in ,

Stablecoin Nedir?

Stablecoin, fiyat istikrarı sağlamaya çalışan ve bir yedek varlık tarafından desteklenen yeni bir kripto para birimidir. Stablecoin’ler, kripto para birimleriyle ödeme işlemlerinde güvenliği ve gizliliği sağlar.

Stablecoinler, ABD doları gibi bir para birimine veya altın gibi bir emtia fiyatına sabitlenebilir. Yani bu paralar ABD doları, diğer kripto para birimleri, değerli metaller veya üçünün bir kombinasyonu gibi fiat para birimlerine sabitlenebilir. En bilinen stablecoin’lerden biri, değeri ABD dolarına eş olması öngörülerek oluşturulan USDT olarak bilinen Tether’dir.

Stablecoin

Stablecoinler fiat para birimleri ve kripto para birimleri arasındaki bu boşluğu doldurmaya çalışır. 3 çeşit stablecoin kategorisi vardır, bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Fiat Teminatlı Stablecoinler
  2. Kripto Teminatlı Stablecoinler
  3. Teminatsız Stablecoinler

Fiat teminatlı stablecoinler, uygun sayıda kripto coin ihraç etmek için teminat olarak ABD doları gibi bir fiat döviz rezervini esas alır. Diğer teminat formları; altın, gümüş, petrol gibi emtiaları da içerebilir. Günümüzde fiat-teminatlı stabilcoinlerin çoğu dolar rezervlerini kullanır. Bu rezervler bağımsız saklama görevlileri tarafından muhafaza edilir ve gerekli kurallara uyulması için düzenli olarak denetlenmektedir. Tether (USDT) ve TrueUSD, ABD dolarına eşdeğer olan ve dolar rezervleriyle desteklenen popüler kripto paralar arasında yer almaktadır.

Kripto teminatlı stablecoinler, diğer kripto paralarla desteklenir. Rezerv olan kripto para birimi yüksek volatiliteye sahip olabileceğinden, bu tür stablecoinler “aşırı teminatlandırılmış” olmaktadır. Yani az sayıda stablecoin için daha fazla miktarlarda kripto para korunmaktadır.

Teminatsız stablecoinler, herhangi bir rezerv kullanmaz. Sabit bir fiyatta kalmak için merkez bankası gibi bir çalışma mekanizmasıyla çalışır. Bu tür işlemler fiat para biriminin değerini korumak için bir merkez bankası tarafından basılan banknotlara benzer niteliktedir. Bağımsız bir platformda özerk bir şekilde çalışabilecek akıllı bir sözleşme uygulanarak teminatsız şekilde stablecoin işlemleri rahatça yapılabilir.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Bitcoin Dominance Nedir?

Tokenomi

Tokenomics nedir?