içinde

Stablecoin Hakimiyeti Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde!

Rekor seviyelere ulaşan stablecoin hakimiyetindeki artış, kripto piyasalarında düşüş eğiliminin arttığının bir başka işareti olarak kabul edilebilir. 

Trader ve yatırımcılar kripto varlık pozisyonlarını kapattıklarında, fiat olarak borsalardan çıkmadan önce stablecoin’e dönerler. Bu eğilim son altı haftadır devam ediyor ve stablecoin pazar payının büyümesine neden oluyor.

Üstelik bu büyüme, Tether arzındaki düşüşe ve Terra UST çöküşünün yaşanmasına rağmen devam ediyor. Yazı kaleme alındığı sırada CoinGecko verilerine göre tüm stablecoin’lerin toplam piyasa değeri 155.5 milyar dolar civarında seyrediyor.

Toplam kripto piyasa değeri ise yaklaşık 913 milyar dolar seviyesinde. Yani stablecoin’ler, kripto piyasasının yaklaşık %17’sini oluşuturuyor. Bununla birlikte piyasa değerine göre ilk altı kripto para biriminin üçü (Tether, USD Coin, Binance USD) stablecoin’lerden oluşuyor.

USDT ve USDC dominansı ATH yaptı. Tether ekosisteminden yapılan büyük ödemeler, arz kesintisine neden oldu, bu da büyük oyuncuların ekosistemden tamamen çıkması anlamına geliyor.

Tether, pazar payı açısından %43 ile lider stablecoin olmaya devam ediyor. Mayıs ayı başında 83 milyar dolar olar Tether (USDT) arzı, %19 azaldı. Tether’in tranparency report’una göre dolaşımda 67 miyar USDT mevcut. 

Diğer taraftan USDC, dolaşımdaki 56 milyar coin’i ile %36’lık bir pazar payına sahiptir. Rakibi gibi arz kesintileri yaşamıyor ve tüm zamanların en yüksek dolaşımına ulaşmış durumda. Tether tarafındaki düzenleyici ve rezerv endişeleri yatırımcıların USDC’ye geçmesine neden oluyor. 

Binance USD, 17,6 milyar’lık coin arzı ile üçüncü en büyük stablecoin olup, %11,3’lük pazar payına sahiptir. BUSD arzı, son dört aydır sabit seyrediyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 22 Haziran 2022

Coinbase Pro Veda Etmeye Hazırlanıyor! Peki Yerine Ne Geliyor?