in ,

Stablecoin’ler İçin Önemli Veriler!

Stablecoin'ler

LUNA ve UST peg’inin kripto para piyasasını sarsması ile birlikte stablecoin’ler için güven sarsılmış durumda. 

11 Mayıs’ta piyasa değerine göre en büyük stablecoin olan Tether (USDT), peg’ini kaybetti. UST piyasa değeri olarak 21 milyar dolarlık bir alana sahipken USDT ise 83 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipti.

11 Mayıs gün ortasından 12 Mayıs gün ortasına kadar olan dönemde USDT, 1$’lık sabit noktasının altında 0.9565$’a düştü, 36 saat içinde toparlanarak 0.998$’lık hafif bir indirimle işlem gördü. Bu süre zarfında, yatırımcıların bulaşma riskinin daha az olduğunu düşündükleri varlıklara yöneldikçe diğer büyük stablecoin’ler USDC, BUSD ve DAI %1 ila %2 arasında bir prim yaşadı.

Stablecoin'ler

12 Mayıs’ta Tether, geri ödemelerin açık ve aktif kaldığını ve 2 milyar dolarlık değerin halihazırda devam ettiğini, sabitleyici stresin en kötüsü sırasında duyurdu.

USDT arzına bakarsak, gerçekten de 7,485 Milyar Doların üzerinde USDT’nin bir hafta içinde takas edildiğini görebiliriz. Toplam USDT arzı ATH’ı olan 81.237 Milyar dolardan 75.75 Milyar dolara geriledi. Son zamanlardaki 2,9 milyar dolarlık stablecoin arz daralması, çoğunlukla USDC tarafından yönlendirilen tarihin en büyük daralmasıydı.

Stablecoin'ler
Glassnode: USDT Dolaşımdaki Arz

USDC, Şubat sonundan bu yana devam eden arz daralması eğilimini 2.639 milyar dolar genişleyerek tersine çevirdi. USDC’nin son 2 yıldaki baskın büyümesi göz önüne alındığında, bu, piyasa tercihinin USDT’den uzaklaşarak ve tercih edilen stablecoin olarak USDC’ye doğru değiştiğinin bir göstergesi olabilir.

Stablecoin'ler
Glassnode: USDT Dolaşımdaki Arz

Arzda çarpıcı bir değişiklik gören diğer stablecoin, 2.067 Milyar Dolar yakıldığı için arzın %24,4 düştüğünü gören DAI oldu. DAI, Maker protokolünde depolanan diğer dijital varlıklar tarafından desteklenen, aşırı teminatlandırılmış bir sabit paradır. DAI arzı, borç sahipleri DAI’yi geri ödeyip yakarak pozisyonlarını kapattıklarında daralacaktır.

Stablecoin'ler
Glassnode: DAI Dolaşımdaki Arz

Teminat varlıklarındaki yüksek oynaklığa, DAI’ye olan yüksek talebe ve likidite olaylarına rağmen, DAI çok düşük bir primle işlem yapsa da bir 1 dolarlık sabitini tutmayı başardı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

MES tarafından yazıldı.

Tether (USDT), UST ile Farkını Açıkladı

Bitcoin İçin Bu Verilere Dikkat!