in , ,

Stablecoin’de Pegging (Sabitleme) Nedir?

Stablecoin'ler

Pegging kelimesi sabitlemek anlamına gelir. Stablecoin’lerde daha sık karşımıza çıkan pegging ya da pegged kelimeleri bir para biriminin döviz kurunun başka bir para birimine veya varlık sepetine uyacak şekilde sabitlenmesini ifade eder. 

Kripto para biriminde sabitleme, dayanak varlığın değerinin genellikle 1:1 oranında harici bir varlığa sabitlenmesi anlamına gelir. Bu işlem, sabitlenen varlığın diğer varlığın ya da para biriminin fiyat hareketlerini taklit etmesi için yapılır.

Örneğin, hem USDC hem de USDT ABD dolarına sabitlenmiştir. Yani her iki stablecoin’den bir birim 1 dolar ile değiştirilebilir. Farklı bir örnek olarak külçe altına sabitlenmiş Pax Gold stablecoin’i gösterebiliriz. 

Para Birimi Peg’leri Nasıl Uygulanır? 

Stablecoin türüne bağlı olarak bir dijital para birimi, aşağıdaki yöntemlerden biri kullanılarak sabitlenebilir:

Rezervlerin Korunması

Bu sabitleme yöntemini kullanan stablecoin’ler, merkezi sabit coin’ler olarak bilinir çünkü değerleri merkezi olarak yönetilen bir kısada güvence altına alınır. 

Örneğin, USDC’nin arkasındaki ihraççı kuruluş olan Circle’ın satılan her USDC token için kasasında bir ABD doları tutması gerekmektedir. Bir para birimi veya varlık tarafından desteklenen bir stablecoin, fiat destekli veya varlık destekli stablecoin olarak adlandırılır. 

Algoritmaları Kullanma

Bu stablecoinler herhangi bir varlık tarafından desteklenmez; bunun yerine, akıllı sözleşme kodu kullanılarak kontrol edilirler ve talep ve arzı algoritmik olarak yöneterek sabit tutarlar. Terra’nın UST’si, birçok popüler algoritmik stablecoin’den biriydi. 

Yumuşak Sabitleme Nedir? 

Yumuşak sabitleme, bir para biriminin değerini sabitlenmiş veya rezerv bir para birimi karşısında sabitlemek için uygulanan bir döviz kuru rejimidir. Bu, sabitlenmiş kripto paranın değeri ile sabitleme hedefi arasında bir miktar dalgalanmaya izin verir.

Sert Sabitleme Nedir? 

Sert sabitleme yöntemi herhangi bir dalgalanmaya izin vermez ve sabitlenmiş kripto para biriminin değeri her zaman sabitine eşit kalır. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Binance

2023’te Binance’te Listelenen Projeler

FED ve SEC, Kripto Piyasası Hakkında Neler Söyledi?