içinde

Stablecoin Ekonomisinin Değeri 200 Milyar Dolara Yaklaştı

Stablecoin ekonomisi, son 12 ayda muazzam bir büyüme kaydetti. Bugünkü toplam değer, 200 milyar dolarlık sınıra ulaşmaktan sadece 13 milyar dolar uzaklıkta.

Stablecoin’lerin Piyasa Değeri Artmaya Devam Ediyor, Tether 80 Milyar Doları Aştı

Tether, bugün 187 milyar dolarlık stablecoin ekonomisinin %42.78’ini temsil ediyor. Aylık istatistikler, Tether’in bu ay piyasa değerini %2 artırarak 80 milyar dolar eşiğini geçtiğini gösteriyor. Bununla birlikte, Tether’in (USDT) 80 milyar dolarlık piyasa değeri, tüm 1.83 trilyon dolarlık kripto ekonomisinin de %4.46’sına denk geliyor.

Piyasa değeri açısından en büyük ikinci stablecoin olan USD Coin (USDC) geçen ay sadece %0.3 artış gösterdi. USD Coin (USDC), bugün kripto ekonomisinin %2.92’sine ve stablecoin ekonomisinin de %27.96’sına denk gelen 52.3 milyar dolar civarında bir piyasa değerine sahip.

14 Mart 2022’deki ölçümler, Tether (USDT) ve USD Coin’in (USDC) toplam stablecoin ekonomisinin %70’inden fazlasına eşit olduğunu gösteriyor. Bu seviye 132 milyar dolarlık bir değere denk geliyor. 

Tether (USDT) ile trade edilen en büyük varlık %42,16 ile ABD Dolar olurken ikinci sırada ise %17,41 ile Türk Lirası takip ediyor. TL’yi; Euro, WBNB ve HUSD takip ediyor. USDC’nin USDT ile trade edilme yüzdesi %64 civarında olurken, USDC ile işlem yapan diğer başlıca çiftler ise BUSD, USD, EUR ve WETH.

USDT ve USDC geçen ay kayda değer bir artış kaydetmezken, buna karşılık Terra USD’si (UST) %29,8 arttı ve piyasa değeri yaklaşık 14,7 milyar dolar oldu. Diğer taraftan Makerdao’nun stablecoin’i DAI, geçen ay %4,6 geriledi. Ethereum tabanlı DAI, 9,3 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. 

Genel olarak, tüm stablecoin ekonomisinin 200 milyar dolarlık bölgeyi geçmeden önce yükselmesi için yalnızca 13 milyar dolara daha ihtiyacı var. Diğer taraftan, 187 milyar dolarlık stablecoin ekonomisi, 1,83 trilyon dolarlık kripto ekonomisinin %10’undan fazlasını temsil ediyor.

Kaynak: News.bitcoin.com

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Euro, Ukrayna Barış Görüşmelerinde İlerleme Umuduyla Yükseldi

Ukrayna, Rus İşgalini Konu Alan NFT Koleksiyonu Çıkarıyor