirket tarafından ihraç edilen teminatsız, kısa vadeli borç senetlerinin oranı endişe yarattı. 10 Mayıs Salı günü kaydedilen bu gelişme, Tether’in nakit rezervinin %37’sini oluşturuyordu.

Çinli emlak geliştiricileri Evergrande ve Kaisa, Eylül 2021’de o sırada Tether’in 30,6 milyar dolarlık rezervini oluşturan ticari senet türü olan ABD doları tahvil ödemesini kaçırma riskiyle karşı karşıyaydı.

Centre, en son Ekim 2021 itibariyle USDC’nin nakit rezervlerinin ayrıntılı bir dökümünü yayınladı. O sırada, USDC’nin 33 milyar dolarlık rezervinin tamamının nakit veya nakit benzerleri olduğunu ve hiçbirinin ticari senet olmadığını bildirdi.

Yukarıda bahsedilenler ve mevcut gelişmeler incelendiğinde ne Tether’in ne de USDC’nin tam gelişmiş bir denetimin şeffaflığını sağlamadığı yorumu yapılabilir.

Türev borsası Bybit’teki kripto başkanı Derek Lim; Terra’nın, USDC veya USDT için doğrudan bir tehdit oluşturmasa da yatırımcılara stablecoin ticareti yapma izni veren Curve 3pool aracılığıyla büyük bir şekilde bağlantılı olduğunu söyledi. Derek Lim, ayrıca yorumlarına şunları ekledi:

Tether ve USDC, çok farklı bir çalışma tarzına sahip olduğu için UST çöküşü sonrasında Tether ve USDC için acil bir risk görmüyorum.

Derek Lim’e göre; Curve 3pool’daki likidite ve bunun büyük bir kısmının varlık destekli stablecoin’ler olan USDT ve USDC’den oluşması gerçeği, UST’nin dolar sabitinin korunmasına yardımcı oldu.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

LFG, UST’yi Desteklemek için 1 Milyar Dolar Arıyor

Luna Foundation Avalanche (AVAX) Satışlarına Başladı mı? I Güncel Fiyat Analizi