in

Stablecoin Kavramı ve Mantığı

Stablecoin, USDC

Stablecoin, fiat para birimine veya diğer finansal varlıklara sabitlenmiş bir kriptoparadır. Kriptoparaların yüksek volatilite sorunlarını çözmek için yaratılan stablecoin’ler, ekosisteme daha fazla yarar sağlamak için geliştirildi.

Tether

Kriptopara dünyasında çeşitli stablecoin’ler bulunmaktadır. Bazıları fiat para birimleri destekli, bazıları kripto teminatlı ve bazıları da algoritmik olabilir.

Fiat teminatlı bir stablecoin’ler, ABD Doları (USD), Euro (EUR), İngiliz Sterlini (GBP) gibi geleneksel bir para birimi tarafından desteklenen bir kriptoparalardır. Örneğin, dolara sabitlenmiş bir stablecoin, bir bankada depolanan varlıklara dayalı olarak 1’e 1 oranında verilir. Geleceğin neler göstereceği bilinmez fakat ülkelerin giderek kriptoparaları benimsemesi ilerde bu fiat para birimlerine başka ülkelerin para birimleri de eklenebilir kim bilir.

Tether USD, USD Coin, True USD ve Paxos Standard Token (PAX), fiat para birimlerine oranlanmış stablecoin örnekleridir. Bu tür stablecoin’ler, geleneksel para birimleri yerine borsalarda düzenli olarak kullanıldıkları için en popüler olanlarıdır.

Öte yandan, kripto teminatlı stablecoin’ler, fiat odaklı stablecoin’lere benzer mantıkla çalışır. Farkları kriptoparalar tarafından desteklenmeleridir. Kripto teminatlı kriptoparalar, yapılan tüm işlemler blokzincirinde kaldığı için fiat destekli stablecoin’lere göre daha merkeziyetsiz bir alternatiftir.

Stablecoin

Bununla birlikte, stablecoin, doğası ve misyonu gereği bu volatil piyasada istikrarını korumak zorundadır. Kripto teminatlı stablecoin’e örnek olarak Maker DAO (DAI) verilebilir.

Maker DAO (DAI), her bir coin’i aşırı teminatlandırarak teminat istikrarı sorununu çözmektedir. Bu, stablecoin’in her bir doları için, volatilite seviyesine bağlı olarak bir doların üzerinde kriptopara rezervinin olduğu anlamına gelir. Kripto teminatlı stablecoin’lere diğer örnekler Synthetix ve Staticoin’dir.

Son olarak, algoritmik olarak stabilize edilmiş coin’ler, dolaşımdaki stablecoin arzını dengeleyen bir algoritmaya dayanır. Kısacası, varlığın fiyatı yükseldiğinde daha fazla coin verilir ve fiyat düştüğünde miktar azalır.

Bu çeşitli stablecoin türlerinin kullanımı yıllar içinde arttı. İşte stablecoin’lerin en fazla kullanım örneklerinden bazıları:

Kriptopara Ticareti

Stablecoin’ler, trade sırasında para yatırmak veya temel para birimi olarak kullanmak için mükemmel bir yöntemdir. Stablecoin’lerin en belirgin kullanım durumu, istikrar ve kriptopara kullanıcılarının, özellikle trader’ların piyasada yaşanan volatiliteden etkilenmemelerine yardımcı olmalarıdır.

Bitcoin, Tether, Kriptopara

Bu istikrar, kriptopara trader’larının düşük maliyetlerle borsaların içinde ve dışında sık sık fonlarını taşımalarına olanak tanır. Ayrıca, değişken fiyat hareketi öngören trader’lar, yatırımlarının değerini korumak için diğer kriptopara varlıklarını stablecoin’lere çevirir.

Dijital Ödemeler

Stablecoin’ler, dijital ödemeler konusunda oldukça hayati bir konumda. Kriptopara ödemeleri, volatilite nedeniyle onu benimseyen bazı şirketler tarafından askıya alındı.

Örneğin, Bitcoin fiyatı düşerse, Bitcoin ile ödenen “hosting” ücreti için 100$ değerindeki bir fatura birkaç saat içinde çok daha düşük bir değere sahip olabilir.

Bu gibi durumlar, şirketlerin para kaybetmesine neden olabilir. Bu sorunu gidermek için şirketler, stablecoin veya diğer kriptopara ödemelerini kabul edebilir ve hemen stablecoin’lere çevirebilir.

Ek olarak, stablecoin’ler havale için de kullanılabilir. Stablecoin’ler, insanların dünyanın her yerine para gönderebilmeleri için hızlı ve uygun fiyatlı bir yol sunar. Bu kullanım durumunun Afrika ve Güney Amerika gibi gelişmekte olan pazarlarda daha ilgi çekmesi bekleniyor.

Stablecoin’lerden Para Kazanmak

Kullanıcıların genellikle madencilik veya stake yoluyla para kazanmalarını sağlayan diğer tüm kriptoparalar gibi, bazı stablecoin’ler de oluşturulması veya stabilizasyonu yoluyla gelir elde etmenizi sağlar.

Örneğin, Maker DAO’nun DAI token’ını tutmak, pasif gelir elde etmenizi sağlar. Maker topluluğunda DAI Tasarruf Oranı (DAI Savings Rate) bulunmaktadır. Bir çeşit faiz olarak düşünülebilir. Maker’ın DAI stablecoin’inin belirli bir DAI tasarruf sözleşmesinde, mevduatlarına ödenen faiz oranıdır.

Bitshares blokzinciri, platformun yerel para birimi olan BTS’i stake etmenize olanak tanıyan BitUSD gibi stablecoin’lerin oluşturulması da kullanışlıdır. Daha sonra BTS’i stake ettiğiniz için ödüller alırsınız.

Çoğu geleneksel para birimini ve finansal varlığı dijitalleştirme çabalarında, stablecoin kredisi gibi yeni kullanım örneklerinin yanı sıra daha da fazla stablecoin oluşturulacak.

Kaynak: AAX Academy

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

­Geçtiğimiz Hafta Kriptopara Piyasasında Neler oldu? | 8 Kasım 2021

Şanlıurfaspor Fan Token Satışa Çıkıyor: $URFA Token Nasıl Satın Alınır?