içinde ,

Stablecoin Krizinin Temel Sebepleri | Sırada Ne Var?

Terra’nın UST’sinin çöküşü, kripto piyasası duyarlılığını ciddi şekilde düşürürken, stablecoin konusunda da ciddi tartışmalara yol açtı.

UST, 7 Mayıs’tan beri dolar sabitini korumakta sorunlar yaşıyor ve hafta başından beri 1:1 dolar sabiti seviyesini geri kazanmak için mücadele ediyor. Kurucu Do Kwon ve Luna Foundation Guard’ın düzeltici önlemleri ise Terra ağında yaşanan kayıplar göz önüne alındığında yetersiz kalıyor.

Dünyanın en büyük stablecoin’i olan Tether (USDT) de 12 Mayıs’ta 1$’sık sabitini kaybetti. Tether (USDT), satış baskısı altında görünüyor ve 1 dolarlık sabit fiyatının %4’ten fazla altında işlem görüyor. Stablecoin’lerde yaşanan son durumlar, hükümetlerin kripto para birimi endüstrisinde daha sıkı düzenlemeler yayınlamak için bir örnek olarak kullanabileceği yönündeki spekülasyonları artırdı.

Hükümetler Stablecoin’leri Yasaklayacak mı?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bu son çöküşün ardından stablecoin ihracına daha fazla kısıtlama getirebilir. Daha fazla kripto düzenlemesi talep eden hükümetler arasında ortak olan tema, yatırımcının korunmasıdır. Terra’nın günler içinde milyarlarca yatırımcıyı zarara uğratmasıyla SEC, kripto düzenlemesi için güçlü bir koza sahip olabilir.

SEC Başkanı Gensler, kısa süre önce Bloomberg ile yaptığı röportajda kripto borsalarını müşterilerinin çıkarlarına karşı hareket ettikleri için eleştirdi. Ayrıca; Gensler, yatırımcı hisselerine ilişkin endişeleri öne sürerek bir spot kripto ETF’sine yönelik birden fazla girişimi de reddetti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen de yakın zamanda bir Senate Banking Committee (Senato Bankacılık Komitesi) oturumu sırasında UST’den bahsetti. Yellen, Terra’nın çökmesi gibi olası finansal riskleri önlemek için daha iyi kripto düzenlemeleri yapılması gerektiğini söyledi.

Stablecoin Krizi CBDC’ler İçin Fırsat mı?

Hükümetler, kendi Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini (CBDC’ler) piyasaya sürmek için mevcut stablecoin rotasını kullanabilir. Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere birçok ülke zaten kendi dijital token’larını geliştirmek için çalışıyor.

İngiltere Merkez Bankası, mart ayında mevcut haliyle stablecoin’lerin büyük bir finansal risk oluşturduğunu söyledi. Stablecoin’lerin daha iyi düzenlenmesi ve hükümet destekli alternatif bir dijital para birimi için çağrıda bulunmuştu.

Kripto para birimlerini tamamen yasaklayan Çin ise bu yıl dijital bir yuan tanıttı. Giderek daha fazla kripto karşıtı bir duruş benimseyen Hindistan’ın da kendi CBDC’sini tanıtma planları var.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

 

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Terra

Terra (LUNA) CEO’su Do Kwon’dan Önemli Açıklamalar

Sorare, NFT Fantezi Beyzbol Oyununu Piyasaya Süreceğini Duyurdu